Jobbik Szihalom
 
Bemutatkozs
 
Hrek, cikkek
 
Trtnelem, irodalom
 
Kp- s videtr
 
Szavazs
Lezrt szavazsok
 
Vicc
Lzr Jnos s Orbn Viktor helikopteren utazik. Egy vros fltt lepillantva elgedetlen tmeget vesznek szre. Lzr megszlal:
- Tudod Viktor, ha n most kidobnk egy mzsa kenyeret, ezek a kezemet is megcskolnk!
- Ha n kidobnk egymilli forintot, a lbamat is megcskolnk! - gy Orbn.
A pilta rezzenstelen arccal fordul htra:
- Ha n meg kidobnm magukat, a seggem is kinyalnk!
 
 
Trsalg
Nv:

zenet:
:)) :) :@ :? :(( :o :D ;) 8o 8p 8) 8| :( :'( ;D :$
 
Tmogasd!
 
Linkek

Magyarharcos.hu

 
dvzl

 

 
Kpkeret

 
Link-effekt

 
tltszsg

 

 
Haznk trtnelme
Haznk trtnelme : A szabadkmvesek s Trianon

A szabadkmvesek s Trianon

Nyilvnval, hogy nem kerlhet meg, immron harmadszor a magyar trtnetrsban, hogy a szabadkmvessget, a szabadkmvesek s Trianon kapcsolatt, kzel kilenc vtizedes tvlatbl jra grcs al vegyk. Ms, szerencssebb trtnet npek szakembereinek ilyen irny vizsglatra taln szksgk sincs.
 


Magyarorszgon az 1550/1920-as, Dmtr Mihly belgyminiszter nevvel fmjelzett, a szabadkmvessget betilt rendelet nyomn sz szerint mzsaszmra kerltek el a pholyok mlybl szabadkmves iratok, jegyzknyvek, tagnvsorok, egyb titkos dokumentumok, komplett pholyknyvtrak, valamint a magyar szabadkmvessg sajtarchvuma. A hszas vekben szmtalan munka jelent meg ezekrl az anyagokrl, dokumentltan bizonytva a szabadkmvesek felelssgt az I. vilghbor kirobbantsban, az azt kvet kt forradalomban s a magyar nemzeti rdekeket szinte teljes mrtkben figyelmen kvl hagy nemzetkzi egyttmkdsben Trianon elksztse kapcsn.

A kt vilghbor alatti magyar trsadalmat szinte sokkolta az addig csak sejtett, m a napvilgra kerlt dokumentumok alapjn immr bizonytott tnyek s cselekmnyek sorozata, mely magyar szabadkmvesek nevhez volt kthet. Mindezen tnyek s cselekmnyek megismertetsnek betetzseknt nyilvnossgra kerlt az sszes pholy tagnvsora 350 srn telert oldalon mintegy 13 000 szemly teljes, rszletes adataival, a pholy megnevezsvel, tisztsgviselinek felsorolsval.

A kt vilghbor kztti magyar trsadalom szabadkmvessg-kpt leginkbb Dr. Somogyi Istvn volt nemzetgylsi kpvisel, gyvd 1929-ben megjelent A szabadkmvessg igazi arca [1] cm munkja alakthatta, aki munkja I. ktetnek A szabadkmvessg felelssge Trianonrt, a II. ktetnek a Fldalatti Magyarorszg cmet adta. Kzel egy vtizedes kutatmunka eredmnyeknt tbb mint 300, szabadkmvesektl citlt megnyilatkozssal (a forrs precz megadsval) igyekszik bizonytani a szabadkmvesek felelssgt a trtnelmi Magyarorszg sszeomlsban, illetve Trianon, a kor magyarsga szmra rthetetlen, felejthetetlen s elfogadhatatlan feltteleinek kialakulsban.

Trianon ugyanis nem egy konkrt trtnelmi esemnyt jelent fogalmilag a magyarsg tudatban, hanem a trtnelmi Magyarorszg sszeomlsnak s megsznsnek szimbluma is egyben. Munkjnak II. ktetben a magyar trsadalom legjelentsebb szegmenseit vizsglva rszletes statisztikkkal ksrli meg bemutatni, hogy az oktats, a kultra, az egyhz (klnsen is a protestns vallsfelekezetek), a kzigazgats, a sajt, az igazsgszolgltats stb. kulcspozciit milyen mrtkben uraltk szabadkmvesek akkoriban. A magyar trsadalom minden rtegt, de leginkbb a kzposztlyt vratlanul rtk ezek a statisztikk, hisz pl. a szabadkmves elemi iskolai, kzpiskolai igazgatk igen magas arnyszmra, valamint az egyetemi tanrok ilyen mrtk szabadkmves rintettsgre szinte gondolni se mert senki.

