Cmlap : Kdr Gyula: Az erdlyi magyarsg (1918–2011) |
Kdr Gyula: Az erdlyi magyarsg (1918–2011)
"Dihjba" tmrtve bemutatjuk az elmlt kilencvenegy v trtnelmt, a f hangslyt a nemzetisgi elnyomsra, az asszimilcis politikra helyezve. Mirt fontos ennek ismerete?
Mert sokan mg mindig nem hiszik el, hogy Szkelyfld is veszlyben van, ha nem vvjuk ki a bels nrendelkezs jogt. Ha nem harcoljuk ki Szkelyfld terleti autonmijt. Nem hiszik el azt sem, hogy nemcsak gyermekeink, unokink, hanem mi magunk is megtapasztalhatjuk az erdlyi szrvnysors szomor valsgt. Nem szabad mtanunk magunkat, tudni kell, hogy az erdlyi sznmagyar vrosokat nhny vtized alatt tettk romn tbbsgv. Az olyan rgikban pedig, ahol szmottev magyarsg lt, az szmszer kisebbsgbe kerlt. Ennek illusztrlsra Barcasg etnikai vltozst mutatom be.
A Hromszkkel szomszdos Brass lakossga 1910-ben mg 70 szzalkban magyar s szsz tbbsg volt, mg a romn szmarny mindssze 28,7 szzalk. Mra a helyzet drasztikusan megvltozott: az emltett kt (tbbsgi) npcsoport elenysz kisebbsgg vlt, alig 8 szzalk. Ha Brass vros 1910-es npessgi arnyait hasonltjuk ssze a mai Sepsiszentgyrgyvel, azt ltjuk, hogy a nem romnok szmarnya 71,3 szzalk, teht kzel azonos! Brass megye 1910-ben szintn magyar s nmet tbbsg, 64,2 szzalkkal. Ma mr itt sem sokkal jobb a helyzet, mint a vrosban.
Az elmlt vszzad alatt az alig nhny szzalkban romn lakossg szak-erdlyi nagy magyar vrosok npessgi arnyai szintn megvltoztak. A npessgvltozsra elssorban az 1950-es s az 1960-as vekben kerlt sor. Nhny plda: az 1941-es npszmlls szerint a npessgi arnyok szak-Erdly nhny nagy vrosban a kvetkezk: Marosvsrhely magyarsgnak arnya 95 szzalk, a romnok 3,9. Szatmrnmeti magyarsgnak arnya 92,9 szzalk, a romnok 4. Nagyvrad magyar npessge 91,8 szzalk, a romnok 5,2. Kolozsvr magyar npessge 86,5 szzalk, a romnok 8,9.
Hogy ki kit olvasztott be – magyarostott vagy romnostott –, brki megadhatja a vlaszt a krdsre. A nagy tatrjrs (1241) utni 639 v alatt az Erdlybe beteleped romnsg nemhogy tmegesen elmagyarosodott volna, de 1880-ban is mindssze 5,7 szzalkuk ismeri az llam nyelvt, a magyart.
Ne feledjk: az alkotmnyban meghirdetett "egysges s homogn nemzetllam" megteremtsnek tjban ma mr csupn Szkelyfld magyar kzssge ll! Nem vletlen az, hogy a hivatalos okmnyokban, de mg a megyehatron elhelyezett turisztikai tblkon sem trik meg a Szkelyfld nv hasznlatt! Sokan abban a hitben ringatjk magukat, hogy ha az elmlt huszonegy vben alig szlelhet az etnikai arnyok megvltozsa, akkor az a tovbbiakban sem mdosul. Elfelejtik azt, hogy ez a rendszervlts, a volt szocialista vagyon megszerzsvel val elfoglaltsg, a nagy gazdasgi vilgvlsg, valamint Szkelyfld tudatos elszegnytsnek taktikjval magyarzhat. De ha Romnia gazdasgilag talpra ll, a veszlyrzet s az nvdelem hinyban "bksen lmodoz" szkelysget is gzhengerknt fogjk kisebbsgbe szortani, etnikailag fellaztani. Teht addig kell kiharcolni Szkelyfld autonmijt, amg nem ks! Ha most nem tesznk meg mindent – termszetesen trvnyes eszkzkkel –, akkor szmtsaim szerint Sepsiszentgyrgyn mr a 2020-as vlasztst nem mi nyerjk meg. Mrpedig, ha nincsenek vlasztott vezetink, akkor – amint Marosvsrhely pldja is mutatja – szlfldnkn msok fognak intzkedni, de nem a mi rdeknkben! Ne feledjk, a Szkelyfld akkor mr nem a mi otthonunk lesz, nem az a hely, ahol jl rezhetjk magunkat! El kell dnteni: mit akarunk?
