Cmlap : Ezernyi meteor hastja szt az eget szombat este |
Ezernyi meteor hastja szt az eget szombat este
Szombat este vrhat a Draconida meteorraj maximuma, ami szerencss esetben tbb szz hullcsillag feltnst jelentheti egyetlen ra alatt.
A Magyar Csillagszati Egyeslet honlapjn ( www.mcse.hu) olvashat tjkoztats szerint a Draconidk egy igazi 20. szzadi meteorraj, ugyanis az 1900-as vek eltt mg nem ltezett, pontosabban a meteorrajt ltrehoz 21P/Giacobini-Zinner-stks korbban nem keresztezte a Fld plyjt.
„A szmunkra lnyeges vltozsok 1898 oktberben trtntek, amikor az gitest megkzeltette a Jupitert, amelynek gravitcis tere megvltoztatta az stks plyjt. Az akkor mg ismeretlen gitest napkzelpontja ezt kveten mr a fldplyn bellre esett. Az ismeretlensg azonban nem tartott sokig, mert a soron kvetkez, 1900-as napkzelsgkor Michel Giacobini (1873 - 1938) francia csillagsz felfedezte az stkst. Az 1913-as jrafelfedezs utn – ekkor Ernst Zinner (1886- 970) nmet csillagsz tallta meg – jttek r a csillagszok, hogy az stks egy j meteorrajt hozhat ltre, amelyet a ksbbi vekben tbbszr is sikeresen megfigyeltek” – rja a tjkoztat.
Az eurpai megfigyelk 1933-ban a 20. szzad, st minden idk egyik legnagyobb meteorkitrsnek lehettek szemtani. Az esti rkban jelentkez meteorvihar legaktvabb idszakban percenknt 200-300 hullcsillagot lehetett ltni, de az rorszgi Armagh Obszervatriumbl feljegyeztek egy olyan 5 msodperces idszakot, amikor nagyjbl 100 draconida meteor tnt fel az gen. A hullcsillagok tbbnyire halvnyak s lassak voltak, de sok tzgmbt (a Vnusznl fnyesebbnek ltsz meteort) is lttak. A 6,5 venknt visszatr stks 1940-ben nem okozott kitrst, 1946-ban viszont ismt jelentkezett a meteorraj, ekkor az szak-amerikai megfigyelk szmoltak be 50-60 meteor/perces kitrsrl. Nem meglep, hogy a ksbbi vekben mindig nagy remnyekkel vrtk az stks, s gy a meteorraj visszatrst. A tovbbi kitrsek azonban elmaradtak, 1972-ben 10-15 meteor jelentkezett rnknt, 1985-ben pedig teljesen elmaradt a maximum.
Ezek utn szinte feledsbe merlt a raj, m 1998 elejn tbb szmtst is kzztettek, amelyek alapjn oktberben ismt jelentkezhetnek a Draconidk. A korbbi vek tapasztalatai alapjn mindenki szkeptikus volt, m tvol-keleti szlelk megfigyelsei szerint 1998. oktber 8-n visszatrtek a Draconidk. Az rnknti 100 hullcsillag ugyan nem meteorvihar, de megegyezik az augusztusi Perseidk aktivitsval.
„Ilyen elzmnyek utn igen nagy rdekldssel vrjuk oktber 8-t, hiszen 2011-re ismt kitrst jeleznek a szmtsok. Kt meteorfelhn haladunk t szombat este 6 ra s jfl kztt, amelyek kzl a msodik, este 10-re jelzett maximum tnik a biztosabbnak. A napnyugta krnykre jelzett, fnyesebb meteorokbl ll maximumot olyan porfelhktl vrjk, amelyeket az 1800-as vek vgn dobhatott ki az stks, m mivel 1900 eltt nincs megfigyelsnk az stksrl, nem tudhatjuk, hogy valban mutatott aktivitst, vagy sem.
Az este 10 rra jelzett kitrst az 1900-ban s 1907-ben kiszabadult porszemek okozhatjk, nagysga elrheti a 600 meteor/rt, br egyes elrejelzsek csak 50-100 meteor/rt jsolnak. Az ers holdfny a halvny meteorokat biztosan eltnteti az grl, de ha valban 500-600 meteor villan fel egnkn egyetlen ra alatt, elg fnyes lesz kztk ahhoz, hogy letnk egyik legszebb termszeti jelensgben gynyrkdhessnk” – olvashat az MCSE honlapjn.
(MTI)
|