Cmlap : Nem fosztogats, nem kalandozs: llamrdekbl vertk el Eurpt |
Nem fosztogats, nem kalandozs: llamrdekbl vertk el Eurpt
Meglepen korrekt rs jelent meg az egybknt liberlis FN24 hroldalon. Albb kzljk.
Ma kalandozsok kornak csfoljuk az idszakot, amikor a magyar llam tevkenyen, kezdemnyez flknt vett rszt az eurpai „nagypolitika” irnytsban. seinket nem a fosztogats vgya vezette a Boszporusztl az Atlanti-cenig: llamrdekbl vvtak hborkat.
Kemny beseny tmads knyszertette a magyar npet Etelkz elhagysra s Krpt-medencei honfoglalsra 895–896-ban. lmos fejedelmet az j haza hatrn felldoztk, rpd megverte a bolgrokat, megfizette, majd elverte a szlv Szvatoplukot is, ezzel birtokba vette a medence terlett. A X. szzadban seink kalandozsoknak nevezett rablhadjratokat vezettek a szlrzsa minden irnyba, de a nmetektl elszenvedett kt sorsdnt veresg utn mg Bizncban is kikaptak, otthon nyalogattk a sebeiket, mgnem Szent Istvn megszervezte a keresztny magyar llamot.
Kiss leegyszerstve, de nagyjbl fenti kp l a kztudatban a Magyar Kirlysg megszletse eltti trtnelmnkrl. Ez a kp viszont nemcsak rszletszegny, de hamis is. Br kevs a korszakba bepillantst nyjt forrs, sorozatunk korbbi rszeiben kimerten foglalkoztunk azzal, hogy az els magyar llamot lmos nagyfejedelem szervezte meg Etelkzben, vezette a Krpt-medencbe trtn tkltzs hossz folyamatt , ami nem menekls, hanem jl elksztett, tudatos stratgiai dnts volt. Nem ktsget kizran bizonyos, hogy lmost megltk volna, de a terlet teljes birtokbavtelt mr rpd irnytotta.
A 907 nyarn megvvott pozsonyi csatban a magyarsg, „letrve a nmetek kevlysgt”, bebizonytotta ltjogosultsgt Eurpa kzepn. seink teht nem elszenvedi, hanem tudatos alakti voltak a trsg trtnelmnek. pp ezrt indokolatlan, st lekicsinyl az ers kzponti hatalom ltal irnytott X. szzadi hadjratokat a magyarok kalandozsainak nevezni, amint az a XIX. szzad ta szoks.
Csak rabls s fosztogats?
Kezdjk azzal, mit is jelent maga az, hogy „kalandozs”: tletszeren indtott, szervezetlen rablhadjratokat, amelynek egyetlen clja a zskmnyszerzs. Korntsem errl volt sz, de nzzk az elejtl.
A X. szzadi Nyugat-Eurpt megosztottsg jellemezte. Hispnia nagy rszt arabok szlltk meg, Itlia ura s a frank kirlyok pedig br egyenknt is gazdag s hatalmas tartomnyokat birtokoltak, rks harcban lltak egymssal a terletek egyestsrt, a Nagy Kroly-i frank birodalom fellesztsrt. Ebbe kapcsoldott be sajt rdekei mentn a kor ugyancsak jelents eurpai hatalma, a Magyar Nagyfejedelemsg – magyarzza az FN24-nek Szabados Gyrgy trtnsz.
llhatatlansg – tudatossg?
Miknt a nmetek 907-es tmadst az vltotta ki, hogy IV. Lajos keleti frank kirly nem nzhette ttlenl a szomszdos magyar llam megersdst, gy a magyarok sem trhettk az egysges nmet birodalom sszekovcsoldst. Tettek ht rla, hogy a megosztottsg minl tartsabb maradjon. Msutt azonban a kzponti hatalom tarts szvetsgesei voltak.
899-ben mg I. Berengr itliai kirly ellen harcoltak, de Berengr tanult brentai veresgbl, s miutn a maga oldalra lltotta a magyarokat, megbzhat tmaszra lelt bennk, s 915-ben itliai csszrr koronztk. A Magyar Nagyfejedelemsgtl teht igaztalan lenne elvitatni a politikai tudatossgot.
