Cmlap : A kormny totlis veresge a munkahelyteremtsi harcban |
A kormny totlis veresge a munkahelyteremtsi harcban
A Fidesz formabontnak nevezett intzkedsei teljes mrtkben alstk az orszgban a beruhzsi hajlandsgot, ami nlkl viszont nincs esly valdi munkahelyteremtsre sem.
gy tnik, a kormny immron hivatalosan is feladta az egymilli j munkahely lmt. A Nemzetgazdasgi Minisztrium legutbbi elrejelzse ugyanis mr azzal szmol, hogy egymilli helyett mindssze 400 ezer munkahely jn ltre tz v alatt, ebben a kormnyzati ciklusban pedig mindssze 200 ezer – radsul utbbiak majdnem mindegyike kzmunkbl.
Ez bizony azt jelenti, hogy a sajt maga ltal indtott munkahelyteremtsi harcban a kormny totlis veresget szenvedett.
A Fidesz 2010-es vlasztsi kampnynak emblematikus programpontja volt a tz v alatt egymilli j munkahely megteremtsre tett gret. Mint gyakran a fideszes javaslatok esetben, ezen szlogen mgtt is alapveten egy helyes felismers llt. Magyarorszg valban risi aktivitsi problmval kzd: egsz egyszeren a munkakpes kor npessg megengedhetetlenl kis rsze akar csak dolgozni. Ezen mutat tekintetben a fejlett orszgok kzl Magyarorszgnl csak a ni munkavllals kapcsn kzismert htrnyokkal terhelt Trkorszg ll rosszabbul.
A magyar gazdasgnak valban krlbell egymilli j munkahelyre lenne szksge ahhoz, hogy az aktivitsi rtja (az aktv npessg rszesedse a teljes npessgbl) a nyugat-eurpai tlag szintjt elrje. s kzben persze ne felejtsk el azt sem, hogy ez az elrend cl azon orszgok tlagt jelenti, amelyek Orbn Viktor megfogalmazsa szerint elfelejtettek dolgozni s nem becslik elgg a munkt.
A kormny gy ht kitzte az egymilli j munkahely ltrehozsnak cljt. Sajnlatos mdon azonban a szban forg munkalehetsgek megteremtse meg is rekedt a jelszavak szintjn. 2010-ben mg azt hallottuk, hogy majd az egykulcsos ad fogja meghozni a magyar vllalkozsok munkahelyteremtsi kedvt. Br a vonatkoz elemzsek mind azt mutattk, hogy egy ilyen eredmnyben legfeljebb egy nagyon radiklis jrulkcskkents esetn lehetne remnykedni, a kormny kitartott a „mi jobban tudjuk, majd neknk lesz igazunk”-retorikja mellett. Most azonban a kormny, pontosabban a Nemzetgazdasgi Minisztrium is beltta, hogy mindebbl tnyleg semmi nem lesz.
Kzben eltelt gy msfl v, hogy nem szlettek meg azok a tervek s intzkedsek, melyek valban lehetv tettk volna a munkahelyek szmnak meredek emelkedst, vagy legalbbis mindennek a remnyt. St a kormny megannyi, a miniszterelnk ltal formabontnak nevezett intzkedse teljes mrtkben alsta a beruhzsi hajlandsgot az orszgban. Beruhzsok nlkl pedig valdi munkahelyteremtsrl sz sem lehet – legfeljebb a politikai kommunikci kedvenc csodafegyverrl, a kzmunkrl.
Mi a sikertelensg oka?
A fentiek sajnos ismt nagyon jl kirajzoljk azt a cselekvsi mintt, mely rendre megismtldik a kormny gazdasgpolitikai kudarcai kapcsn: a helyes problmafelismerst nagyv, mozgst erej szlogenek kvetik, majd gyengcske els prblkozsok trtnnek a deklarlt cl irnyba, hogy aztn azok kudarca utn jjjn a kapkods s a problma tagadsa, vgl pedig a cl s a szlogenek csendes feladsa. Emlkszik mg valaki a nagy brokrciacskkentsi tervekre? A vilg legegyszerbb adrendszerre, a sraltt nagysg adbevallsra? Az 5-7 szzalkos gazdasgi nvekeds gretre? A haznkba znl risi knai tkre? A nagy oroszorszgi lmokra?
Megfelel elszntsg s megvalstsi kpessg nlkl mg a legjobb tletek is hallra vannak tlve, a legjobban kommuniklt jelsznak sincs semmi eslye a megvalsulsra. Attl, hogy gazdasgpolitiknak prbljk hvni, mindez sajnos mg nem lesz tbb szlogenek hangos ismtelgetsnl majd csendes elfelejtsnl.
(Vlemnyvezr - Portfolio)
|