A fent emltett belgyminiszteri feloszlat rendelet indoklsban konkrtan felelss teszi a szabadkmvessget a trtnelmi Magyarorszg sszeomlsrt, valamint a bkefelttelek vrhatan tragikus, igazsgtalanul szigor ltrejttrt. A magyar szabadkmvessg az els perctl kezdve felvette a harcot azrt, hogy a szerinte igaztalan vdakat lemossa magrl.

„A Pester Lloyd mr 1921-ben megkezdte a munkt. Egyms utn jelentek meg benne cikkek, amelyek cfolni igyekeztek a magyar szabadkmvessg hazafiatlansgt s beadni prbltk ismt a publikumnak a rgi maszlagot, hogy t. i. egy rtatlanul megrgalmazott intzmny lett hallra tlve, amelynek semmi kze sem volt semmilyen vonatkozsban az erklcsk lezllesztshez, a hazafias rzs lerombolshoz, a radiklis, istentagad trsasgokhoz, lapok s folyiratokhoz, de klnsen nem volt kze a hbor dicstelen befejezshez, a kt forradalomhoz s annak erklcsi s anyagi puszttshoz.”

„A Pester Lloydot kvettk a tbbi liberlis sajttermkek, ezek kztt is fkppen a gyansmlt Az Est, Pesti Napl, melyek egy alkalmat sem szalasztottak el, hogy meg ne gyzzk arrl a kznsget, miszerint az emberi jogokrt kzd, blcselked s jtkonykod szabadkmivessg nem rdemelte meg a feloszlatst s egyenesen szocilis rdek ennek jbli engedlyezse.”

„[…] Ez vben [1929] hrom olyan lps trtnt a szabadkmvessg feltmasztsra, ami valban elhiteti az emberrel, hogy tnyleg nemsokra jbl megkezdhetik munkjukat. Az els lpst a magyarorszgi szabadkmvessg feje, Bakonyi Klmn ny. kriai br tette meg, aki egy rpiratot adott ki a „A magyar szabadkmvesek igazsga” cmen. […]”

„[…] A msodik lps az . n. Kossuth-zarndoklat alkalmval trtnt, amikor egy Balassa Jzsef nev fpholyvezr egyenesen mint a magyarorszgi szabadkmivessg egyik vezetje vett rszt a hivatalos magyar delegci kebelben az nnepsgeken […]”

„[…] A harmadik s egyben taln legradiklisabb lps egy kormnyprti kpviselnek, a volt darabont Lukcs Gyrgynek parlamenti felszlalsa volt, aki minden kertels nlkl kvetelte a magyar szabadkmivessg mkdsnek jra engedlyezst s hvta fel a kormnyt ezen lps mielbbi megttelre.”
 

Szabadkmvesek vagy szabadkmvessg?


„A szabadkmvesek mindentt ott vannak, a szabadkmvessg sehol” — e mondatot Magyarorszg volt prizsi diplomatja idzte egy francia nagymestertl, amit nmileg kibvt Fejt Ferenc, aki konkrtan Trianonnal kapcsolatban kijelenti: „De tudni kell, hogy Trianon az egy szabadkmves klikknek a mve volt, akiket a cseh s romn vezetk befolysoltak.” [2]

