Cmlap : Szent kirlyunk emlknapja |
Szent kirlyunk emlknapja
Augusztus 20-n nnepeljk els szentt avatott kirlyunknak, Szent Istvnnak az nnept. 1083-ban ezen a napon iktattk be a magyarok jeles uralkodjt a keresztny szentek sorba.
Istvn kirly kultusza
Istvn kirly halla utn fl vszzaddal mr a szentek sorban volt, de idehaza szinte halla utn szinte azonnal boldognak s szentnek emlegettk. Az nnepe egyben fontos trvnykezsi nap volt a kzpkori magyarsg szmra, Fehrvrott, Attila egykori szkhelyn sszehvtk az orszg vezetit s harcosait s ekkor a kirly el trhattk gyes-bajos dolgaikat. A rgi trvny rtelmben fekettk csak az uralkod mondhatott tletet. A kirly el jrulk mindig fejet hajtottak szent kirlyunk erekllye, a Szent Jobb eltt, lehet, hogy az tartotta vissza ket a hazugsgoktl.
Hiteles megtlst!
Sajnos, sok internetes oldalon s strtneti kiadvnyban csak negatvan emlkeznek meg nagy kirlyunkrl. Szemre vetik, hogy meglette Koppnyt, valamint tzzel-vassal puszttotta a rgi hit emlkeit. Az akadmikus vonal pedig azt emeli ki, hogy a nyugat-eurpai keresztny vilg fel fordtotta az orszgot s megalaptotta a magyar llamot. Nehz tmren vlaszolni ezekre a felvetsekre, hiszen egyik, fent emltett elmletre sincs elegend szm korabeli bizonytk. Annyi biztos, Szent Istvn nem alaptott llamot, hiszen a magyar trzsek legksbb Etelkzben egyestettk az erejket, majd rpd fejedelem Szeren elrendezte az orszg dolgt. Mivel a magyar krnikk Attilt is magyar kirlynak emlegetik, ez azt jelenti, hogy llamisgunk gykerei a hunokig nylhat vissza. Mr ez a nny adat is arra utal, hogy a magyarsg a 11. Szzadban mr nll llamisggal rendelkezett, de ha mg hozzvesszk azt, hogy Hungria, vagyis a kzpkori Magyar Kirlysg neve mr feltnik a kora kzpkori biznci s latin forrsokban, melynek legitim folytatsa Szent Istvn llama, akkor ez vgkpp lerombolja azt a Habsburg-h trtnszek dogmjt, miszerint a magyar llam csak a 11. szzad elejn jtt volna ltre. Nem Szent Istvn alaktotta ki a vrmegye rendszert, hiszen az mr korbban is mkdtt, ppen az oklevelei emlegetnek ispnokat s vrmegyket. Ahogyan legutbb Hlbling Tams trtnsz kimutatta, Szent Istvn csupn az egyhzi kerleteket jellte ki az orszgban. Nagy kirlyunk nem rombolta szt sei hagyatkt, hanem tovbbvitte Attila becses mvt, csak nhny szksges reformot hajtott vget rajta Nem vletlenl ajnlotta fel az orszgot Nagyboldogasszonynak, a szktk s a hunok si Istenasszonynak.
Vakbuzg keresztny?
Szent Istvn nem kiskortl volt keresztny, ahogyan legendja lltja rla, hanem csak felnttkorban ismerkedett meg az j tantssal s egyltaln nem bizonyult buzg hvnek. Thietmr rsek, aki megltogatta a magyar kirlyt, felhborodottan jegyezte meg, hogy az udvarban pognysggal fertztt keresztnysg honosodott meg. Nagy kirlyunkrl szl hamis kpet legendarja alaktotta ki a 12. szzad folyamn, aki Attila s rpd harcos rkst egy vallsos buzgsgba merlt uralkodnak rta le. A valsgban Szent Istvn erlyesen lpett fel az orszg egysgt megbontani szndkozk ellen, legyen az a bolgr Ken vagy a nmet Henrik. Arra sincs forrsadat, miszerint els szent kirlyunk elpuszttotta volna a rgi kultuszokat. kzpkori krnikkban ppen ennek az ellenkezjre derl fny. A halla utni vtizedben a bksi Vatnak s finak, Jnosnak nem okozott gondot, a visszatrjenek sei hitre, ami azt jelenti, hogy k a rgi szoksokat Szent Istvn idejn mg gyakoroltk. A kzpkori forrsok szerint I. Bla (1060-1063), valamint Szent Lszl (1077-1095) ldzte leginkbb a rgi hit kvetit.
Koppny-krds
A trtnettudomnyban hibavalsg azon elmlkedni, hogy mi lett volna ha. Sajnos, az elmlt nhny vtizedben a lzad somogyi vezr, Koppny valamifle szabadsgharcoss vlt, Szent Istvnbl pedig egy idegen rdekek szolgl kirlyt faragtak. Valjban a korabeli krnikk alapjn annyit tudunk, hogy Koppny fellzadt a jogos rks ellen s Istvn hadai legyztk seregt. Istvnnak felrjk, hogy nmetek szolgltak seregben, pedig a sztyeppei npeknl bevlt gyakorlat volt, hogy az uralkodk helyieket s idegeneket is alkalmaztak ksretkben. Az mg nem jelent nmet fggsget.
A kirly ellen lzadkat minden korban szigoran bntettk azrt, hogy msok kedvt elvegyk. Nem tudjuk, hogy vajon mirt is trt Istvn ellen a somogyi vezr, de nem sokan csatlakoztak hozz, ami arra utal, hogy egy nll cselekedetrl, hatalmi rdekekrl szlt a harc, nem pedig a magyarsg si rtkeinek vdelmrl. Azt ugyanis maga Szent Istvn is tiszteletbe tartotta.
OB
|