A ROVSRS TRTNETE
A magyar rovsrs a nemzet egyik mltatlanul elfeledett kultrkincse. Mr honvisszafoglal seink is hasznltk, de eredete mg korbbra nylik vissza. Nevt onnan kapta, hogy ltalban fba (botra), vagy ritkn kbe vstk, illetve rttk. A rovsbl addik a betk szgletes jellege, ezeket a jeleket knnyebb volt bevsni, mintha vesebb betket hasznltak volna. Szintn emiatt hasznltk az n. csoportjeleket s a rvidtseket. (Lsd. az "rs szablyai" rszben.) Az rs irnyultsga (jobbrl-balra) pedig abbl fakad, hogy knnyebb volt a botot bal kzzel tartani, s jobb kzzel balra haladva rni.
A keresztnysg felvtelvel a pogny szertartsokat, s szoksokat trvnyben tiltottk meg, s ez a sors vrt az addig hasznlt rovsrsra is. Az rott emlkeket kzpontilag sszegyjtttk, s megsemmistettk. Ezzel egyidben a kzponti hatalom krte a ppai egyhzat, hogy ksztse el a magyar nyelvet lerni kpes latin bct is, ez viszont vtizedekig elhzdott, az elterjedse pedig mintegy ktszz vig. Ezalatt az id alatt a kirlyi udvarban latinul rtak, a vidki kzemberek viszont tovbbra is a rovsrst alkalmaztk.
Alapveten kt vltozata ismert: az n. szkely-magyar rovsrs s a plos-rovsrs. A kt rovs tpus alapveten klnbzik egymstl; mg a plos veltebb betket hasznl, addig a szkely-magyar valdi rna rs, szgletes betkkel. gy tnik a plos-rovsrst nemzetnk trk eredet npei hoztk magukkal, ugyanis az rs igen hasonlt a trk rovsrsra. A nevt onnan kapta, hogy legtovbb a Plos szerzetesek hasznltk, mely rend az egyetlen magyar eredet keresztny rend.
A plos-rovsrs klnlegesen sok emlke maradt meg Dl-Amerikban. A magyar plos-szerzetesek ugyanis elfogadhatk voltak a kzpkorban mind a spanyol, mind a portugl kirlynak, ezrt magyar plosokat hvtak Dl-Amerika bels rszeinek felfedezshez s az indinok megtrtshez. Ezek a plos szerzetesek gyakran barlangokban laktak ott is (hasonlan a Pilis hegysgbeli lakhelyeikhez), s a barlangok faln nagyon sok magyar nyelv felirat maradt meg. Levelezseikben, trkpek feliratozsnl szintn hasznltk a plos-rovsrst. Ksbb helyket jezsuitk vettk t, de a kzttk lv magyar jezsuitk mg egy darabig hasznltk titkosrsknt a plos-rovsrst. Az rs irnya a ma hasznlatos latin rsmddal azonos, teht balrl-jobbra haladt.
Az rs msik fajtja a szkely-magyar rovsrs. Az rs ezen mdja taln elterjedtebb volt az si idkben, ezt bizonytja, hogy j nhny bett jell tag sok ms si rsban is megtallhat. gy tnik a XIII. szzad folyamn enyhltek az rs ezen fajtjt tilt trvnyek, s ekkor a rovsrs, ezen bell is a szkely-magyar rsmd jra terjedni kezdett. Azonban erre az idre mr kevesen voltak birtokban az rsmd szablyainak, s a kialakult latin rsmdot sem vlthatta mr fel. A XVI. szzadra klnsen Erdlyben, azon bell is Szkelyfld terletn jra jelentsen elterjedt olyannyira, hogy egszen a XVIII. szzadig itt mg tantottk is az iskolkban. Ekkor szittya-szkta rsmd volt a neve, csak mostanban hvjk szkely rovsrsnak.
A Habsburg birodalom mrte a vgs csapst az rsmd hasznlatra. Ekkor a magyar mellett a nmet is hivatalos nyelv volt, s egy harmadik rsmd mr tl sok volt az egyszer kzemberek szmra, akik radsul hivatalos gyeikben nem is hasznlhattk az si rst. jra, ezttal vgrvnyesen elveszett az rs ltalnos jellege.
Manapsg a rovsrs jra terjedben van, elssorban a szkely-magyar mdja. Inkbb titkosrsknt hasznljk, s egyetemista krkben terjed leginkbb, valamint olyan krkben, akik szmra az rs a magyarsg megmaradsnak egyik jelkpe. Ezen nacionalistnak ltsz jellege miatt azonban a hivatalos hatalom nem szvesen ll ki mellette.
A Plos-rovsrst az jraalakult Plos szerzetes rend kezdi jra felfedezni.
A ROVSRS SZABLYAI
Ebben a rszben a rovsrsnak elssorban a szkely-magyar mdjrl lesz sz, hisz ez az amelyik jobban publiklt, s amelyik ma is jobban terjed. A bemutatott szablyoknl latin bets rsmdot hasznlok, hogy knnyebben- ill. vizulisabban megrthet legyen.
Az rs irnya:
Mint mr emltettem; a jeleket leggyakrabban ngy oldaln sima botra rttk. A botot balkzben fogva a jobb vgn kezdtk a rovst balra haladva, gy ez a rovsrs irnya. A jelek irnyultsga is ezt mutatja, mrmint, hogy a rnk (a bevsett jelek) balra nznek. (Azonban elfogadott a balrl-jobbra irnyul rsmd is, viszont ekkor az eredeti rnk tkrkpeit kell kirni, hogy az olvassi irny megllapthat legyen.