Fejt rszletesen ecseteli, hogy Bene s Masaryk (mindkett szabadkmves) hogyan hajtottk vgre a modern Csehszlovkit megteremt programjaikat a nemzetkzi szabadkmvessg azon szemlyeinek segtsgvel, akik az akkori eurpai s amerikai politikai hatalom cscsain lltak. „Akkor mr Benek a nacionalista ramlat s a francia-angol szabadkmvessg hatsa al kerltek, melyhez hozztartozott Wilson is [...], szval, ami Trianont illeti, az tny, hogy Jszi Oszkr, illetve Krolyi Mihly gondolatt, hogy egy demokratikus s autonmikkal l fderlis llamot csinljunk Magyarorszgbl, lnyegben nem akarta senki… Nyugaton sem tmogatta senki.” Teljes joggal rja Fejt Ferenc [3], hogy Trianon ideolgija gy is rtkelhet, mint a republiknus baloldal hborja a klerikalizmus ellen: „Ez volt az ideolgiai httere. A francia parlamentet mg a hbor eltt vlasztottk meg, a hbor alatt ugyanaz maradt, s abban a radiklis prt, amelyiknek a tbbsge szabadkmves volt, ugye azok diktltak. Na most azoknak a szemben a katolikus Ausztria–Magyarorszg — amelyet valjban nem ismertek — a Vatikn tmasza volt. s itt tkztek ki a demokratikus kztrsasgokbl ll Eurpa tveszmi, mert a szerbek, a horvtok vagy a szlovkok nem voltak demokratbbak, mint a magyarok, st a demokrcinak Magyarorszgon ersebb bzisa volt, mint a rgi brmely ms orszgban. Jszi Oszkr s a radiklisok, Ady Endre s az egsz magyar intelligencia, a baloldali s a fderalista intelligencia, ket egyszeren semmibe vettk.”
 

A szabadkmvesek szerepe a Trianonhoz vezet folyamatban. A kezdetek


A Trianonhoz vezet t vizsglata folyamn szksgesnek ltszik annak vizsglata, hogy kik s milyen mrtkben tehetk felelss az 1920-ban bekvetkezett, m mr legalbb 1913 ta megjsolhat nemzeti tragdirt. A Magyar Nagyoriens 2002 mjusban Szabadkmves fzetek nven kiadvnysorozatot indtott tjra, melynek els szmt Trianon s a szabadkmvessg cmmel e tmnak szentelte. Nacsdy Andrs elszava utn ht szerz (Pomogts Bla, Dr. Bernyi Zsuzsanna, Jszi Oszkr, Jean-Robert Ragache, Fejt Ferenc, Andr Lebey, Molnr Mikls) egy-egy rsban rtekezik a fenti tmrl. rdemes megvizsglni, hogyan ltjk k a szabadkmvesek szerept a hborban s a trianoni bkedikttum ltrejttben.

„A Monarchia utdllamai kzl elssorban Csehszlovkinak s Romninak volt a tnyek alakulsra nagy befolysa, Bene s Brtianu voltak azok, akik a prizsi bknl mint tletgazdk s mint az esemnyek mozgati megjelentek.” A szabadkmvessg bkeksrletei cm cikkben pp Bernyi Zsuzsanna llaptja meg, hogy „Tisza Istvn 1915-ben (!) egy budapesti pholy vezetjt krte fel bkekzvettsre a kzponti hatalmak ellen hadbalpsre kszl Olaszorszggal”

1917. mjus 12-n ltrehozzk Budapesten a Szabadkmves Bkebizottsgot (sic!). Vezeti: Glck Frigyes, a Pannnia Szll tulajdonosa, a Magyar Vendglsk Orszgos Szvetsgnek elnke, tiszteletbeli nagymester („Ptria” pholy), Bihari Mr gyvd („Comenius” pholy), Hajd Mikls, polgri iskolai tanr, Kunfi Zsigmond, jsgr („Martinovics” pholy), Morvay Izs, a Kender s Lenipari Rt. igazgatja („Dek” pholy), Herzfeld Frigyes, nagykeresked („Erzsbet pholy”), Pfeifer Ignc, megyetemi tanr („Comnius” pholy) …” Az emltettek egyike sem politikus.

m az 1917-es erfesztseik teljesen visszhangtalanok maradtak a hadvisel eurpai orszgok szabadkmvesei krben. „A nmet pholyok mr 1914-ben elhatroztk, hogy a bkrl nem trgyalnak, gy az kzremkdskre nem lehetett szmtani.” Az 1917-es berni szabadkmves bkertekezletet oktber 14-n rendeztk meg, de „az antant nem adott engedlyt kpviselinek, hogy rszt vegyenek a kongresszuson”.

Haypl Bla, Szilgyi Dezs tri reformtus lelksz, a Magyarorszgi Szimbolikus Nagypholy Fsznoka kpviselte a hazai szabadkmvessget, m rdemben semmilyen eredmnyt nem tudott elrni, mert a kisantant orszgok szabadkmvesei sem jelentek meg a „bketrgyalson”.

