Cmlap : Nem emlkszik a cukorgyraink elherdlsra a szabadkmves Martonyi |
Nem emlkszik a cukorgyraink elherdlsra a szabadkmves Martonyi
Nem emlkszik a cukoripar magnostsnak rszleteire az euroatlantista meztelencsigaknt a kisantanthoz s msokhoz drglz zsid, Martonyi Jnos klgyminiszter, aki a cukoripar elherdlsa idejn az llami Vagyongynksg (V) igazgattancsnak tagja volt.
A korbbi besg Koptsy Sndor, szintn volt igazgattancsi tag a cukoriparitl fggetlenl elhibzottnak, tl liberlisnak nevezte a magnostst az Orszggyls vizsglbizottsgnak szerdai lsn.
A cukorgyrak magnostst, valamint Magyarorszg Eurpai Unihoz trtn csatlakozsa ta a kzssgi cukorreformok sorn kpviselt magyar llspontot rtkel s annak itthoni kvetkezmnyeit feltr vizsglbizottsg szerdai lsn Martonyi Jnos a privatizci kezdetrl szl tfog beszmolja utn gy fogalmazott: "Elnk r, nagyon szintn meg kell mondanom, hogy a cukoripar privatizcijra egyltaln nem emlkszem".
Koptsy Sndor kifejtette, hogy mr akkor sem rtett egyet a magnosts mdjval, szerinte ugyanis az tl liberlis volt. a munkavllali tulajdonlst prtolta, de elismerte, hogy a jl mkd trsasgokat a dolgozk gyorsan tovbbrtkestettk.
Mindkt szakrtnek nevezett gazember hangslyozta, hogy nem volt nemzeti tke, ezrt volt szksges klfldieknek rtkesteni az llami vagyont, amihez elrtak tkeemelst, termelsbvtst s j technolgia behozatalt is. Mindketten egyetrtettek abban, hogy a dolgozi tulajdon j lett volna.
Martonyi Jnos azonban emlkeztetett a tkehinyra s a hitelezsi nehzsgekre, ami nehz helyzetbe hozta ezeket a vllalkozsokat. Martonyi Jnos felidzte az akkor hatlyos jogszablyokat, amelyek alapjn a magnosts folyt.
A msik tmval, az Eurpai Uniban a magyar cukortermelssel kapcsolatban, a vmok lebontsa s a kvta krdsben gy sszegezett Martonyi Jnos: el kell olvasni a csatlakozsi szerzdst. A cukoripari vizsglatrl Martonyi Jnos befejezsknt hangslyozta: a fontos az, hogy "levonjunk a tanulsgokat a jvre nzve". Tizenngy cukorgyrunk megsemmislst kveten micsoda blcs megllapts !
A BM Politikai Nyomoz Fosztlynak II/6 osztlynak korbbi besgja, Koptsy Sndor kzlse szerint a cukoripar magnostsban nem trtntek nagyobb hibk, mint ltalban a magnosts sorn. A f hibt a tlzott liberalizciban jellte meg. Arra a felvetsre, hogy a cukorbehozatalban vdvmot kellene bevezetni, azt mondta: egy kzssgi tagsg nem csak elnykkel jr, s az eurpai unis tagsgnak tbb az elnye, mint htrnya. Nem most szrtuk el a cukoripart – sszegezte a vlemnyt –, hanem akkor, amikor felszmoltuk azt.
25 ve "elktelezett"
Szab Rebeka, az LMP kviselje megrtst fejezte ki, hogy a '89-et kvet kiss zavaros idkben nem voltak ksz gazati koncepcik, m leszgezte: ez nem lehet magyarzat arra, hogyan adhattk el a hazai lelmiszeripar e fontos szelett egyetlen fillr bevtel nlkl?
A jobbikos Varga Gza gy fogalmazott: mellbe vgta, hogy a miniszter "nem emlkszik" a cukorgyrak privatizcira. n akkori gazdlkodknt nagyon jl emlkszem r, s emlkeznek r azok a cukorgyri dolgozk is, akik abban remnykedtek, hogy dolgozi kzbe kerlhetnek a gyrak, hogy rsztulajdonosok lehetnek – mutatott r a politikus. A kpvisel emlkeztetett: a magyar trsadalom jelents rszben azrt fogadta el az llami vagyon villmgyors eladsnak tnyt, mert azt gondoltk, ebbl lehet fedezni a megelz vtizedekben felgylt llamadssg trlesztst. Ehhez kpest pldul a cukorgyrak esetben lnyegben ingyen jtszottk t idegen kzre a vllalatokat.
A politikus idzett a Wikileaks ltal nyilvnossgra hozott diplomciai jelentsbl, mely szerint szerint Martonyi Jnos "25 ve a klfldi befektetk mellett ktelezte el magt." Az n plyafutsa vgighzdik az elmlt szerencstlenl alakult kt vtizeden, hiszen nem csak a magnostsban vllalt kulcsszerepet, de klgyminiszterknt n jrult hozz a 25%-os unis cukorkvthoz is, amely mg azt is tnkretette, ami az ipargbl a kilencvenes vek utn mg megmaradt – sorolta Martonyi viselt dolgait Varga Gza, majd a miniszternek szegezte a krdst: mai tudsa szerint hogyan rtkeli a magnostst, legalbb a tanulsgokat levontk?
Amg n itt vagyok...
A kalandor zsid az rdemi vlaszok megkerlsvel lnyegben sorra srtdtten visszautastotta a megfogalmazott kritikkat. Nem egszen rtem, hogyan kpzeltk volna el a piacgazdasgot a 90%-os llami tulajdon leptse nlkl?" - krdezte morcosan a politikus, majd maga is beismerte: szmos krnyez orszgban az llami vagyon rapid eladsn kvl ismertek ms mdszereket is. (Csehorszgban pldul a Varga Gza ltal is emltett dolgozi tulajdonlst, mshol a kommunistk ltal elrablott vagyon visszaadst, vagyis reprivatizcit.
sszefoglalskppen az egykori fmagnost megllaptotta: "minden hibjval egytt 1994-ig a privatizcis folyamat jl haladt", m azt elismerte: a Horn-kormny idejn olyasmit is rtkestettek, amit egyltaln nem kellett volna. Az unis tagsgunkkal kapcsolatos krdsek kicsaptk a biztostkot a klgyrnl, aki emelt hangon kzlte, Magyarorszg euroatlanti integrcijrl nem hajt politikai vitt folytatni, majd leszgezte: amg neki brmilyen szerepe lesz, addig az elmlt hsz vben kvetett ton fogunk jrni.
Hogy ez az t hov vezet, azt tbbek kztt pp e bizottsg tnyfeltr munkja vilgtja meg. A klgyminisztert pedig, ha msrt nem, legalbb azrt rdemes volt meghvni az lsre, hogy plds szintesggel maga mondja ki: amg neki szerepe lesz, az irny biztosan vltozatlan marad...
A bizottsg pnteken tartja a kvetkez lst, amelyen a Draskovics Tibor nev hrhedt bizonytkhamist zsid politikusbnzt s Rask Gyrgyt hallgatjk meg.
(MTI, Barikd nyomn Szent Korona Rdi)
|