Szrnyetegek vagy vidm fickk?
Milyen emberek voltak ezek a harcosok? Nyilvnvalan kemny, edzett katonk. De maradt rnk emberkzeli brzols is. 926 tavaszn egy magyar csapat bevette Sankt Gallen monostort, s ezt az esetet Ekkehard megrktette. Tudni val, hogy egy flkegyelm bart nem meneklt a tbbiekkel, hanem megvrta a flelmetes ellensget.
Az egygy Heribald gy emlkezett rjuk: „Bizony, igen tetszettek, nem emlkszem, hogy valaha is vidmabb embereket lttam volna a kolostorunkban… amikor egyszer intettem nekik, hogy az Istenre gondolva legalbb a templomban viselkedjenek csendesebben, slyos tseket mrtek a nyakamra, de tstnt borral knltak, gy tvn jv, amit ellenem vtettek; ezt egyiktk se tette volna velem.”
Mirt a nehezebb utat vlasztottk?
A politikai haszon mellett termszetesen jelents zskmnyra is szert tettek, st szolglataikat az alkalmi szvetsges, azaz megbzjuk is bussan megfizette. Ebben nincs semmi klns, a kor szoksa szerint a legyzttek javai joggal szlltak a legyzre. „rdekes”, de azt nem szoktk hnytorgatni, amikor a IX. szzad elejn a gyztes frankok kifosztottk az avar kagni kincstrat. Ezrt sem kell fenntartani a trtnelmi ketts mrct, s csak a magyaroknl emlegetni a fosztogatst. Mr csak azrt sem, mert a lnyeg nem is ez volt.
Ha ugyanis elsdleges cl a prda lett volna, el sem lehetett volna kpzelni knnyebb clpontot, jelesl az szaki karavnutak fosztogatst. Jkora haszon s nincs kockzat. Csakhogy szak fel a magyarok egyetlen portyt sem indtottak, arrafel kereskedtek. Ez egyben bizonytk arra is, hogy nem helyi vezetk tletszer s egyni akciirl volt sz, hanem a kzponti hatalom akarata szerinti llamrdek hadjratokrl. Az ers llamot pedig az is mutatja, hogy tbbszr tbb irnyban is indultak tmadsok – fogalmaz a trtnsz.
Szintn ezt tmasztja al, hogy, szemben a vikingekkel s az arabokkal, magyar egysgek soha nem tmadtak egymsra. Magyarul nem lehetett ket egyms ellen felbrelni, mint holmi verlegnyeket. Ide tartozik az is, hogy egyedl a rabls, fosztogats kedvrt mirt tettek volna meg tbb ezer kilomtert ellensges terleten, az Alpok s a Pireneusok hgin tverekedve magukat? – sorolja Szabados Gyrgy.
Biznctl az Atlanti-cenig
Mai ismereteink szerint a Magyar Nagyfejedelemsg 47 hadjratot indtott hatrain kvlre a X. szzad folyamn, ebbl 38-at nyugat, kilencet kelet, dlkelet fel. ltalban folyk mellett haladtak, s a korabeli beszmolkbl tudjuk, hogy minden lovas egy-kt vezetklovat vitt magval a harcba. Ezek egyrszt a felszerelst szlltottk, msrszt a „pszicholgiai hadviselst” segtettk: a had gy jval nagyobb tmegnek tnt.
A hadsereg hierarchijt, hadba hvsnak mdjt, pontos felszerelst nem ismerjk. A gyakran hnapokig, akr egy vig tart hadjratok azonban megkveteltk, hogy a katonk mindenre fel legyenek kszlve. Magas hegyeken val tkelsre, zord telekre. Elltmnyuk egy rszt otthonrl vittk magukkal, ellensges terleten pedig egyszeren megszerezhettk, amire szksg volt.