A romn nacionalizmus 1918 eltt
Ahhoz, hogy a mai agresszv, trelmetlen romn nacionalizmust megrtsk, ismernnk kell annak mly gykereit. Nagyon sokan gy gondoljk, hogy a romn nacionalizmus csak most, az elmlt huszonegy vben nehezedik rnk, illetve annak gykerei csak a Ceausescu-diktatrig vezethetek vissza. A romn nacionalizmus mr korbban kialakult. Termszetesen ennek elemzse nem clunk, csak nhny pldval szeretnnk rvilgtani arra, hogy nem j kelet. Az intolerancia, az idegengyllet mr a Horea vezette parasztzendls s magyargyilkols idejn is ltez valsg. Hasonlkpp az 1848–49-es erdlyi polgrhbors kilengsek, magyarmszrlsok is erre mutatnak.
A kt romn fejedelemsg egyestse eltt (1857-ben) a jeles romn politikus, Mihail Kogalniceanu a nem ortodox polgrok jogainak biztostsra, a jogfosztottsg felszmolsra az ideiglenesnek nevezett orszggylsen 52 javaslatot terjesztett be. Az 1866-os romn alkotmny nmi knnytseket hoz a nem keresztny idegenek szmra, de ellentntetsekre, pogromokra kerlt sor. Az 1878-as berlini kongresszus arra ktelezi az j s fggetlen Romnit, hogy a zsidknak, a mohamednoknak biztostsa az llampolgri jogokat. 1879-ig csak keresztnyek kaphattak romn llampolgrsgot.
Amikor 1918-ban Romnia megkapta Erdlyt, a nemzetisgek felszmolsban mr risi tapasztalatok birtokban volt. Az 1877-ben megszerzett Dobrudzsa etnikai arnyait 1900-ig 19 szzalkrl 48,2 szzalkra emelte. Egy 1900-ban megjelent romn kiadvny azt lltja, hogy Dobrudzsban mg mindig 51,8 szzalkban lnek "idegenek". Tbb mdszert alkalmaztak. Nem adtak politikai jogokat a nem romn lakossgnak, hivatalt sem viselhettek, teht rdekeltt vltak abban, hogy a nyilvntartsokban romnknt szerepeljenek. Ugyanakkor nagyfok telepts folyt az etnikai arnyok megvltoztatsra. Legfontosabb eszkz az iskolai oktatsnak a romn nacionalizmus szolglatba lltsa volt. 1897-ben Spiru Haret kzoktatsi miniszter krrendeletben nacionalista szellem oktatsra buzdt: "Legyenek rajta, hogy a gyermekek trtnelmnk esemnyeit sokkal tbbre becsljk, mint ms nemzetekt..., higgyk, hogy a romn nemzet a legvitzebb s a legelkelbb minden nemzetek kztt. Ne fljenek attl, hogy tlzsokba esnek, st mentl tovbb mennek, annl jobb lesz."
Az vodk tbbsgt is a romnosts szolglatba, a romn nyelv terjesztsre lltottk fel. Az 1911-ig ltrehozott 168 vodbl 133-at a csng magyarok s bolgrok teleplsein alaptottak. 1906-ban Konstancn (Kstendue) a gimnzium igazgatja, V. Dumitrescu ezt rja: "Ezen iskolnak az oktatson s nevelsen kvl az orszg tbbi iskolival egytt az is clja, hogy romnokk vltoztassa t a gyermekeket, akik kzl legtbben otthon a szliknl csak grgl, bolgrul, rmnyl stb. beszlnek."
1900 krl a mintegy 75 000–100 000 fnyi csng magyarnak nincs egyetlen magyar iskolja. (2011-ben sincs!) Van olyan feljegyzs, amely szerint a csng gyermek addig ismtelte az els osztlyt, amg megtanulta a romn nyelvet. Egyms kztt mg a sznetekben sem beszlhetnek magyarul.
