Cmlap : Az els lps a vltozs fel: mondjuk ki az Igazat! |
Az els lps a vltozs fel: mondjuk ki az Igazat!
Tetszik vagy sem, de az elmlt vtizedek kulcsmondatt mgis csak ElQr mondta ki nevezetes szdi beszdben: „Hazudtunk reggel, dlben s este.” Tvol lljon tlem, hogy mentegessem a hazarul s tolvaj Gyurcsnyt, mindamellett a lnyegre tapintott: ugyanis a kzlet minden szereplje vtizedek ta valban gtlstalanul hazudozik. Amire persze nem mentsg, hogy sok esetben az „utca embere” sem cselekszik msknt. (Tisztelet s becslet persze e kevs szm kivtelnek.)
El Qur „igazsgbeszdrl” a Kr. e. 600 krl lt krtai Epimenidsz nevezetes paradoxonja jut az ember eszbe, amely a kvetkezkppen hangzik: „minden krtai hazudik”. Mrmost Epimenidsz ktsgkvl krtai szlets filozfus volt, ha teht is hazudott, amikor kimondta az elhreslt mondatot, akkor valjban nem igaz, hogy „minden krtai hazudik”. Csakhogy ha maga Epimenidsz mgis igazat mondott, abban az esetben viszont tnyleg „minden krtai hazudik”… Persze ez az egsz csak amolyan logikai jtk s szrszlhasogats, vgtre is hazuds emberekbl is kibukhat nagy ritkn az igazsg. Gyurcsny szdn az igazat mondta, amikor prtjnak s kormnynak hazugsgairl beszlt. Ms krds, hogy is, s rgi s j prtjnak vezeti is, rendletlenl hazudoznak tovbb.
Tny, ami tny: a hazugsg napjainkban valsgos polgrjogot nyert. Sajnos nem csak a kzletben, ugyanis „megtveszts”, a „flrevezets” a mindennapi letben is ltalnos. (Hnyszor, de hnyszor hazudik a frj a felesgnek s megfordtva, gyerek a szleinek, szlk a gyereknek, dik a tanrnak, tanr a diknak, munkavllal a fnknek, fnk a beosztottjnak, s a sor a vgtelensgig folytathat lenne.) Immr kln tudomny, vagy szakma is foglalkozik a hazugsg technikinak elsajttsval, amit az zleti vilgban „marketingnek”, az let ms terletein „kommunikcinak” neveznek. Korunk jelszava az, hogy az „rut el kell adni”, ru alatt rtve persze sajt magunkat is. Minden a klcsn, minden a csomagols. Minden a megtveszt kls forma, ami sok esetben teljes mrtkben elszakadt a bels lnyegtl, vagyis a tartalomtl. Aki elrbb akar jutni az letben, s sikereket akar elrni, annak a legfbb dolga az, hogy „megfelelen tudja eladni magt”.
rdekes mdon ugyancsak egy „szocialista” politikustl szrmazik egy msik mlyen sznt, blcs megjegyzs. A napokban a magyarorszgi zsidkrt djjal kitntetett szlhmos Suchmann Tams, mg privatizcis miniszterknt, a 90-es vekben a kvetkez kijelentst tette: „Nem mi (mrmint az MSZP vezette kormny) vagyunk korruptak, hanem a vilg”. No, igen: az ltalnosan elterjedt felfogs szerint, aki manapsg rvnyeslni akar - akr a politikai-gazdasgi letben, akr msutt -, annak hazudoznia, csalnia s lopnia kell, klnben eltnik a sllyesztben.