A sor vgn nem trtek vissza a kvetkez oldalon az elejre, hanem tfordtottk botot s az j oldalt az elz sor vgnl kezdtk, gy az j oldalon a jelek az elz oldalhoz kpest lefel llnak s visszafel tltdnek fel. Ez a botforgats a magyarzata sok kori felirat kgyz sorvezetsre is, ahol minden msodik sor, mintha a bot oldalai lennnek a skban kitertve.
Jelkihagys, hangugrats:
1. Alapvet szably, hogy a mssalhangzk kiejtsnek megknnytsre egy "e" hangot illesztnk eljk (pl.: eB, eC, eD stb.), ezzel viszont egy mondatban az "e" magnhangzk jellsnek legtbbje is feleslegess vlik, teht elhagyhat. Pl.: GY = eGY, NKD = NeKeD, ISTN = ISTeN.
2. A magyar nyelv hangzilleszkedsnek trvnyre tmaszkodva, elg a sz egyik sztagjban lv magnhangzt jellni (ha ez az "e" akkor ez sem szksges), amely jelzi a sz hangrendjt s knnyen kitallhatv teszi a kihagyott betket. Pl.: JNS = JNoS . Az elhagys az rtelmezst nem zavarhatja! Leggyakrabban az els sztag magnhangzjval megegyez magnhangzk esnek ki, pl.: KOMNDR = KOMoNDoR.
3. Jelkihagys esetn a hangrendszakadst okoz magnhangzt mindig jellni kell, pl.: TKRT = TaKaRT.
4. A sz vgi magnhangzt mindig ki kell rni, pl.: GYRMKE = GYeRMeKE.
5. Ha kt magnhangz van egyms mellett, akkor mind a kettt jellni kell pl.: GYRMKIEN = GYeRMeKIEN, kivve ha a magnhangzt a mssalhangz egyrtelmen jelli, pl.: FRFIK = FRFIaK.
Az elzekben trgyalt szablyok - ha megnzzk - mind a magnhangzkra vonatkoznak. A rovsrs ersen mssalhangzs rs, de bizonyos esetekben l a mssalhangzk kihagysval is. Most nzzk ezeket:
6. A mssalhangzk kzl a "sziszegket" (sz, zs, cs, s) s a hangslyosakat mindenkppen jelezni kell, de a torld mssalhangzk kzl a nem hangslyosakat (pl.: d, h, l, t, v) el lehet hagyni, pl.: BOGSZNY - BOldoGaSZoNY. Az elhagys termszetesen az rtelmezst nem zavarhatja!
7. A ketts mssalhangzt a rovsrs nem jelli, mivel a kt mssalhangz kz magnhangzt kne olvasni, kivve a "-tt" esetn pl.: ADTT = ADoTT.
8. A sz eleji "h" elhagyhat pl.: OGY = hOGY. Az ersen kihagysos rovsrsnl a nem hangslyos kezdhangok is elhagyhatk, amennyiben az az rtelmezst nem zavarja, pl.: AGY - nAGY . (Ez utbbi viszonylag ritkn fordul el.)
9. Jelmegtakarts cljbl alkalmazhat a fonetikus rsmd is, pl.: CZ = CZ = tszz (csak egy "c" a 7. szably miatt!), AGYN = AGYoN = adjon . (Ez a legritkbban hasznlt jelkihagys, mivel gy a szveg igen nehezen olvashat.)
Ligatra (jelkts, jel sszevons):
10. Amikor egy botra, vagy klapra jeleket rttak, sokszor elfordult, hogy a sz mr nem frt ki, ezrt vagy t kellett volna fordtani a botot egy msik oldalra a sz kzepn, vagy a klapnl egy msik lapon befejezni. Ezrt talltk ki az n. ligatrkat - jel sszevonsokat. Ez nem jelent mst, mint hogy a szomszdos betket egyszeren egyetlen rnv rtk ssze gy, hogy kzs rovsaik egymsba toldtak. gy - szlssges helyzetben - akr egsz szavakat is egyetlen rnv lehet sszerni.
Termszetesen a ligatrk hasznlata kzben is hasznlhatk a jelkihagysok, ezrt az ilyen mdszerrel rt szavak s mondatok rtelmezse nagy gyakorlatot kvn.
Egyb szablyok:
11. A szavak kz helymegtakarts miatt pontot szoktunk tenni.
12. A sor vgi sz elvlasztsa brhol trtnhet. (De azrt ajnlott a modern helyesrsi szablyzat szerinti elvlaszts.)
13. Nincsenek kln nagy- s kis betk, de nha a tulajdonnevek els beti vagy kicsit nagyobbak, vagy vastagabbak, mint a tbbi jel.
14. A "k" s "s" rnknak az "eK" s "eS" hangzs jeleiken kvl ltezik egy mlyhangrend jele is, amelyet mlyhangrend magnhangzk utn hasznlunk. Ilyenkor a kiejtsk "aK" s "aS". Pl.: JKB = JaKaB, MTYS = MTYS.
Konklzi:
Az emltett szablyok elssorban rgi szvegek olvassakor lehetnek segtsgnkre, a mai gyakorlatban ritkn szoktuk mind a jelkihagysokat, mind a ligatrkat alkalmazni. Ha valaki elsajttotta a rovs bc rninak jelentst, kis belelssel s gyakorlattal brmilyen szkely-magyar rovsrssal kszlt szveget kpes elolvasni, fggetlenl attl, hogy a szveg esetleg jelkihagyssal, vagy ligatrval kszlt.
|