Cmlap : zenet a gazdiktl: "Mi azt vrjuk Magyarorszgtl, hogy ne szavazzon Izrael rdekei ellen" |
zenet a gazdiktl: "Mi azt vrjuk Magyarorszgtl, hogy ne szavazzon Izrael rdekei ellen"
A zsid llam azt vrja Magyarorszgtl, hogy az ENSZ szavazsn ne mondjon igent a fggetlen palesztin llamra - kzlte a gyarmattal Aliza Bin-Noun, Izrael most tvozott budapesti nagykvete. A Heti Vlasz interjja.
-Rvidesen szavaz az ENSZ kzgylse a palesztin llam elismersrl. Izrael minek tekinten, ha Magyarorszg igennel voksolna?
- Magyarorszg meggyzdsnk szerint azon llamok kz tartozik, amelyek bkt szeretnnek a Kzel-Keleten. Ezeknek az orszgoknak be kell ltniuk, hogy a palesztin llam fggetlensgnek egyoldal elismertetse a bkvel ellenttes hatst vltana ki. Ezrt remljk, hogy a palesztin llam egyoldal kikiltsnak gye nem fogja bernykolni a barti magyar-izraeli kapcsolatokat. Minden bartunkkal ismertettk - belertve az Eurpai Uni tagllamait is - Izrael biztonsgi rdekeit. Ezek az orszgok rzkenyek Izrael biztonsgra, ezrt azt krtk tlk, ne tmogassk a palesztinok kezdemnyezst.
- Pedig az uniban tbb orszg - gy a francik vagy a spanyolok - is az elismersre terveznek szavazni.
- Kt dolog kztt vlaszthat az Eurpai Uni. Vagy egysges llspontot alakt ki, vagy megosztott vlik a kzssg. Most valsznnek ltszik, hogy lesznek orszgok, amelyek tmogatjk a palesztin llam elismerst. Mi azt vrjuk Magyarorszgtl, hogy ne szavazzon Izrael rdekei ellen.
- Ugyanakkor a magyar trsadalom egy rsze tlzott Izrael-bartsggal vdolja a mindenkori magyar kormnyt, ezrt belpolitikai gyet fog csinlni az ENSZ-szavazsbl.
- A magyar trsadalomban - marginlisan br, de - jelen lv szlssges csoportok gylletet sztanak Izrael s a zsidk ellen. gy gondolom, a szlssgessg, a radikalizmus, az antiszemitizmus, a rasszizmus nem a magyar identitstudatot szolglja. Az ilyen ideolgik krosak a magyar trsadalom szmra, s romboljk Magyarorszg nemzetkzi tekintlyt is. A Heti Vlaszban nemrg megjelent Morvai Krisztina-interjban is hazugsgok s ostobasgok egsz sora tallhat, pldul hogy Izrael ellenrizni akarja Magyarorszgot, izraeliek itt akarnak letelepedni. Ezek az emberek a gyllet kultuszt gyakoroljk.
- Ettl mg sokakban lhet flelem a klfldi betelepedssel szemben.
- Van Magyarorszgon olyan jzanul gondolkod ember, aki komolyan azt hiszi, amit a szlsjobb prbl olyan erteljesen elhitetni velk, hogy az izraeliek itt akarnnak letelepedni? Mindezzel egytt vannak olyan emberek, akik hisznek ebben a sztereotpiban.
- Ugyanakkor nk lttk el muncival azokat, akik ezeket a kijelentseket teszik. Gondolok Simon Peresz kztrsasgi elnk ngy ve tett nyilatkozatra, miszerint Izrael felvsrolja Magyarorszgot.
- Ezek az emberek minden alkalmat megragadnak, hogy gylletet keltsenek. Holott kijelentsvel a kztrsasgi elnk csak azt akarta rzkeltetni, hogy az izraeli gazdasg mennyire ers. rmt fejezte ki, hogy milyen sok klfldi befektet rkezik Izraelbe, s annak a vlemnynek is hangot adott, hogy nhny izraeli zletember sikeresen fektet be klfldn. Peresz az letkpes izraeli gazdasgot akarta szemlltetni, megemltve Manhattant, Lengyelorszgot, Romnit s Magyarorszgot. Tbb mint klns, hogy a kijelents a tbbi emltett helyen nem vltott ki visszhangot, csak Magyarorszgon.
- Ettl mg az izraeli gazdasgi er demonstrlsnak lett volna udvariasabb mdja is.
- Senki nem akarta megsrteni a magyarokat, ezrt senki nem is szmtott ilyen heves visszhangra. Persze az igaz, hogy az gy megmozgatta az antiszemitk fantzijt, s kivl lehetsget adott a zsidk elleni usztsra.
- Mind belfldrl, mind klfldrl ltens antiszemitizmussal, a szlssgesekkel val elnz magatartssal vdoljk a jelenlegi kormnyt. n szerint milyen ers Magyarorszgon az antiszemitizmus?
- Nem gondolom, hogy a magyarok tbbsgnek tetszik az antiszemitizmus. Mint ahogy a magyar trsadalom nagyobbik rsze azzal sem rtett egyet, hogy a msodik vilghbor alatt 600 ezer zsidt ltek meg. A zsidgyllet csak a trsadalom kis csoportjnak gondolkodsra jellemz. Nem hiszem azt sem, hogy a magyar kormny vagy a miniszterelnk antiszemita lenne, s a mgtte ll vlaszti bzisrl is ugyanezt lehet mondani. Klnbsget kell tenni a szlssges kisebbsg s a kormny kztt. gy ltom, a magyar kormny felelsen kzd a szlssgek ellen.
