Kik is voltak '56 hsei?
1956-rl sokat hall az ember az iskolban, a mdibl, de jobb krkben szba kerl egy trsasg beszlgetse sorn is. Az mr komolyabb krds, hogy milyen tekintetben emltik nemzetnk taln legdicsbb forradalmt. Lehet hallani hs tizenves srcokrl, de olykor szba kerl az is, hogy ellenforradalom trt ki annak idejn. Mindenki dntse el maga, hogy mi is folyt akkoriban kis haznkban, most n ms, az eddigiekben finoman fogalmazva nem tl npszer hrokat pendtek meg a tmval kapcsolatban.
Kik is voltak '56 hsei? Az utcra vonul egyetemistk, az utckon harcol tizenvesek, vagy esetleg Nagy Imre, s Malter Pl?
Fussuk csak t Nagy Imre plyafutst, csak rviden, nem kell belemszni a rszletekbe...
A kezdeti Nagy Imrt tnyleg nem akarom nagyon boncolgatni, csak azt emltenm meg, hogy 1941-ben nknt lpett be a vrs hadseregbe, ez akrhonnan is nzi az ember hazaruls. 1944-ben ott tolakszik a zsid tmegben, hogy bosszt llhasson vlt, vagy vals srelmekrt. A debreceni, Ideiglenes Nemzetgyls ki is nevezi fldmvelsgyi miniszterr, majd 1945-ben mr kt kzzel osztogatja a Magyar Apostoli Kirlysg fldjt biboldknak, hazarulknak s valdi hbors bnsknek.
Most ugorjunk egy kicsit az idben, s suhanjunk el a tny felett, hogy "a forradalom miniszterelnke" meglepen rvid id alatt vgig turnzta a parlamenti pozcik elg komoly hnyadt, st mg a vilgra szl magyar oktats tnkrettelben is segdkezik a Gdlli Agrregyetem rektoraknt, s inkbb vizsgljuk meg komolyabban, hogy mit is jelent az, hogy lelmezs, s begyjtsgyi miniszter. Emlksznk mg a "padlsseprs" fogalmra? Ha nem, akkor rdekldjk meg szleinktl, nagyszleinktl, akik esetleg vidken ltek ezekben az idkben. Az arcukra kil borzalom lerja majd, hogy mit is szabadtott nemzetre Nagy Imre, ugyanis 1950-tl tlttte be a fent emltett 'megtisztel' pozcit. A kzrthetsg kedvrt ez azt jelentette, hogy a vidkre kirkez prtfunkcionriusok sszegyjtttk a magyar paraszt tli tartalkait, s mg a padlrsekbe szorult magvakat is sszesprtk. Ha esetleg talltak valami elrejtett termnyt, jobb esetben komoly verssel djaztk a hzigazdnak, hogy eltartja a prtot, de ha nem volt szerencsje, akkor az letvel fizetett azrt, mert tlen is etetni akarta csaldjt. Azt taln mg kevesebben tudjuk, hogy Nagy Imrnek volt ksznhet, hogy vtizedeken keresztl 'gyszolhattuk' Sztlint, ugyanis 1953-ban hallakor az akkor ppen agrrgyekrt felels miniszterelnk-helyettes meghat beszdben mltatta a dikttor szemlyt, majd felszltotta az orszggylst Sztlin emlknek trvnybe iktatsra.
Mivel a II. vilghbor, s ezzel egyben a magyar alkotmnyossg vge ta iszonyatos letsznvonalbeli ess kvetkezett be a magyar trsadalomban, ami esetleg lzongshoz is vezethet - mint azt a mellkelt bra '56-ban be is bizonytotta - mg Moszkvban is rjttek a kaftnjukat ateizmussal palstol kampsorrak, hogy hozzllsbeli vltozst kell eszkzlni, s laztani a ktlen, amit a magyar nemzet nyaka kr hurkoltak.
A szovjetek felszltottk Rkosit, hogy miniszterelnki posztjt adja t Nagy Imrnek, aki nyilvn nem tlteng hazafias rzelmektl, - mint azt a fentebb felsoroltak is altmasztjk - de a reformok elktelezett hve lett. Ekkoriban a kzvlemny megismerhette azt a Nagy Imrt, aki megszntette az internl tborokat, fellvizsglta a koncepcis pereket, azzal mr kevsb foglalkoztak, hogy tbbek kztt Kdr Jnost engedtk ekkor szabadon, aki mondanom sem kell, nem ppen a Magyar Kirlysg vdelmben 'elkvetett bnei' miatt snyldtt (elv)trsai brtnben. Teht a fosztogats utn bizonyos fok osztogats kezddtt, de csupn addig, amg a moszkvai knyurak ismtelten Rkosit kldtk Magyarorszg vezet pozcijba. Azonban Imre elvtrs 'igazsgos jcselekedetei' nem mltak el nyomtalanul, s az utcra vonul dikok 1956-ban ismt t kveteltk.