1848 utn a csng magyarok kz mr olyan papokat kldtek, akik nem ismertk a magyar nyelvet.
1886-tl kezdve a jszvsri papneveldben csak romn nyelven oktatnak. Az utols magyar papnak, aki mg a szzadforduln Moldvban mkdtt, a pspk megtiltotta a magyar nyelv mist. Erdlyben ugyanebben az idben a romnoknak tbb ezer iskoljuk van. Az erdlyi romn papok hveikkel nemhogy magyarul nem beszltek, de 80 szzalkban k maguk sem ismertk az llam nyelvt.
A romn nacionalizmus 1913-ban sem esett ktsgbe, amikor Romnival "egyesl" a 98 szzalkarnyban nem romnok ltal lakott Dl-Dobrudzsa. Habozs nlkl fogtak hozz az j, azaz "si romn" fld elromnostshoz is.
Fegyversznet s megszlls
Amikor az Osztrk–Magyar Monarchia 1918. november 3-n Pduban alrta a fegyversznetet, elismertk az nll Magyarorszgot. Azonban e fegyversznet alrst nem tekintettk rvnyesnek a szvetsges hatalmak, de a magyar terletek megszerzst clul tz orszgok sem. A trtnelmi Magyarorszg s Ausztria terletn ekkor mg idegen hadsereg nem tartzkodott. Teht nem beszlhetnk a Monarchia katonai veresgrl. A veresg a fegyversznet megktse utn alakult ki, amikor a magyar kormny, ltva a hadseregben terjed anarchista s bolsevista mentalitst, feloszlatta azt, gy akaratlanul lehetetlenn tette az aktv nvdelmet. (Megjegyzs: Szerkesztsgnk a legkevsb sem rt egyet ezzel a megllaptssal, azonban e tanulmny sokkal rtkesebb annl, hogy emiatt megfosszuk tle olvasinkat - a szerk.) Az j hadsereg megszervezse azonban nemcsak idignyes volt, de nagyrszt eredmnytelen is. Minderre pp akkor kerlt sor, amikor megindult a szerb, a csehszlovk s a romn tmads.
A magyar kormny msik nagy tvedse az volt, hogy bzott a gyztes nagyhatalmakban, s gy gondolta, ha Magyarorszg pacifista magatartst tanst, azt a bketrgyalson mltnyolni fogjk. A terleti egysg megrzsnek cljbl a magyar llamvezets a bolsevik s a szlsjobboldali erk szervezkedsei kztt fogott hozz a svjci mintj szvetsgi llamrendszer kiptshez. Erdlyben a romn, a magyar, a nmet s a vegyes nkormnyzat kantonok ltrehozsa azonban nem rdekelte a Iuliu Maniu vezette Erdlyi Romn Nemzeti Tancsot. De az elrenyomul romn hadsereget sem, st, igyekeztek felszmolni minden magyar nrendelkezsi jelleg akcit. Ilyen trtnelmi helyzetben fogalmazdott meg a Szkely Kztrsasg megteremtsnek gondolata. Nhny jeles erdlyi magyar vezet, kztk Pal rpd politikus s jsgr is – 1918. november derekn, a Szkelyudvarhelyen tartott gylsen – letette a hsgeskt a Szkely Kztrsasgra. Azonban a november 28-i marosvsrhelyi szkely s a december 22-i kolozsvri magyar nagygyls mr a magyar llam terleti integritsa mellett nyilatkozott.
E politikai zrzavarban, amikor az orszg hadsereg nlkl maradt, mikzben idegen haderk masroztak, Kratochwil Kroly vezetsvel ltrejtt a szkely s az erdlyi ezredekbl, a szkely nkntesekbl az a 12 000 ft szmll Szkely Hadosztly, amely kis ltszma ellenre is megprblta a lehetetlent, szlfldje vdelmt az idegen hdt hadsereggel szemben. Nekik 1919 janurjban a Kirlyhgnl sikerlt feltartztatniuk a romn kirlyi hadsereget. A magyarsg jvjnek alaktsra azonban nagy csapst mrt az 1919. mrcius 21-i Magyar Tancskztrsasg megalakulsa. A nagyhatalmak pp akkor vitattk meg a vgleges hatrok krdst. gy tnik, hogy a bolsevizmus veszlye miatt mg jobban bntettk a magyar npet, Magyarorszgot. A szkely hadsereggel ellensges magatarts kommunista hatalom miatt 1919. prilis 25-n a Szkely Hadosztly is feloszlott. A katonk nmelyike bellt a Vrs Hadseregbe, s hsiesen harcolt az szaki felszabadt hadjratban, de tbbsgket a romn hadsereg Brassba internlta.
