Cmlap : Bogr Lszl: Kettezer-tizenkett |
Bogr Lszl: Kettezer-tizenkett
Az elttnk ll v a hbor utni korszak legnehezebb veinek egyike lesz. Amikor azonban ezt leszgezzk, mindjrt arra is figyelmeztetni kell magunkat, hogy az nbeteljest jslatoknak is minden eddiginl nagyobb jelentsgk lesz. gy aztn, ha a tisztnlts rdekben szembeslnnk is kell a fenyeget valsggal, kzben mozgstanunk kell azokat a lelki, erklcsi, szellemi energiinkat is, amelyek majd a kivezet utat is megmutathatjk szmunkra.
Kiindulsul, rszben megnyugtatsul, rgztsk elszr is azt, hogy nincs semmi jdonsg abban, ami most trtnik velnk. Valjban csupn az az vszzadok ta fennll trtnelmi csapdahelyzet „lesedik ki” jra, amely az elmlt flezer v sorn mindig is ksrnk volt. Ennek lnyegt a legpontosabban a magyar urak krusa fejezi ki az Istvn, a kirly cm rockoperban, miszerint „minden kornak rendszere van, rendszere van…”
Igen, minden kornak rendszere van, vagyis egy olyan birodalmi, hatalmi konstrukcija, amely megsemmistssel fenyeget mindent s mindenkit, aki vonakodik betagozdni ebbe a rendszerbe. A baj csak az, hogy a birodalom, illetve a mgtte meghzd vilgszervezdsi mdot ellenrz erk termszetknl fogva „telhetetlenek”, egyszeren azrt, mert velk szemben nincs semmifle „ellensly”. Vagyis mikzben a birodalom az t kiszolgl vilg erforrsain lskdik, teht „belle l”, mgis hajlamos a megsemmislsig kifosztani azt. A birodalom teht valjban mindig „ngyilkos” konstrukci, s ezrt sorsa most is — mint mindig — az sszeomls lesz. m amg ez az sszeomls nem kvetkezik be, az egyes alvetett lokalitsokban kialakul az illzi, hogy a birodalom komfortos kiszolglsa a nemzet legfbb stratgiai rdeke s clja. s persze, hogy nemzetveszt, feleltlen, felforgat mindenki, aki a birodalommal szemben az adott lokalits rdekeirt harcol.
Ezt az uralmi eliten belli szembenllst az elmlt hrom vszzad sorn nlunk a kuruc–labanc kettssg rja le. A trtnelmi dilemma s egyben az elttnk ll v fenyeget kihvsa is erre a talapzatra pl. Az elmlt msfl v lzadsi ksrletnek nyilvnval oka az, hogy a birodalom „tlfoszt” minket, gy a loklis uralmi struktra logikusan megprblta ezt enyhteni. A birodalmi megtorls azonban olyan brutlisnak ltszik, ami most mr elkerlhetetlenn teszi a meghtrlst. Mg akkor is, ha tudjuk, hogy a helyzetnk a lzadsi ksrlet leverse utn valsznleg rosszabb lesz, mint annak eltte volt.
A 2012-es v teht hrmas feladatot r rnk. Az els s legsrgetbb feladat most a „rendezett visszavonuls”. Akrmilyen keser is, be kell ltni, a birodalom nemcsak sokkal ersebb, de radsul olyan pusztt fegyvereket (pnzgyi atombombkat) hasznl ellennk, amelyek a teljes megsemmislsnket vlthatjk ki. A msik feladat, ami eddig soha nem sikerlt, a veresg okainak szinte feltrsa, hogy legalbb tanulni tudjunk a trtntekbl. s vgl, hogy vgre nekilssunk egy olyan sszehangolt nemzetstratgia elmleti s gyakorlati teendinek a tisztzshoz, amely nlkl nincs esly a megmaradsra. Ennek tudatostsakor sajnos szembeslni kell azzal, hogy az elmlt msfl v trtnsei mgtt nincs s nem is volt semmifle vgiggondolt nemzetstratgia. A lzadsi ksrlet most bekvetkez buksa ppen annak tulajdonthat, hogy nemcsak stratgia nem alakult ki, de ppen a stratgitlansg vlt a legfbb stratgiai elemm.
A logikai talapzat valsznleg az a felttelezs volt, hogy a birodalom most mr gyis sztesben van, illetve, hogy Magyarorszg npe egysgben sorakozik fel a lzads mg, s a globlis trben is nagy erej szvetsgesek rendszere segti majd lzadsunkat. Ez a felttelezs azonban tragikus tvedsnek bizonyult. Elszr is a birodalom egyltaln nincs sztesben, st ppen egy minden eddiginl hatsosabb fegyverrendszerrel nvelni is kpes vilguralmt. Ami a meggyengls jelnek ltszik, az csupn egy ppen a birodalmi kzpontok ltal tudatosan keltett mestersges hisztria a mg hatkonyabb elnyoms s kifoszts rdekben. Radsul ez a kifoszts nem csak anyagi termszet, mert a globlis „vlemnyipari” mvek segtsgvel a hamis vilgrtelmezsi logikk olyan komplex rendszervel manipulljk a gyantlan, kiszolgltatott s mit sem sejt vilgot, amely minden lzads htorszgt felszmolja, pontosabban szembefordtja a felszabadtsukra trekv loklis lzadkkal.
Ami pedig a potencilis szvetsgeket illeti, sajnos be kell ltni, hogy ezek valsgos ereje sokkal kisebb, bels ellentmondsaiknak, szttart tendenciiknak, vlt vagy vals rdekellentteiknek intenzitsa pedig sokkal nagyobb, mint amilyennek gondoltuk. Vgl brmilyen fjdalmas, de szlnunk kell arrl is, hogy a magyar trsadalom tbbsge egyelre nem kpes megrteni a trtnsek valsgos mozgatrgit, gy sajnos tehetetlen trgya a birodalmi manipulcinak. Ezt jl jelzi az a tendencia, amelynek sorn az ellennk hasznlt pnzfegyverek keltette hisztria nyomn npusztt dntsek egsz lncreakcija indult el. Szemben pldul Olaszorszggal, ahol spontn llampolgri kezdemnyezssel prbljk meg a pnzfegyverek pusztt hatst gy kivdeni, hogy a lakossg vsrolja fel az llamktvnyek dnt tbbsgt, nlunk ppen az ellenkezje zajlik. Szolgljon teht mindez tanulsgul szmunkra ahhoz, hogy a megmaradsunkrt zajl, a birodalom elleni elkerlhetetlen kzdelem j stratgijt legynk kpesek kidolgozni. Az elttnk ll v ennek megalapozshoz nyjt eslyeket.
Bogr Lszl
|