Br kevs az ismert rszlet, a hadjratokat mindenkpp risi katonai teljestmnynek kell tekintennk. Hannibl tkelst az Alpokon hadszati bravrknt szoks szmon tartani, mg a magyarok hasonl teljestmnyrl nem sok sz esik. Lehet, hogy azrt, mert k nem vittek magukkal elefntot? – jegyzi meg Szabados Gyrgy. Tbb ezer kilomtert megtve 926-ban pldul elrtk az Atlanti-cent, 942-ben tjutottak a Pireneusok hgin, s Katalniban hadakoztak. Jrtak a Boszporusznl, az „olasz csizma sarkban”, az szaki-tengernl s a mai Franciaorszg legnyugatibb cscskeiben.
Vget rt egy korszak
Brmilyen sikeresek is voltak a katonai akcik, semmi nem tarthat rkk. Br a nmet egysg ellen dolgoztak, a magyaroktl val rettegs hosszabb tvon inkbb katalizlta a folyamatot. I. (Madarsz) Henrik nmet kirly 924-ben kilencves bkt vsrolt, s a bels nyugalmat kihasznlva hadserege fejlesztsbe fogott. 933-ban mr nem volt hajland megjtani a bkt, vllalta az sszecsapst: Merseburgnl gyztt, de katonai rtelemben a magyarok itt nem veresget szenvedtek, hanem megfutottak.
Fia, I. (Nagy) Ott leszmolt bels ellenfeleivel, 955-ben Augsburgnl valsgos gyzelmet aratott, s 962-ben megszerezte a Nmet-Rmai Csszrsg koronjt. A nyugat fel indtott hadjratok a X. szzad kzepn vget rtek. m lnyeges, a nmetek vdekez pozcibl gyztek, s nem gondoltak arra, hogy birodalmi bosszhadjratot vezessenek a Krpt-medencbe.
A Magyar Nagyfejedelemsg ugyanakkor beltta, hogy Ottval megszletett az az ers hatalom, amely lezrta a nyugati hadjratok korszakt. Dl, dlkelet irnyban ugyanakkor vltozatlan aktivitst mutattak a magyar hadak, amelynek Biznc 970-es, a szvetsges bolgr, magyar s kijevi rusz sereg felett aratott gyzelme vetett vget. Ezzel lezrult a X. szzadi llamrdek hadjratok sora.
Nem egy megvert orszg „szllt magba”, hanem vget rt egy kor – nyomatkostja a trtnsz. Itthon is vltozsok indultak, a szzad kzepn Taksonnyal, rpd legkisebb finak, Zolta gnak kezbe kerlt a hatalom, majd Gzval egy merben j politikai irnyvonal vlt meghatrozv.
Sikeresen mernk kicsik lenni
Krds, hogy fentiek tudatban mgis mirt degradljuk trtnelmnk azon szakaszt, amikor a magyar llam tlzs nlkl Eurpa egyik politika- s trtnelemforml szereplje volt? Szabados szerint az okok tbbrtek. Elszr is a X. szzadi magyar trtnelmet tlnyom rszt klfldi forrsokbl ismerjk, azoknak a tolmcsolsban, akik estnknt a „magyarok nyilaitl ments meg, Uram, minket” imdsggal trtek nyugovra. rthet mdon igyekeztek a lehet legsttebb kpet festeni flelmk trgyrl.
A XIX. szzadot – amikor is a kalandozsok sz megszletett – ugyan nemzeti hv lelkestette, de nem ltott a mlybe, nem firtatta a tnyek httert. Klnben sem lett volna tancsos a Habsburg uralom vtizedeiben pp azt hangslyozni, hogy bizony fl vszzadig eleink rendszeresen megvertk a nmeteket. A szovjet megszlls s a kommunista uralom vtizedeiben a mlt maga kerlt indexre, fleg azok a fejezetek, amelyek nmi nemzeti bszkesgre adhattak okot.
A rendszervlts utn pedig sokan a „merjnk kicsik lenni” elve mentn tagadjk meg s teszik nevetsgess mltunkat. Ma kalandozsok kornak csfoljuk az idszakot, amikor a magyar llam tevkenyen, kezdemnyez flknt vett rszt az eurpai „nagypolitika” irnytsban. Holott seinket nem a fosztogats vgya vezette Boszporusztl az Atlanti-cenig, hanem llamrdekbl vvtak hborkat.
Szerz: Bihari Dniel
|