1918. november 26-n Bakonyi Klmn helyettes nagymester javaslatra szikratviratokat kldtek a kt francia nagypholynak, valamint az olasz nagypholynak a bkefelttelek gyben, de mg csak vlaszt sem kaptak! Az ok a hbors esemnyek ismeretben teljesen nyilvnval. A vilghbor idejn az eurpai orszgok szabadkmves pholyai, fggetlenl attl, hogy a kzponti hatalmakhoz, az antanthoz, vagy a kisantanthoz tartoztak orszgaik, retorikjukban a klvilg fel megtartva a szabadkmvessg progresszv trsadalmi jelszavait, a httrben kkemnyen dolgoztak nemzetk rdekeinek rvnyestsrt. A cseh, a romn, a horvt, a szerb, az osztrk, de legfkppen a francia szabadkmvesek — mikzben a vilgbke, demokrcia, npek bks egyms mellett lsrl sznokoltak, mr 1917 elejtl kezdve gzervel ksztettek el egy olyan bkeszerzds-sorozatot, amely vilgbke helyett jabb vilghbort, demokrcia helyett diktatrkat, a npek bks egyms mellett lse helyett a kisebbsgbe szorult npek, npcsoportok gyalzatos elnyomst, jogtiprst eredmnyeztk.

A nemzetkzi szabadkmvessg ez irny tevkenysgt plasztikusan mutatjk be az albbi sorok: „Csak 1917 janurjban mozdult ki a holtpontrl a nemzetkzi kapcsolatok fellesztse, de egyelre mg a kzponti hatalmakhoz tartoz orszgok nlkl. Ekkor az antant s a semleges orszgok szabadkmveseinek kpviseli tartottak tancskozst, majd jniusban Prizsban a Grand Orient de France hvott ssze kongresszust. Ezen amerikaiak is jelen voltak. A kongresszus nem annyira a szabadkmvessggel, mint inkbb ltalnos politikai problmkkal foglalkozott. A szvetsgesek s Wilson elnk llspontjt kvetve a kongresszus helyeselte Elzsz-Lotaringia Franciaorszghoz val csatolst, a lengyel s cseh fggetlensg megteremtst, az Osztrk–Magyar Monarchia npeinek nllv vlst. [...] A hbor befejez szakasza, majd a bketrgyalsok az idealisztikus tervek helyett nagyon is relis hatalmi rdekeket toltak eltrbe, az egyes nemzetek szabadkmvesei pedig nem tudtk fggetlenteni magukat a burzso kormnyok politikai trekvseitl.”

L. Nagy Zsuzsa megllaptsait teljes mrtkben megerstik Dr. Bernyi Zsuzsa tanulmnynak befejez sorai: „A magyar szabadkmvesek bkt kezdemnyez lpsei teht ltvnyos eredmnyekben nem voltak gazdagok. Munkjukat gtolta egyes klfldi nagypholyok elzrkzsa, ms klfldi hatsgok visszautast magatartsa, a ki-kimaradoz, rossz postai forgalom. Igyekezetk, elktelezettsgk a bke gyben, a vilgbke s a demokrcia megteremtse, illetleg helyrelltsa rdekben trtnt sszefogsuk, melynek sorn fell tudtak emelkedni mindenfle prtrdeken, st magnrdeken is, pozitv ksrletet jelent a halad clok rdekben.”

Vagyis az ok az, hogy az utdllamok szabadkmvesei sajt nemzetk cljainak elrsre is felhasznltk e vilghatalmi befolyssal rendelkez hlzat erejt, befolyst. A kt vilghbor kztti magyar trsadalom, megismerkedve a szabadkmvessg vilghbor alatti s utni tevkenysgvel, ezt a trekvst egyltaln nem rzkelte a magyarorszgi szabadkmvesek esetben. St, a korabeli iratokbl ennek pp az ellenkezje derl ki. A trtnelmi Magyarorszgot nem megmenteni, reformlni igyekeztek, hanem megszntetni. Voltak ugyan pholyok (pl. Szchenyi, Sopron), melyek felemeltk szavukat a vrhat megcsonkts ellen, de ezek kivtel nlkl az gynevezett konzervatv, nemzeti irny pholyokhoz tartoztak, s kisebbsgben voltak a hivatalos, baloldali, radiklis Jszi Oszkr nevvel fmjelzett vonalhoz kpest.

