Cmlap : Elhallgatta a vlsg veszlyre figyelmeztet informcikat az IMF |
Elhallgatta a vlsg veszlyre figyelmeztet informcikat az IMF
Elhallgatta a 2008-as globlis, illetve a 2010-tl kibontakoz eurzna vlsg veszlyre figyelmeztet informcikat a Nemzetkzi Valutaalap s "romlott" az a mdszer, ahogy a vezrigazgat kivlasztsa trtnik - tbbek kztt ezzel indokolta megdbbent tartalm felmond levelben a dntst Peter Doyle, amelyet eljuttatott a Nemzetkzi Valutaalap (IMF) Igazgattancsa, illetve vezet stbja fel is.
A 20 ve az IMF-nl dolgoz vetern kzgazdsz a szervezet eurpai rszlegn bell a Svdorszggal, Dnival s Izraellel foglalkoz egysg vezetje volt s tbbek kztt Christine Lagarde vezrigazgatnak is szemrehnyst tett szemlyisge miatt, illetve amiatt, hogy illegitim mdon kerlt a vilgszervezet lre.
Elhallgatott informcik
A jnius 18-n kelt levelet a CNN most szerezte meg s tbbek kztt a Reuters is idzett belle igencsak megdbbent tartalm kifejezseket. Peter Doyle miutn a levl elejn ksznetet mondott akkori, illetve korbbi munkatrsainak, rgtn le is szgezte: 20 vi szolglata utn szgyelli, hogy valaha is kapcsolatba kerlt az IMF-fel. Ezt nemcsak amiatt rezte gy, hogy a szervezet inkompetens mdon kezelte a 2008-2009-es globlis, illetve a jelenleg is egyre mlyl eurzna vlsgot (ezt egybknt az IMF korbbi sajt anyagai is elismertk), hanem amiatt is, hogy az ezen vlsgokkal jr hatalmas nehzsgeket mr j elre felmrte a szervezet, de ezeket az informcikat elhallgatta a kzvlemny ell.
Az IMF szvivje amellett, hogy elismerte a szervezet vlsgkezelssel kapcsolatos hibit, az utbbi vdat visszautastotta a Reuters megkeressre. William Murray arra hivatkozott: nincs bizonytk arra, hogy Peter Doyle ne mondhatta volna el a nzeteit (el lett volna hallgattatva), illetve arra sem, hogy brmilyen ms fontos informcit elhallgatott volna a kzvlemny ell a szervezet.
A hrgynksgnek egybknt nvtelensget kr IMF-es illetkesek elismertk: van feszltsg a szervezeten bell amiatt, hogy az IMF a pnzgyi erforrsainak jelents rszt az eurznra fordtja (grg, r, portugl mentcsomag), mikzben nem rzi meg azt a jelleg fggetlensgt, amely egy ilyen helyzetben pldul egy feltrekv piaci orszgnak szl hitelprogram esetn szoksos lenne.
sszeomls szln az eur
Peter Doyle a felmondlevelben azt is felrtta a szervezet vezetsnek, hogy a kt vlsg veszlyre mr j elre figyelmeztetni kellett volna a vezet dntshozkat, mg akkor is, ha ez rszben sket flekre tallt volna. Mindennek a kvetkezmnye levele szerint az, hogy rengetegen szenvednek pldul Grgorszgban (s a problma mg slyosbodni fog megjegyzse szerint), "a vilg msodik legfontosabb tartalk devizja (az eur) az sszeomls szln ll", illetve az IMF az utbbi kt vben prblja utolrni az esemnyeket a vlsgkezel lpseivel, azaz lemaradt a megfelel intzkedsekkel, hogy megmentse az eurt.
Az IMF vetern kzgazdsza arra is emlkeztetett a levlben, hogy hinyossgok vannak a szervezet gazdasgi s pnzgyi folyamatokban val felgyeleti tevkenysgben, s utalt arra is, hogy a szervezet tlsgosan is "hz" Eurpa fel a dntsekben.
Romlott a mdszer
Peter Doyle nyltan kritizlta azt a rgta meglv szokst, miszerint az IMF-nek mindig eurpai, mg a Vilgbanknak amerikai vezett vlasztanak. Szavai szerint ennek a gyakorlatnak az elmlt vtizedben mindig katasztroflis kvetkezmnyei lettek. Horst Khler nmet, majd Rodrigo Rato spanyol belpolitikai clok miatt id eltt mondott le vezrigazgati tisztsgrl, tavaly pedig a francia Dominique Strauss-Kahnnak botrnyos krlmnyek kztt kellett tvoznia.
Az eurpai vezetk kivlasztsnak "szoksjoga" tavaly annak ellenre sem vltozott, hogy szmos feltrekv piaci orszg szeretett volna nagyobb beleszlst az IMF gyeibe. Vgl a volt francia pnzgyminiszter Christine Lagarde kerlt a vezrigazgati szkbe, amely folyamatot "romlottnak" nevezte Peter Doyle a levlben. A mostani vezetnl "sem a neme, sem az integritsa, sem a lendlete nem tudja ellenslyozni azt a tnyt, hogy alapveten illegitim mdon kerlt az alap vezeti tisztsgbe" - jelenti ki kendzetlen vlemnyt a felmondott kzgazdsz a levlben.
"Ha ezt tudtam volna"
A dokumentum vgn kt fontos dologra is figyelmeztet Peter Doyle. Egyrszt arra, hogy az ilyen kinevezsi mdszerek hatsai kros mdon leszrdnek az alsbb vezeti rtegekbe is s sszessgben a szervezet menedzsment kultrjnak rtanak. Msrszt arra, hogy vannak mg "szellemes" (jfej) emberek a szervezetben, akikre vigyzni kell, nehogy k is felmondjanak.
"Az IMF Igazgattancsnak az az rdeke, hogy egy fogyatkos, a felgyeleti rendszerben hinyossgok mellett mkd szervezetet irnytson. Brcsak tudtam volna ezt 20 vvel ezeltt, hogy ilyen vlasztsi lehetsgem van" - zrta megdbbent tartalm levelt a felmondott vetern kzgazdsz.
(Portfolio nyomn)
|