A romn hadsereg december 24-n megszllta Kolozsvrt, majd fokozatosan egsz Kelet-Magyarorszgot. A magyarsg vezeti hiba kveteltk Prizsban a hatrkrds demokratikus, npszavazs, teht a helyi lakossg megkrdezse ltali meghzst, kialaktst, hiba ajnlottk fel, hogy a npszavazs eredmnyt, brmilyen is legyen, a magyarsg tiszteletben fogja tartani, a magyarsg meghallgatsa nlkl megszletett a jelenkor trtnetnek egyik legigazsgtalanabb bkedikttuma. Az 1920. jnius 4-n alrt trianoni szerzds eredmnye a kompakt magyar terletek, kztk Szkelyfld elcsatolsa lett.
Romn megszlls
Miutn a Monarchia 1918. november 3-n fegyversznetet kttt s leszerelte hadseregt, Romnia – a nemzetkzi jog megszegsvel – megtmadta Magyarorszgot.
Az nkntesekbl, nszervezdssel alakult, kis ltszm Szkely Hadosztly honvd csatkat vvott, megprblta feltartztatni a megszll erket. Tbb helyi jelleg fegyveres ellenllsrl is szlnak a krnikk, ilyen volt a Zsil-vlgyi bnyszvidk lakossgnak fegyveres ellenllsa.
A romn uralom hihetetlen brutalitssal, rablssal, gyilkossgokkal kezddtt, amelynek ldozatai elssorban a magyar civil lakosok. A megflemlts azzal kezddtt, hogy a romn hadsereg ltal megszllt magyar teleplseken a kzpontban sszegyjtttk a lakossgot, s az elljrkat megbotoztk. A legslyosabb terrort Szkelyfldn vezettk be, mert itt a magyar tisztviselk nem akartk letenni a hsgeskt. A romn hadsereg nagyszm tszt ejtett, internltborokat hozott ltre, szmos magyart vittek Romniba knyszermunkra. Krhzakat szereltek le, risi llami s magnvagyonokat, termnyeket koboztak el, elfoglaltk a gazdag ezst- s aranybnykat is. Megakadlyoztk a szn- s a gzszlltst Magyarorszgra, emiatt Budapest fts s vilgts nlkl maradt. A Krolyi-kormny az atrocitsokrl dokumentcit lltott ssze, amelyet knyv formjban akart a vilg el trni. Kelet-Magyarorszg kirablsa azonban nem az egyszer katonk felelssge volt. Ezt Bratianu miniszterelnk szavai egyrtelmen bizonytjk: "Magyarorszgot a lehet legjobban meg kell gyngtennk."
A francia modell
A romn nemzetpolitikban mr indulskor rvnyeslt a francia modell. A cl a kzpontostott, homogn nemzetllam ltrehozsa volt. Bukarest folytatni kvnta a korbban – Dobrudzsa s Moldva terletn – gyakorolt diszkriminatv s asszimilcis politikt. 1918 s 1922 kztt – az erdlyi, Nagyszeben kzpont Kormnyztancs irnytsa alatt – a berendezked romn llamhatalom tvette a magyar intzmnyrendszert. 1922 s 1926 kztt nagyszm magyar ipari vllalatot, pnzintzetet llamostottak, a kisiparosokat htrnyos megklnbztetsnek tettk ki. A gazdasgi szint diszkrimincit az adpolitika tkrzi legjobban. A magyarokra kivetett ad sszehasonlthatatlanul magasabb volt, mint a romnok esetben. A nagy gazdasgi vlsg idejn – a hszas vek iskolapolitikjnak eredmnyeknt – a hivatalokban a magyarsg visszaszorult. 1934 s 1938 kztt tovbb folytatdott az anyanyelv hasznlatnak szktse.