Jszi Oszkrtl (aki 1919. mjus 1-jn hagyta el Magyarorszgot, 1923 augusztusig Bcsben lt, majd Amerikba tvozott) Rendezsi ksrletek cmmel jelenik meg rs a Szabadkmves fzetekben. Ebben tbbek kztt a kvetkezket rja:

„1920. mrc. 31., Prga. Tegnap fontos sszejvetel Benesel, Krolyi, Szende s n. Magnlaksn fogadott, [...] Krolyi csaknem egy rs expozt tartott. Kifejtette az emigrci megszervezsnek szksgessgt. Koalcis alapon, esetleg a kommunistk bevonsval is [...], de az emigrci megegyeznk egy kzs aktulis programban. Ilyen volna: Horthyk megbuktatsa, [...] a klpolitikban kzdelem a revans ellen, bks s intenzv sszekttets az j llamokkal, trekvs lojlis npszvetsgre. Az emigrci sszekttetst keresne a rokon prtokkal, Leninnel is.”

„1920. jn. 8., Prga (ngy nappal a trianoni bkedikttum alrsa utn! — a szerz megjegyzse) Masaryk elnk tegnap fogadott, s tbb mint egy rt beszlgettnk. pp oly kitn benyomst tett rm, mint a mltkor. Ma Eurpa legrokonszenvesebb vezet llamfrfija: messze lt, dogmkon, prtokon, osztlyokon fellemelked [...].”
 

Vltoz idk — vltoz szabadkmvessg


A magyar szabadkmvessgen bell a szzad els vtizedben jelents ellenttek feszltek az n. konzervatv-nemzeti (pl. Hungria, Elre-pholy) s a radiklis (pldul Martinovics) pholyok kztt, abban a tekintetben, hogy milyen utat kvessenek: maradjanak a hagyomnyos, napi politikai krdsektl mentes, az 1868-as szabadkmves alkotmnynak megfelel mkds mellett, vagy kezdjenek harcot egy gykeres politikai, trsadalmi vltozst elidz helyzet (forradalom?) kialaktsrt.

A harc 1910 utn vgleg eldlt — az eredeti clok kveti nyomaszt kisebbsgbe kerltek, mindssze alig fl tucat pholy maradt ezen az llsponton. Feladva a szabadkmvessg politikai kvlllst s semlegessgt, hatrozott baloldali, radiklis trsadalmi programot hirdettek meg, termszetesen most sem intzmnyszeren, hanem egyes tagjaik politikai befolysn keresztl. Ekkor jelennek meg a radiklis vltozsokat kvetel rsok a szabadkmves sajtorgnumokban, illetve egyb forrsokban. „A szabadkmvessg arra trekszik, hogy […] a profn trsadalmi rendet megszntesse, s helyt a szabadkmves llami s trsadalmi rendszer foglalja el.” [4] „Terjesszk az atheizmust, mely nem egy npnek, de az egsz emberisgnek jvend irnyt van hivatva megjellni.” [5]

Ezzel szemben a Hungria pholy 1910. vi krlevelben tbbek kztt ez olvashat: „Elhibzottnak tartjuk [...] az ifjsgunk [...] nemzeti irnnyal ellenkez izgatst.” A Nemzeti pholy hazafiatlannak nevezi a radiklis szabadkmves irnyzatot. [6] Pazr Istvn, a miskolci Elre pholy fmestere, aki ltta a szabadkmves forradalmi munkt, magyar szvre hallgatva lemondott tisztsgrl, s 1917. oktber 10-n kelt levelben, melyet a nagymesterhez intzett, lemondst a kvetkezkppen indokolta meg: „Kzismert tny, hogy a magyar Symbolikus Nagypholy vdelme alatt dolgoz pholyok tagjai kzt les s mlyrehat eltrs van, mely fleg a politikai irnyelveken cscsosodik ki. Magukat «radiklisok»-nak nevez testvrek elmleti jelszavak hangoztatsval trelmetlen izgatst fejtenek ki minden ellen, amit k helyesnek, demokratikusnak, nemzetkzinek nem tartanak s a nemzetkzi kozmopolitasg veszlyes, magyar haznkra s nemzetnkre kros, esetleg vgzetess vlhat irnyelveit az egyes pholyokban nemcsak nyltan hangoztatjk, hanem a pholyokat ily irny llsfoglalsra knyszertik.”

Megllapthat, hogy 1917-re a Magyarorszgi Szimbolikus Nagypholy vdelme alatt mkd szabadkmvessg szakt az 1723-as andersoni s az 1868-as, sajt magyarorszgi Alkotmnyval is s teljes befolyst, erejt a baloldali trsadalmi, politikai programok megvalstsnak szolglatba lltja. (Megjegyzend, hogy 1917-ben hasonl folyamat cscsosodik ki sszeurpai szinten is, hisz az ez vi legfontosabb, prizsi szabadkmves konferencitl elvi okokbl tvol maradnak a nmet pholyok (egyet kivve) s az sszes angol pholy is.)