Itt meg kell jegyeznem a flrertsek elkerlse vgett, hogy nem hibztatom az egyetemistkat eme lpsrt. Akkoriban nyilvn szimpatikusabb volt az 'osztogat' Nagy Imre azok helyett, akik tnkretettk a kommunizmus megreformlst, amibl k ugyan semmi hasznot nem lttak, csak greteket, amik annyira meghatottk ket, hogy elzavartk az egyik komcsit, s hvtk a msikat. rdemes lenne elgondolkozni azon, hogy vletlen volt-e az, hogy Nagy Imrnek egy rvid ideig a 'np bartjaknt' kellett tetszelegnie? A tovbbiakat nem rszleteznm, hiszen innentl vlik kzismertt a "legbecsletesebb kommunista" trtnete.
Inkbb nyissuk meg egy szintn tlmisztifiklt 'forradalmr' aktjt.
Malter Pl mr egy kicsit sszetettebb szemlyisg volt, ugyanis a nagymlt Ludovika tisztikpzn vgzett, st korbban a prgai egyetemen orvosnak is tanult. Azrt kiss elrevetti hozzllst, hogy mr ott is rszt vett a nmetellenes dik megmozdulsokban, ellenben tanulmnyait nem fejezte be. 1939-ben meglep mdon nknt jelentkezett katonnak, de amikor 1944-ben orosz fogsgba esett, szintn nknt jelentkezett hazja elleni harcra, s partiznknt vett rszt az erdlyi harcokban. Teht tbbek kztt neki is ksznhet, hogy szak-Erdlybl egy rgt sem hagytak neknk.
Ilyen kezdeti plyafuts utn, mely nhny v alatt tbbszri hazarulst sorakoztat fel, nem lepdhetnk meg azon, hogy 1945-ben a debreceni Ideiglenes Nemzeti Kormny rzszlaljnak parancsnoka lett. No, s akkor most ugorjunk nhny vtizedet. Nzzk, mit is tett az idkzben hadgyminiszterr ellp Malter Pl elvtrs.
A tanknyvekben, s mg sok nemzeti lersban annyit tudhatunk meg rla, hogy csak gy tllt a forradalom oldalra, s fegyvereket adott a felkelk kezbe, na de nzzk inkbb a valsgot. Malter azrt kerlt oktber 25-n Budapestre, mert mint erskez, h kommunistt odaveznyeltk, hogy tegyen rendet a fvrosban "zavarg cscselk" krben. Rgtn rkezsekor tzet nyitott a laktanyt ostroml forradalmrokra, s napokig be sem szntettk a tzprbajt, mely, mondanom sem kell, nem egy ldozatot kvetelt a pesti srcok krben. Csak akkor volt hajland tzsznetet elrendelni, mikor azt a kormny parancsba adta neki. Ezek utn Nagy Imre megtette az j kormny hadgyminiszterv, br ezt sokan, tbbek kztt Pongrtz Gergely a Corvin kz parancsnoka is - rthet mdon - ellenezte.
Innentl kezdve szintn kztudott vlik a trtnet, teht nincs rtelme rszletezni.
A fentieket vgigolvasva nyilvn felmerl bennnk a krds: na de akkor mirt vgeztk ki a ksbbiekben visszatr komcsik azokat, akik elvileg az szekerket toltk? Kiss tgondolva a dolgot nem is olyan nehz erre vlaszt tallni. Nem maradhatott letben olyan szemly, aki a nagy nyilvnossg eltt szembefordult a "nagy testvrrel".
Mivel hossz vtizedekre titkostottk az 1956-ot vez krdsekre a vlaszokat, sajnos mg egy ideig nem lehet altmasztani, hogy Nagy Imrt szndkosan lobogtattk meg a magyar np eltt 1953-ban, hogy mg vletlenl se azok kzl vlaszthasson a np, akik tnyleges vltozst akartak.
Vgezetl arra a kvetkeztetsre kell jutnom, hogy nem a parlament erklyrl a np kz 'veggyngyket' szr kommunista politikus, s nem is a forradalomra tzet nyit expartizn voltak az 1956-os forradalom hsei, hanem azok a pesti tizenvesek, akik az akkori vilg legersebb hadseregvel szemben kockakvel, s molotov-koktllal vettk fel a harcot.
szentkoronardi.com
|