Cmlap : Elkpeszt „politikai drma, s harc” veheti kezdett |
Elkpeszt „politikai drma, s harc” veheti kezdett
Sajtos helyzetet okoz, hogy jelenleg gyakorlatilag Kna finanszrozza azt az amerikai katonai dominancit, amelyik egyelre az htorszgban helyezkedik el – mutat r Gideon Rachman publicista a Business Day cm jsg honlapjn megjelent elemzsben. A szerz szerint a trsgben egyelre a diplomcia az r, de egyre tbb jel mutat arra, hogy idvel a konfliktusok szma nni fog.
A 21. szzadot meghatroz „politikai drma” mindenkppen az Egyeslt llamok s Kna kztti harc lesz a hatalomrt s a befolysrt. Az amerikai szentus a hten rblintott az „rfolyam-manipulcirl” szl trvnyjavaslatra, amely komoly ellenttekhez vezethet a kt orszg kztt. Ez a konfrontci jelents dilemma el lltja Kna szomszdjait.
Japnnak, Indinak, Ausztrlinak, Dl-Korenak jelenleg az zsiai ris a legnagyobb kereskedelmi partnere, azonban ezek az orszgok az US-val polnak szoros katonai kapcsolatokat. Meddig lehet fenntartani azt az llapotot, hogy a katonai s a gazdasgi irnyvonalak ilyen mrtkben trnek el az esetkben – teszi fl a krdst a cikk rja.
Vlemnye szerint nem sokig, mivel a Knai Kommunista Prt hivatalos lapja „bizonyos orszgoknak” azt zente, „addig egyenslyozzanak Kna s az Egyeslt llamok kztt, ameddig ezt szabadon tehetik”. A cikk vlheten annak kapcsn szletett, hogy korbban Japn s a Flp-szigetek megllapodtak arrl, nvelik a haditengerszeti egyttmkdsket a Dl-knai tengeren az zsiai nagyhatalom trekvseinek a kikszblsre.
Vget rt az intelligens politika?
Az elemz szerint ppen az ehhez hasonl „kardcsrtet” cikkek vezethetnek el ahhoz, hogy Kna szomszdai minl gyorsabban rohanjanak „Sam bcsihoz”. Mostanig Kna egy nagyon intelligens jtkot jtszott azzal, hogy gazdasgi erejnek a nvelsvel vonzotta a szomszdait az rdekszfrjba. Jelenleg az zsiai hatalom j ton halad afel, hogy egy Kna-ellenes szvetsg jjjn ltre krltte.
A szerz szerint Knnak sokkal trelmesebb politikra lenne szksge, mivel 2020-ra vlheten a vilg legnagyobb gazdasga lesz. Ezzel egy idben az Egyeslt llamok a vilg dominns katonai hatalma marad, radsul az zsiai nagyhatalom htorszgban is flnyben lesz. Rachman gy vli, hogy a politikai s katonai hatalom mindig egytt jr, ezrt az USA csendes-ceni dominancija fenntarthatatlannak tnik. Ez az a pont, amikor a knai llami jsg vilgosan arra figyelmeztetett, hogy „egyetlen orszg sem kvnja visszaadni azt a jegyet, amivel felszllt a gyorsvonat sebessg knai gazdasg fejldsre”.
Ersdik a nacionalizmus
Amg az amerikai kormny minden egyes dollrhoz negyven cent hitelt vesz fl, addig Kna, mint az orszg legnagyobb hitelezje indirekt mdon jrul hozz az amerikai katonai dominancihoz a Csendes-cenon – szerepel a cikkben. Ezzel egy idben Kna a sajt hadseregt is folyamatosan fejleszti, amely miatt szomszdjai egyre jobban aggdnak. Az elmlt pr vben Kna tengeri vitkat folytatott Vietnammal s Japnnal, amely j „kesersget” szlt.
Az indiaiak szerint a knaiak lnyegesen magabiztosabbak lettek abban, hogy indiai terleteket kvetelnek maguknak. A dl-koreaiak az szakiakkal val szoros kapcsolat miatt aggdnak. A knai akcik stt interpretlsa azt mutatja, hogy a nacionalista erk s az orszg katonai elitje egyre befolysosabb Pekingben. Az is egy fontos tnyez – llaptja meg a publicista, hogy a fiatalabb generci szerint Kna korbban a klfldi hatalmak beavatkozsa miatt gyenglt meg.
Mg a diplomcia az r
Rachaman szerint teljesen termszetes, hogy a knai gazdasg nvekedsvel, az orszg egyre jobban figyel a vilgra, s az egyre nagyobb energiafggsg miatt tbbek kztt szksges egy tengeri flotta megptse is. Emiatt az zsiai nagyhatalom regionlis terjeszkedst sok orszg agresszinak rtkeli.
Az elemz gy ltja, hogy Kna s az Egyeslt llamok a jvben egyre inkbb hajlamos lesz a klcsns lpseiket fenyegetsnek rtkelni. „Ez bizonyos rtelemben a 20. szzadi trtnelmet idzheti fl elttnk”.
Ennek ellenre a csendes-ceni trsgben a diplomciai trgyalsok llnak a kzppontban, amit jl mutat, hogy Obama novemberben rszt vesz Kna s az zsia-Csendes-ceni Gazdasgi Egyttmkdsi tallkozn.
(MNO)
|