Mondhatnnk persze, a hazugsg, vagy mondjuk gy, a megtveszts mindig is jelen volt az emberi vilgban (ahogyan az llatok kztt is jelen van). Vgtre is, az let bizonyos tekintetben egyfajta harc az egyes emberek, klnok, rdekcsoportok, trzsek s npek kztt. Mrpedig mindenfajta kzdelem rsze az ellenfl becsapsa s megtvesztse. Msrszt viszont mgis csak borzaszt egy olyan vilgban lni, ahol semmi s senki sem az, aminek ltszik. Ezrt aztn mindig ltezett „ellensly” a hazugsg erivel szemben: a valls. Minden hit egyik alapttele ugyanis, hogy a hazugsg bn, s a hazudoz ember halla utn bntetsben rszesl. Ezrt aztn az emberek lelkben megszletett egy erteljes rzs: a lelkiismeret-furdals egy-egy fllentst kveten, illetve a vgy az igazsg utn. Mivel azonban a vallsok befolysa - elssorban a nyugati vilgban - erteljesen visszaszorult, melynek kvetkezmnyekpp a kizrlagos nrvnyestst clul kitz nz letforma lett a norma, a hazudozs is polgrjogot nyert. Aki gyesen tud mellbeszlni, elhallgatni, s hazudni, az nem „bns” tbb, hanem „okos s gyes ember”, akire nagy jv s karrier vr.
Nem ktsges ugyanakkor, hogy a hazugsg ilyen mrtk eluralkodsnak az erklcsk hanyatlsn kvl ms oka is van. Nevezetesen az, hogy egy olyan uralkod „elit” ragadta maghoz a hatalmat a nyugati vilgban, amelyik felttlenl rejtve kvn maradni. Ne kerlgessk a forr kst: bizonyos kedveztlen trtnelmi tapasztalatok nyomn a zsidsg minden krlmnyek kztt szeretn lehetleg szrevehetetlenn tenni a nyugati vilg, valamint a birodalomtl gazdasgi-politikai fggsben ll csatls llamok fltt gyakorolt uralmt. Mindez risi erfesztst kvetel, s egy gigantikus mrtk megtveszt appartus mkdtetst teszi szksgess. St, mint ahogy azt Orwell annak idejn megjsolta, egy valsgos j nyelv kialaktsa is megtrtnt, melyben a szavaknak teljesen ms a valsgos s a „hivatalos” jelentse. Hozztennm, hogy nem csupn a hatalmon lv csoportok, s az ket kiszolgl kollaborns elitek valdi arculatnak „elrejtse” a cl, hanem az is, hogy az alvetett millik semmi esetre se ismerjk fel a hatalom termszett, az alkalmazott „elnyom s uralmi technikk” pontos mkdst. A trtnelem sorn minden hatalmon lv elit mindig is igyekezett persze valamilyen formban megtveszteni s becsapni az alattvalkat, azonban az gynevezett informcis forradalomnak ksznheten a hazudozs technikit valsgos tklyre fejlesztettk.
Mi a kit? Elkpzelhet, hogy az uralkod oligarchia hazugsg-kampnya egy id utn kifullad, pldul azrt, mert az emberek mindennapi tapasztalatai s a mdiban tlalt „virtulis vilg” kztt akkora szakadk keletkezik, hogy az mr az egyszer polgrnak is lthatv vlik. Ezen kvl pedig a hazugsg elnevezs bn egyik kategrijba utalhat „mellbeszls” egy id utn unalmass is vlik, mert az emberek mgiscsak azt vrjk a hrkzlstl, hogy az letket nyomaszt vals problmkrl essk sz, spedig lehetleg gy, hogy a bajok vals okait is bemutatjk.
Jelenleg szinte sz csakis a hatalomtl fggetlen internetes s nyomtatott mdiban hangzik el, melyeket az oligarchia szolglatban ll propagandistk „ncinak”, „szlssgesnek”, „gylletkeltnek” blyegeznek. Egyelre berik azzal, hogy az igazsg kimondit „karantnba” zrjk, remlve, hogy az szinte sz csak kevesekhez jut el. Ne legyenek ktsgeink: amennyiben a „karantnba zrs” stratgija nem mkdik, irgalmatlanul lecsapnak majd a „gerillamdira”. Amit termszetesen a „szlssgek, a gylletkelts”, mi tbb, a „terrorizmus” elleni harc jegyben, az „emberek biztonsgnak” megteremtsre, st a „sajtszabadsg vdelmre” hivatkozva fognak megtenni.
Taln az a benyoms keletkezhet, hogy az igaz sz elsllyed a hazugsg radatban, s az emberek jelents rsze nem kpes elvlasztani az ocst a bztl. Ennek ellenre – vagy taln ppen ezrt – az igazsg kimondsa ma a legszebb feladat, amelyre vllalkozhatunk.
Perge Ott
|