Amikor a magyar revzis politika egyre nyilvnvalbb vlt, kiadtk a Kisebbsgi Stattumot. Ez klfldnek szlt, mert tovbbra sem sznt meg a diszkriminatv httrbe szorts. 1938-ban a kirlyi diktatra egyetlen politikai szervezet mkdst engedlyezte: a Magyar Npkzssg a Nemzeti jjszletsi Front magyar tagozataknt folytathatta a magyarsg rdekvdelmt.
Tny, hogy a romn alkotmnyok (az 1923-as, az 1938-as) a nemzeti kisebbsgeket csak vallsi kzssgknt ismertk el. Kinyilvntottk az llampolgri jogegyenlsget, de az 1924-es llampolgrsgi trvny elrsai miatt mg 1939-ben is nagyszm magyar volt romn llampolgrsg nlkl. A harmincas vek diszkriminatv intzkedsei kz tartozik az a jogszably is, amely megszabta a banki s a vllalati alkalmazottak nemzetisgi arnyait.
A romn nacionalista politika ellenslyozsra alaptott Orszgos Magyar Prt a romn prtokkal kttt paktumokkal jutott be a parlamentbe. A Nemzeti Parasztprt 1927 s 1931 kztt a romn trsadalom megerstse mellett a kisebbsgek egyni integrcijra, egyni jogegyenlsgre trekedett. A Npprttal kttt egyezsgek a magyarsg srelmeinek orvoslst grtk (1923-ban, 1926-ban). Az OMP 1928 s 1938 kztt egymagban indult a vlasztsokon. 1938-ban, amikor kirlyi rendelettel feloszlattk a politikai prtokat, a Nemzeti jjszlets Front keretben az erdlyi magyarsg a Magyar Npkzssgbe tmrlve folytatta tevkenysgt.
Nvelemzs, nyelvtrvnyek
A romn uralom bevezetse utn beindult a nvelemzs s a szrmazskutats. A mintegy 135 000 fre becslhet magyar anyanyelv izraelita felekezett – aki magt a magyar nemzet rsznek tekintette – levlasztottk a magyarsgrl. A magyar anyanyelv cignyokat kln nemzetisgnek nyilvntottk, mikzben a romn anyanyelv cignyokat a romnokhoz soroltk. A magyar anyanyelv grg katolikusokat s grgkeletieket – az 1930-as npszmlls idejn – szintn levlasztottk a magyarsgrl. A cl egyrtelm: cskkenteni akartk a magyarsg llekszmt. Annak ellenre, hogy Erdlybl 1918 s 1922 kztt 197 000 magyar nemzetisg meneklt el, 1930-ban a magyarsg szmarnya mg mindig nyolc szzalkra, azaz 1,6 millira becslhet.
A diszkrimincira a kedvez feltteleket a kisebbsgi jogok "alulszablyozottsga" teremtette meg. A brsgokon 1921-ben, a kzigazgatsban 1922-ben tettk ktelezv a romn nyelv hasznlatt. A tisztsgek elnyersnek alapfelttele az 1930-as vektl kezdve a romn nyelvtuds. Ennek kvetkezmnyeknt tbb mint tzezer magyar tisztvisel maradt munka nlkl. 1937-tl a magyar fldrajzi neveket, helysgneveket csak romnul lehetett lerni.
Fldreform
Az 1921-es romn fldreform diszkriminatv volt mind a fldkisajtts, mind a fldoszts tern. Erdlyben a magyarsg szmarnya alapjn a fldosztsbl mindssze 16 szzalkban rszeslt, br a llekszma megkzeltette a 30 szzalkot. A magyar egyhzak fldbirtoknak 84,5 szzalkt, a magyar oktatst s kzmveldst szolgl 314 000 holdnyi fldbirtokot is elvettk. Kisajttottk azokat a birtokokat is, amelyek tulajdonosai 1918 utn klfldn tartzkodtak, s magyar llampolgrok voltak. Mindezt a trianoni szerzds elrsainak semmibevtelvel. A diszkrimincira a legjobb plda az azonos jogi eredet hatrrezredek birtokrendezse. Mikzben elvettk a cski szkely hatrrezred vagyont, a 62 000 holdnyi erdt, a hasonl joglls naszdi romn hatrrezred vagyona tovbbra is a helyi kzssgek tulajdona maradt.