Az elvesztett vilghbor utn hatalomra kerl Krolyi-kormny trgyalsra a M.SZ.N. krlevelet intz a pholyokhoz (3051/1918. sz.), majd dvzli Krolyi Mihlyt, mint azon eszmk hatalomra s rvnyre juttatjt, „amelyrt a magyar szabadkmvessg mr vtizedek ta kzdtt”. Az Etvs pholy 1918. vi titkri jelentsben olvashat tbbek kztt, hogy „Dec. 18-n dr. Blint Lajos testvr a szabadkmvessg initil hivatsnak megfelelen azokrl az eszmkrl szlt, amelyek az emberek kztti ellentteket teljesen megszntetik. [...] Ezek a vgclok kozmopolitizmus, atheizmus s kommunizmus.”

A korabeli szabadkmves forrsokbl szmtalan helyrl lehetne ugyanilyen vagy hasonl tartalm megnyilatkozsokat idzni. Valjban ezek napvilgra kerlse befolysolta jelentsen a keresztny magyar trsadalom szabadkmvessgrl alkotott kpt annak felelssge tekintetben.
 

sszegzs


Az 1917-ben a francia Grand Orient gisze alatt hozott — benne az Osztrk–Magyar Monarchia feldarabolst clz — nemzetkzi szabadkmvesi hatrozatok kt vvel ksbb, az els vilghbort lezr bkkben pontrl-pontra megvalsultak. A szabadkmvessg soha nem intzmnyesen s deklarltan, hanem mindig befolysos tagjain keresztl rvnyestette cljait, hisz nem politikai szervezet, vagy prt.

Trianonnal kapcsolatban is ktsgkvl megllapthat, hogy a magyarorszgi, leglis mkdst biztost, 1868-as Alkotmnynak els rsz msodik paragrafusban lertaktl eltren mkdtt („A szabadkmvessg kizr krbl mindennem politikai s vallsi krdst s minden tagjnak ktelezv teszi a hazai trvnyek tiszteletben tartst”), pholyaiban aktv politizls is folyt, hatrozatok tmege szletett politikai, st, hatalmi dntsek befolysolsra, a fennll trsadalmi rend megvltoztatsra.

Jelen tanulmny szerzje termszetesen a teljessg ignye nlkl vizsglta Trianon s a szabadkmvesek mkdsnek sszefggseit, azzal a nem titkolt szndkkal s remnnyel, hogy az immron lassan kt vtizede szabad, demokratikus Magyarorszgon elindulhat trtnelmnk legtragikusabb esemnynek gyllkdstl, zlsterrortl, nzetdiktatrtl mentes elfogulatlan, m magyar nzpont vizsglata — s ennek rszeknt a szabadkmvesek (szabadkmvessg?) szerepnek dokumentlt, tudomnyos kutatsokon alapul, rszletes feltrsa. Ebben a munkban bizton szmthatunk azon kortrs szabadkmvesekre is, akiknek — a mozgalom rtatlansgnak biztos, st meggyzdses tudatban — ugyanez az rdekk.

Takar Mihly

http://tortenelemportal.hu
 

 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Kapcsolat

szihalom@jobbik.hu

 

Nagyobb trkpre vlts
Id
 
Nvnap

 

 

 
Naptr
2025. Mrcius
HKSCPSV
24
25
26
27
28
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
01
02
03
04
05
<<   >>
 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Linkek
 
Linkek trtnelmnk megismershez
 
Knyvek, ruhk
 
Egyttesek, zenk
 
Egyb
 
Szmll
Induls: 2009-03-06
 
Ltogatk

 

 

Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kiköt&#245; felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!    *****    Nagyon pontos és részletes születési horoszkóp, valamint 3 év ajándék elõrejelzés, diplomás asztrológustól. Kattints!!!!    *****    A horoszkóp a lélek tükre,egyszer mindenkinek érdemes belenézni.Keress meg és én segítek értelmezni a csillagok állását!    *****    HAMAROSAN ÚJRA ITT A KARÁCSONY! HA SZERETNÉL KARÁCSONYI HANGULATBA KEVEREDNI, AKKOR KATT IDE: KARACSONY.GPORTAL.HU