- Visszatrve a kzel-keleti helyzetre: a palesztinok szerint a kzvetlen trgyalsok Izraellel azrt szakadtak meg, mert nk jabb s jabb zsid telepeket ltestenek Ciszjordniban, gy leend llamuk lassan elfogy. Nem tart attl, hogy az j telepek ltestse vgleg megakadlyozza a megegyezst?
- Mindenekeltt le kell szgezni, hogy a palesztin llam soha nem ltezett. A Gzai vezetet s Ciszjordnit Izrael az 1967-es hatnapos hborban vonta ellenrzse al. A nyugati partot addig Jordnia, a Gzai vezetet pedig Egyiptom felgyelte. Akkor, rdekes mdon, nem volt sem terleti, sem beteleptsi problma ezekben az vezetekben. A palesztin-izraeli viszony azonban ugyanolyan volt, mint most: tmadsokkal kellett szembenznnk, mindennaposak voltak a gyilkossgok. Ciszjordnia a bibliai idk ta a zsid np egyik meghatroz fldje volt, sok izraeli ma is az orszg rsznek tekinti. Mindennek ellenre Izrael trgyalasztalhoz lt a palesztinokkal a terlet jvjnek megvitatsra. A Benjamin Netanjahu kormnyf vezette jobboldali kormny tavaly tz hnapra befagyasztotta a telepek ltestst. volt az a politikus, aki elismerte a kt llam elmlett. Ez jelents lps, s egyltaln nem neveznm magtl rtetdnek, mivel a kormnytbbsget ad Likud ideolgiailag ms alapokon ll. Ktsgtelen azonban, hogy a telepek gye vitatma a palesztinokkal val viszonyunkban.
- pp most is egy telep ptsbe kezdtek Kelet-Jeruzslemben.
- Jeruzslem nem vonhat be a zsid telepek problmjnak krbe. Jeruzslem ugyanis Izrael fvrosa; a mi trtnelmi, oszthatatlan fvrosunk. Ha Jeruzslemben ptkeznk, az nem ugyanazt jelenti, mint a Ciszjordniban ltesl telepek.
- Ma azonban j helyzet van a nemzetkzi politikban, s aligha lehet megkerlni a palesztin llam megalaptsnak krdst. nk mikor rtennek egyet a fggetlensg kikiltsval?
- Ez elssorban nem rajtunk mlik. Kt, egymssal is haragban ll palesztin entitsrl, a Fatahrl s a Hamszrl van sz. Mindenki emlkszik arra, hogy a Fatahot hogyan tesskelte ki a Hamsz a Gzai vezetbl a 2006-os vlasztsi gyzelme utn. A Hamsz komoly veszlyt jelent, mivel clja, hogy egy napon az sszes palesztint kpviselje. Fel kell tennnk a krdst: kivel trgyaljunk, kinek tegynk terleti engedmnyeket? s akkor mg nem beszltnk Izrael jogrl ahhoz, hogy a zsidk nemzetllamaknt hatrozza meg magt. Ezt mindkt palesztin szervezet elutastja. Mi ettl mg kszek vagyunk a trgyalsokra, mg a terleti engedmnyekre is. De a Hamsz nem akar trgyalni, mivel Izrael egsz terlett a palesztin llam rsznek kveteli, ezrt partnernek sem ismer el minket. A Fatahnak mrskeltebb vezetse van, s velk mr szerzdseket is ktttnk.
- nk formlisan 1991 utn, Oslban kezdtek trgyalni a palesztinokkal. A hsz v alatt n szerint milyen eredmnyeket rtek el?
- Nem sokat. St ma szmos szempontbl rosszabb a helyzet, mint kt vtizede. Az egsz Kzel-Keleten a helyzet ma lnyegesen bizonytalanabb. Klnsen, ha figyelembe vesszk az egyiptomi, tunziai, lbiai, szriai esemnyek destabilizcis hatsait. Erre plda Irn, ami atomfenyegetettsget jelent, amely tagadja a holokausztot, megsrti az emberi jogokat, valamint tmogatja a terrorszervezeteket, tbbek kztt a Hamszt s a Hezbollahot. Az izraeli trsadalmon bell, fleg a fiatalok krben, jobbratolds ment vgbe az elmlt vekben. Az izraeli embereknek az 1993-as osli megllapods utn az volt az rzsk, hogy kszek vagyunk engedmnyeket tenni, st tettnk is, hiszen kivonultunk Gzbl, felszmoltuk ott a zsid telepeket, tzezer embert tteleptettnk, azta sokaknak nincs lland lakhelyk, munkjuk. Ariel Saron akkori miniszterelnk ettl a lpstl nyugalmat remlt. s mit kaptunk cserbe? A Hamsz raktkkal lvi nap mint nap Izrael dli rszt. Ezzel pedig csak azt rik el, hogy az izraeli trsadalom ma sokkal kevsb ll kszen arra, hogy engedmnyt tegyen a palesztinoknak, mint korbban, s az emberek kevsb hisznek a bke lehetsgben.
|