Cmlap : „ mondd, te kit vlasztanl?” |
„ mondd, te kit vlasztanl?”
Szrnyi Levente s Brdy Jnos halhatatlan rockoperjnak nagy krdse azonban most nem a „ki”, hanem a „hogyan”. Mert 2014-ben mr nem gy voksolunk, mint eddig, s az sem biztos, hogy lesz igazi vlaszts.
Rszletes vitra bocstottk ma Lzr Jnosnak, a Fidesz frakcivezetjnek trvnyjavaslatt az Orszggyls alkotmnyjogi bizottsgban, melynek lnyege a teljes magyarorszgi vlasztsi rendszer talaktsa. Az j jogszably – az Alkotmnybrsg egyik hatrozata alapjn – csak 2014-tl lpne hatlyba, a kormny ugyanakkor j elre szeretn bebiztostani magt azzal, hogy mg idn vgez az gynevezett sarkalatos trvnyekkel, teht bortkolhat, hogy az j normt a Hz mg az idn elfogadja.
Cenzus, nem cenzus
Egyelre gy nz ki, a parlamenti prtok nem nagyon szvlelik meg a Jobbik konkrt javaslatt, hogy a szavazati jogot ltalnos iskolai vgzettsghez kssk, pedig figyelemre mlt dologrl van sz. fideszes elkpzelsek szerint amerikai, illetve brit mintra a szavazati lehetsget elzetes regisztrcihoz ktnk. Ennek a kritikja abban foglalhat ssze, hogy ez a rendszer mindssze az angolszsz jogrendben tallhat meg, de ott is tbb szz v alatt alakult ki, teht a magyar vlasztjogi rendszertl teljesen idegen.
Kt partner, egy morg
Ms-ms megokolsbl, de mind a Jobbik, mind az MSZP rszben elfogadhatnak nyilvntotta a kormnyprti koncepcit, de termszetesen a kt prt kztt jelents eltrsek mutatkoztak. A nemzeti radiklis prt tovbbra is fenntartan a vegyes vlasztsi rendszert – teht, a vlaszt polgrok listra s egyni jelltekre is szavazhatnak. A koalcis prtok ezt ugyangy kpzelik el, mg az MSZP egy tisztn lists verzit lt dvsnek – ebben a rendszerben annak az eslye, hogy egy prt ktharmados tmogatottsgot szerezzen, gyakorlatilag nulla az esly, - de a javaslat nem tallt nyitott kapukat, teht lehetsges, hogy a posztkommunistk a ksbbiekben nem is vesznek rszt az egyeztetsen.
Ltvnyosan tvol maradt ugyanakkor a legkisebb, liberlis ellenzki prt, az LMP, pedig kormny kzeli forrsok szerint a Fidesz szeretn, ha a parlamenti zr szavazson legalbb egy ellenzki prt tmogatn az j trvnyt. Schifferk szerint a javaslat teljesen elfogadhatatlan s ragaszkodnak az elkpzelskhz, ami az ajnl rendszer teljes megszntetst jelenten – magyarn a jell szervezeteknek nem kellene kopogtatcdula gyjtssel pepecselnik s elvben minden jellt biztosan elindulhatna, ami valban nagyon demokratikus folyamat. Felmerl azonban a krds, mirt is lenne az j, ha az els fordulkban akr 30 jellt kzl kne kisilabizlni a vlaszt polgroknak a megfelel jelltet? A mini prt ezen kvl megtartan a ktforduls vlasztsi rendszert.
Jogosan, de kivel is?
A Jobbik ellenben teljesen alternatv megoldst javasolt az LMP „njelltes” tletre, mivel a radiklisok szintn megtartank a jogllam adta lehetsget, de nem trlnk el az ajnl rendszert csupn annyi knnytst javasoltak, hogy azok a prtok, akik a mindenkori elz orszggylsi vlasztsokon megugrottk az 1 szzalkos hatrt, mentesljenek az ajnlszelvnyek gyjtse all s csupn az j formcikra, illetve azokra vonatkozzon a kittel, akik ennl gyengbben szerepeltek. Emellett a jobbikosok 4 szzalkra cskkentenk a bejutsi kszbt is. Az egyforduls rendszer bevezetsvel azonban a nemzeti formci is egyetrt, rszben a kltsgek lefaragsa miatt, rszben azrt, mert a rendszer jval egyszerbb vlna. Az azonban kifogsolhat, amit Lzr eredeti tervei kztt is szerepelt, hogy a gyztes egyni jellt fennmarad szavazatai szintn tredkszavazatknt kerljenek fel prtja listjra, mivel ez ismt a „tlnyers” eslyt hordozza magban.
Lzr Jnos a bizottsg lsn meglepen engedkeny hangnemben beszlt s elmondta, prtja nyitott mindenfle javaslatra, ami azzal is magyarzhat, hogy a kormny koalci, dacra a ktharmados tbbsgnek, egy olyan rzkeny trvny kapcsn, mint a vlasztsrl szl, szeretne minl magasabb legitimcit felmutatni s cljnak mindenkppen szeretn megnyerni valamelyik ellenzki prtot. Legalbbis egyelre.
Csandi Gbor Ferenc – barikad.hu
|