Cmlap : Az eljtkok gynyrei s egyb zenei kurizumok |
Az eljtkok gynyrei s egyb zenei kurizumok
Az utbbi idben hrportlunkon a nemzeti tudat s kohzis er mibenltrl, tartalmrl – klnbz cikkek kapcsn – meglehetsen rdekes vita, illetve hozzszls-irodalom bontakozott ki, amelynek volt, illetve van az irodalom s a zene terlett rint szegmense is.
Klcsey pratlan katarzis- s eszttikai lmnyt nyjt Himnuszt – kvetve az tvenes vek j kommunista, illetve a kilencvenes vek neoliberlis hagyomnyt – nhnyan lecserlnk, mondvn, tlsgosan pesszimista, kishitsget tpll, s nem modern alkots.
Nos, kvncsian vrjuk, vajon mely magyar – eszttikai rtket s idtll tartalmat hordoz – malkots lphetne megfelel zenei kntsben Klcsey remekmve helybe, s esetlegesen mely jdonslt, posztmodern lrai vers vlthatn le a Himnuszt. S remlhetleg olyan erkeli magaslat zenei kompozcival ksrve, amely nem napjaink kordivatjnak igyekszik megfelelni, hanem az rkkvalsg ignyvel rdott.
A krdsfelvets olyan formban, miszerint Klcsey verse a kishitsg kollektv nemzeti szellemt tpllja, eleve rtelmezhetetlen. Trtnelmnkben a tragdiknak, buksoknak, sajnlatos mdon a kelletnl jval nagyobb szerep jutott.
ppen ezrt Klcsey problmafelvetse korntsem hibaval s felesleges. Egy p lelk nemzet a drmai buksokbl csak plni s ersdni tud, akr az egyn a szerelmi s egyb emberi csaldsokbl. S ppen e problmafelvetsbl kvetkezik, hogy nem a relis nemzeti nbecslsre nevel irodalmi s zenei mvek a krosak s llekrombolk, hanem ppen azok, amelyek a trtneti valsggal kszn viszonyban nem lv mdon azt sugalljk, hogy ott s akkor is katonai s politikai gyzelmet kell hazudnunk, ahol s amikor pp annak az ellenkezje trtnt.
Kvetkezskppen Klcsey Himnuszval nincsen semmi baj, risi mellfogs s trtnelmi arnytveszts, ha valaki nemzeti tragdiinkat – legalbbis rszben – llektanilag abbl a tnybl kvnja eredeztetni, miszerint „pesszimista” hangvtel s motivcij nemzeti imnk van. Emlkeztetl: a vers 1823-ban szletett, 1828-ban jelent meg elszr nyomtatott formban, majd Erkel Ferenc 1844-ben zenstette meg. 1903 ta llami himnusz. Meglep gondolati ksrlet s logikai bravr az ezen idpontok eltti nemzeti sorscsapsokat is Klcsey imjnak trsadalomllektani hatsbl eredeztetni…
Amennyiben mgis j nemzeti himnuszt kvnna valaki bevezetni, annak zenjeknt mindenkppen megfontolsra alkalmasnak ajnlannk Erkel kortrsnak, a zenei romantika msik magyar risnak, Liszt Ferenc Les prludes cm, gyzelmet, eufrit s diadalt kisugrz mvnek hivataloss ttelt. Eredetileg e „preldket” a zeneszerz valban eljtkoknak sznta, nevezetesen a Joseph Autran francia klt versciklusra komponlt krusm el.
Azonban Liszt tbbszr is tdolgozta a nyitnyt, mg vgl az nll szimfonikus kltemnny vlt. Vgl a mvet a komponista egy msik francia klasszikus, Alphonse de Lamartine Potikus meditciinak cmvel jellte. Ennek alapgondolata viszont a kvetkez: „Mi ms az letnk, mint preldk sorozata egy ismeretlen lethez, amelynek els nneplyes hangjait a hall csendti meg.”
Mg rdekfesztbb a Les prludes tovbbi sorsnak alakulsa. Trtnt ugyanis, hogy a Harmadik Birodalom idszakban a nemzetiszocialista filmhrad felvezet zenje volt, trtnetnk azonban itt mg korntsem r vget. A Reich Fhrernek 50. szletsnapja alkalmbl 1939. prilis 20-n tartott berlini dszmeneten s pardn a Wehrmacht egyes fegyvernemei e zenei remekm fanfrjainak dallamaira masroztak el Hitler szne eltt.
Tovbb, 1941. jnius 22-n, a Barbarossa-hadmvelet megindtsnak napjn a Les prludes dallamaival bresztettk a nmet fvros polgrait. Ennek tkrben meglehets pikantrija van annak a dolognak, hogy 2004-ben az akkori szocialista-szabaddemokrata kormnyzat megrendelsre kszlt, az unis csatlakozst felttel nlkl, szolgai mdon tmogat egyik televzis reklmklip httrzenje is a Liszt ltal komponlt „Preldk” volt.
Mindebbl nyilvn az a tanulsg, hogy nem rt olykor az egyes zenei alkotsok el-, illetve uttrtnett tanulmnyoznunk. A Klcsey s Erkel ltal szerzett nemzeti ima ltjogosultsgt pedig meg lehet ugyan krdjelezni, de nem nagyon rdemes. A Himnusz, a Hunyadi Lszl s a Bnk bn rt elemzse s ismerete egy egszsgesebb nemzeti nrtkels ltrejttnek elengedhetetlen felttele.
Lipusz Zsolt – Kuruc.info
|