161 ve gyztt a magyar sereg Pkozdnl
Hagyomnyrz huszrok korh egyenruhban a csata emlknapjn
A magyar honvdelem napjt nnepeljk minden vben szeptember 29-n, a pkozdi csata vforduljn, a magyar honvdsg trtnetnek egyik legfnyesebb napjn. A 161 vvel ezeltti esemnyek kapcsn most az elzmnyekre hvjuk fel a figyelmet, klns tekintettel a magyar-horvt viszony ‘48-as alakulsra.
A horvt-magyar ellensgeskeds nem volt jellemz az elmlt vezred sorn. Horvtorszg a magyar kirlysg, pontosabban a magyar korona orszgai kz tartozott, de autonm mdon kormnyozta magt, perszonluniban Magyarorszggal. A kt, nll nemessggel rendelkez Krpt-medencei nemzet vllvetve kzdtt a trkk ellen vszzadokon keresztl. A kt orszg egyarnt hsknt tiszteli a kt Zrnyi Miklst, s a Frangepn (horvtul: Frankopan) csald is berta a nevt a magyar s a horvt trtnelemknyvekbe.
A XIX. szzadban, az ledez nacionalizmusok korban azonban sztvlni ltszott a kt nemzet tja. Magyarorszgon a polgri forradalom 1848 mrciusban erteljes fggetlensgi trekvsekkel prosult, amit a horvtok gyanakodva szemlltek. Kezdetben csak figyeltek, de nhny hnap mlva szervezkedni kezdtek, s ennek a mozgalomnak az lre Jellasics horvt bn llt. Jellasics a Batthyny-kormny egyik f ellensgnek szmtott, s a bcsi udvar folyamatosan bujtogatta a dlszlv tbornokot.
A magyar kormny kompromisszumra kszlt, s 1848 augusztusban ksrletet tett arra, hogy elhrtsa a kszld horvt tmadst, amelyrl Batthynyk is tudomst szereztek. A magyar kabinet ezrt augusztus 27-n olyan nyilatkozatot tett, hogy hajland elismerni Horvtorszg fggetlensgt, az orszg teljes elszakadst is. Batthyny, a kormnyf mg aznap a „haza blcst”, Dek Ferenc igazsggyi minisztert kldte Bcsbe azzal az utastssal, hogy Magyarorszg ksz elismerni Jellasics bnsgt s Horvtorszg elszakadst, ha Bcs visszatartja Jellasicsot.
Dek kldetse azonban nem jrt sikerrel: a bcsi udvar ekkor mr a harctren szerette volna eldnteni a kzdelmet, nem a trgyalasztalnl, gy nem is fogadtk a minisztert. Bcs viselkedsre s reakcijra magyarzat, hogy augusztusban levertk a prgai felkelst, s az olasz szabadsgmozgalom is hanyatlban volt, a Habsburgok teht joggal hihettk, hogy a magyarokkal is knnyen elbnnak. A nemzetkzi erviszonyok nem kedveztek teht a magyar fggetlensgi trekvseknek, s Jellasics tovbb folytatta provokciit.
gy pldul 1848. augusztus 31-n Jellasics bevonult Fiumba, s megszllta a vrost. A magyar hader ezt kezdetben ttlenl szemllte. Szeptember 10-n lemondott az els felels magyar kormny, s ezen a napon grf Teleki dm, a dunntli sereg j parancsnoka a Drvtl, a horvt hatrtl Keszthelyig vonult vissza, mert nem akart a bnnal csatrozsokba keveredni.
Pkozdi csatajelenet egykor metszeten (forrs: j Kpes Trtnelem)
Szeptember 11-n gy Jellasics gond nlkl tlpte a Drvt, s megindult a fvros ellen. A tmads hrre lemondott Batthyny, aki egyttal egy j kormny sszelltsn fradozott, s npfelkelst hirdetett a Dunntlon. Szeptember 15-n Batthyny a kpviselhz el trta Teleki rulst, s javasolta, hogy Istvn ndor vegye t a hatalmat. Ezt a trvnyhozs jv is hagyta, de a ndor mell vlasztott egy hattag bizottsgot. Ez lett a ksbbi Honvdelmi Bizottmny, amelynek lre kerlve fokozatosan Kossuth vette t a hatalmat Magyarorszgon. Msnap Batthyny ismt lemondott a miniszterelnksgrl, s ekkor vlasztottk be Kossuthot s Nyry Plt a bizottmnyba.
Miutn a bcsi udvar figyelmeztette a ndort, hogy ne lljon ellen Jellasicsnak, Istvn fherceg, a Habsburg csald tagja szeptember 22-n elhagyta Magyarorszgot.
Kt nap mlva Kossuth toborztra indult az Alfldre, de szeptember 26-n mr Jellasics bevonult Szkesfehrvrra. Magyar oldalon jabb zavart keltett, hogy szeptember 25-n Bcsben grf Lamberg Ferenc altbornagyot neveztk ki a hadsereg fparancsnokv. Szeptember 27-n a magyar kpviselhz Kossuth javaslatra rvnytelentette Lamberg kinevezst, a sereget pedig ellenllsra szltotta fel Jellasiccsal szemben. A pesti np szeptember 28-n a hajhdon meglte Lamberget, ezzel a liberlis nemessget is ksz helyzet el lltva.
Szeptember 28-n, egy nappal a sorsdnt sszecsaps eltt a magyar orszggyls kldttei rkeztek a pkozdi tborba, ahol a sereget biztattk az tkzet megvvsra. Msnap, szeptember 29-n Pkozd s Sukor kztt megtkztt Jellasiccsal a honvdsereg, s gyzelmet aratott a bn felett. Jellasics ekkor hromnapos fegyversznetet krt, amelyet Mga altbornagy, a magyar sereg vezre meg is adott. Jellasics ekkor a meneklst vlasztotta. Miutn a npfelkelk a horvtorszgi visszat lehetsgt elvgtk elle, Komrom vra pedig Klapka Gyrgy els komolyabb (akkor mg inkbb katonadiplomciainak minsthet) kldetse hatsra a magyarok mell llt, ezrt Jellasics oktber elsejn knytelen volt Bcsig htrlni. Oktber harmadiktl kezdte csak meg az ldzst Mga, de akkor sem lpett fel tmadlag, mert Jellasicsot a bcsi udvar oktber negyedikn a magyarorszgi hadak fparancsnokv nevezte ki.
A pkozdi csata gy a magyar honvdsereg egyik legfnyesebb diadala lett ugyan, de a politikusok s a hadvezrek kptelenek voltak kihasznlni az ebbl add trtnelmi lehetsgeket. Bcsben ugyan pr nap mlva forradalom trt ki, de a magyar sereg ksn reaglt, s amikor a forradalmi megmozduls tmogatsra indult, akkor mr ks volt: oktber 30-n Schwechatnl veresget szenvedett. Ezutn mg kzel egy vig folyt a kzdelem a reakci s a forradalmi erk kztt, vgl azonban a Szent Szvetsg kereteit nem tudta a gyenge Magyarorszg szttrni: az osztrk s az orosz seregek 1849-ben levertk a szabadsgharcot.
Trtnelemportl
|