Az a tny, hogy Romnia ngy trtnelmi rgijban ms-ms fldreformtrvnyt hoztak, tkrzi annak diszkriminatv jellegt. Habr a legkiegyenslyozottabb fldbirtokrendszert Erdlyben talljuk, mgis itt volt a legnagyobb mrtk a kisajtts. Mindez egyrtelmen jelzi a magyarsg gazdasgi gyengtsre clz politikt. A kisajttott fldnek csak egynegyedt osztottk ki, mert a fldek ktharmadt kzlegelk s erdk formjban az erdlyi romn kzssgek anyagi megerstsre hasznltk. A fldreform lehetv tette tbb mint 111 romn telepes falu ltrehozst is.
Oktats
A magyar iskolk tbbsgt llamostottk. Az 1919-ben megkttt kisebbsgi szerzds elrta az egyhzi s az iskolai gyekben "az erdlyi szsz s szkely kzsgek helyi autonmihoz" val jogt, de ez nem kerlt be az 1923-as romn alkotmnyba. Mivel az llam teljesen felszmolta a magyar vodkat (645), a gyermekmenhelyeket (59), ismtl npiskolkat (3500) s az ipari s kereskedelmi iskolkat (200), ezrt engedlyezte a magyar egyhzaknak az llami tmogats s egyetemi kpzs nlkli felekezeti oktats megszervezst.
Az 1930 s 1931-es tanvben Romniban 525 protestns elemi iskola (483 reformtus, 36 unitrius s 6 evanglikus) s 197 katolikus elemi iskola mkdtt. Az egyetemi kpzs hinyt a kolozsvri kzponttal megszervezett egyhzi kollgiumokkal ptoltk. A romn hatalom az 1872-ben alaptott kolozsvri Ferencz Jzsef Tudomnyegyetemet mg 1919-ben bezratta. Az egyetemet vgzettek szmarnya orszgosan 6 s 7 szzalk krl mozgott, mikzben a magyarsg szmarnya 8 szzalk volt. A magyar tanulk 57,6 szzalka jrt egyhzi iskolkba. Az 1934 s 1935-s tanvben 32 felekezeti polgri iskola (17 lceum, 7 tantkpz, 4 fels kereskedelmi s 4 tli gazdasgi) mkdtt. Az llami magyar tannyelv iskolk szma mindssze 112. A magyar kzpiskolsok kzel fele nem tanulhatott anyanyelvn.
A magyar nyelv visszaszortsnak lharcosa Constantin Anghelescu kzoktatsi miniszter volt. Nevhez fzdtt a kultrzna intzmnye, a magnoktatsi trvny s a baccalauretusi rendszer bevezetse. A kultrzna Romnia 20 megyjt fogta t. Ez azt jelentette, hogy a nemzetisgi iskolkban oktat pedaggusok 50 szzalkos fizetskiegsztst, 10 hektr fldet s kltzsi seglyt kaptak. Ktelezv tettk hrom tantrgy (trtnelem, fldrajz s alkotmnytan) romn nyelv oktatst is. Amikor az erdlyi magyarsg panasszal lt, s a Npszvetsg el vitte e krdst, akkor Anghelescu az 1907-es Lex Apponyira hivatkozva, gyes cssztatssal meghamistja az 1907-es magyar trvny szvegt. Elhitette, hogy az emltett magyarorszgi trvny ltal t tantrgyat oktattak magyarul, mindezt akkor, amikor a Lex Apponyi csak a hivatalos tanterv alapjn val tantst kvetelte meg.
Az 1925-ben kiadott magnoktatsi trvny azt jelentette, hogy a magyar egyhzi iskolk kln engedlyeztets nlkl nem adhattak ki tovbbtanulsra jogost bizonytvnyt. A magyar dikoknak az rettsgi vizsgkat a baccalauretusi trvny szerint idegen llami iskola tanraibl alaktott romn bizottsg eltt kellett letennik. Ez gyakran azzal jrt, hogy mg abbl a tantrgybl is romnul vizsgztak, amit magyarul tanultak. Ennek ismeretben rthet, hogy az 1925-ben rettsgiz magyar dikok 73 szzalka megbukott.
Kultra, kzmvelds
E korszakban a magyarsg a mr meglv intzmnyeinek fenntartsra trekedett, mert a romn llam igyekezett meggtolni ezek fennmaradst, mkdst. gy pldul a nagy mlt Erdlyi Kzmveldsi Egyesletet – miutn a hszas vek elejn megfosztottk vagyontl – csak 1926-ban ismertk el, Alapszablyzatt pedig 1935-ben. Az Erdlyi Gazdasgi Egyeslet is sokig stagnlt, mg vgl 1936-tl gyors fejldsnek indult. A Szsz Pl elnksge idejn megszervezett falusi tagozatok hamarosan 40 ezer gazdt fogtak ssze.
Az erdlyi magyar mveldsi letben (1930-ban) a Romniai Magyar Dalosszvetsg jtszott aktv szerepet, mintegy 150 tagszervezetet mkdtetve. A kzvlemny formlsban jelents szerepet vllaltak az egyhzak, amelyek szcsvei a magyar lapok s idszakos kiadvnyok. Ilyen tren az erdlyi magyar kultra viszonylag gazdagnak mondhat. Mintegy 30 hrlap (Erdlyi Lapok, Brassi Lapok), folyirat (Magyar Np), irodalmi, trsadalompolitikai kiadvny (Psztortz, Erdlyi Helikon, Korunk, Erdlyi fiatalok) jelent meg. A szpirodalomban a Kemny Jnos vezette Helikon ri trsasg szerepe kiemelked. Kiadtk az Erdlyi Helikon irodalmi folyiratot, mikzben az Erdlyi Szpmves Ch gondozsban nagyszm knyvet publikltak. Az Erdlyi Irodalmi Trsasg is folytatta tevkenysgt, folyamatosan megjelentettk az Erdlyi Irodalmi Szemlt. A harmincas vekben az Erdlyi Mzeum Egylet is jraindtja az Erdlyi Mzeum folyirat kzlst.
Egyhz
A Vatikn s a romn llam 1927 mjusban kttt konkordtuma rtelmben az erdlyi rmai katolikus pspksg msfl millis llekszm kzssgt alrendeltk az alig 26 egyhzkzsggel rendelkez bukaresti rseksgnek. Ennek htultje az volt, hogy a szentusban a romn rsek kpviselte a magyar rmai katolikusok rdekeit. sszevontk a szatmri s a nagyvradi pspksget. j grg katolikus pspksg ltrehozst engedlyeztk, de a magyar s a romn katolikus kzssg vagyont kzs kezels al helyeztk. Azokbl az egyhzkzsgekbl, amelyek korbban a Debreceni Reformtus Egyhzkerlethez tartoztak, de a politikai hatrok megvonsa ltal Romnihoz kerltek, megszerveztk a nagyvradi szkhely Kirlyhg-mellki Egyhzkerletet.
A msodik vilggs elzmnyei
A politikusok egy rsze – mr a hszas vek elejn – rdbbent arra, hogy a nagyhatalmak az igazsgtalan bkeszerzdsekkel megteremtettk a msodik vilghbor kitrsnek lehetsgt. A bkedikttumok lehetetlenn tettk az jonnan ltrehozott, terletileg kibvtett orszgok s a terletrablssal megcsonktottak kztti egyttmkdst, ezrt a harmincas vekben mind a gyztesek, mind a legyzttek kiszolgltatott vltak a nci Nmetorszggal szemben.
A nagy dlszlv, a jugoszlv llam ltrehozi mg lmukban sem gondoltak arra, hogy ezzel elvetettk nemcsak az 1940-es s 1945-s vrengzsek magvait, de a 75 vvel ksbbi ngy vres hbort is. A katynihoz hasonl rmlomra, Eurpa legjabb trtnetben a legnagyobb vrengzsre, egy albn kisvros, Szrebrenica teljes frfilakossgnak legyilkolsra sem kerlt volna sor, ha az els vilghbor utn tiszteletben tartjk a npek nrendelkezsi jogt. Ha Kzp-Eurpa npei egyttmkdhettek volna, akkor a msodik vilggs idejn jval kisebb ldozattal, pusztulssal jr. A jelenlegi alacsony letsznvonal bizonyra az ausztriaihoz lenne mrhet, s e trsg megszta volna a kommunizmus szrnysgeit. Hogy nem gy trtnt, az utdllamok moh terletszerzsi vgynak, a nagyhatalmaknak, elssorban a francia diplomcinak ksznhet.
A hszas vek elejn Lord Rothermere ezt rta a Magyarorszg helye cm rsban: "Kelet-Eurpa nem ms, mint sok kis Elzsz-Lotharingia. Amikor 1871-ben a frankfurti bke elszaktotta e kt ikertartomnyt Franciaorszgtl, elkerlhetetlenn tette az jabb hbort. Nagyobb mrtkben ugyanezt a baklvst kvettk el az Osztrk–Magyar Monarchit feloszt bkeszerzdsek is. Dntseik nyomn elgedetlen nemzeti kisebbsgek jttek ltre Kzp-Eurpa fl tucat orszgban, melynek brmelyike gyjtpontja lehet egy jabb vilggsnek."
Mr rg nem emlegetn senki Trianont, ha a terletrabls helyett az etnikai elv alapjn kantonizltk volna az osztrk–magyar birodalmat. De a Kzp-Eurpban l npeket egyenjog szvetsgi llamba lehetett volna tagolni, ltrejhetett volna a mai Eurpai Uni eldje, a Duna Menti Egyeslt llamok szvetsge, kzs piaca. Ennek hinyban azonban a msodik vilggs jabb millik pusztulst hozta. A bkedikttumok ltal megteremtett Csehszlovkia s Jugoszlvia felbomlott. A terlett megduplz Romnia is elvesztette Dl-Dobrudzst, szak-Bukovint s Moldova Prut s Dnyeszter kzti terlett. Az akkor nyert terletekbl uralma alatt tartja mg Erdlyt, Partiumot s a Bnsgot. Ezek megtartsnak legbiztosabb mdja az lehetne, ha a romn llamhatalom kzssgi jogokat ad a klnbz etnikumoknak. A bels nrendelkezs, a terleti, a helyi s a kulturlis autonmik rvn nem kellene rettegnie a terleti integrits csorbtstl. Ha egy orszgban biztostott a szles kr kollektv jog, a klnbz autonmik, s tnylegesen megoldott a "nemzetisgi" krds, ott nyugalom, feszltsgmenetessg s j egyttmkds honol.
Romniban azonban mg 2011 nyarn is tapasztalhat a magyarellenessg. Ahnyszor Szkelyfld terleti autonmijnak krdse a mdia figyelmbe kerl, annyiszor rad a gyllet s az arctlan hecckampny a tv "szennycsatornibl". A szkely megyk feldarabolsnak rme, Szkelyfld s Erdly neve hivatalos okmnyokban val hasznlatnak tilalma mind-mind arra mutat, hogy Romnia nem akar vltoztatni politikjn, tovbbra is fontos cl a homogenizls, az shonos magyarsg felszmolsa. Mindez akkor, amikor a szkelysg s az erdlyi magyarsg legfbb vgya bkben s nyugalomban lni. Ezt csak a kollektv jogok biztostsval lehet megvalstani.
A msodik bcsi dnts
A romnosts folyamatt szak-Erdlyben az 1940-es, msodik bcsi dnts szaktotta meg. A Trianonban elcsatolt terletek kttde (43 492 km2) visszakerlt az anyaorszghoz. Dl-Erdly 60 000 ngyzetmter terlete romn tbbsgvel, az svnykincsekben, a gzmezkben gazdag vidkeivel tovbbra is romn uralom alatt maradt. E mestersgesen meghzott hatrnak soha nem volt trtnelmi s fldrajzi elzmnye. Br Erdly felosztsa kzlekedsi, gazdasgi szempontbl nem volt idelis, de a npessgarny szempontjbl elfogadhatnak tekinthet. Az 1941-es "igen nagy gonddal s trgyilagossggal vgrehajtott" npszmlls szerint a magyarok szma 1 344 000 (52,13%), mg a romnok 1 068 700 (41,45%).
Tny, hogy a bcsi dnts utn kibontakoz klcsns (spontn) npessgcsere, npessgmozgs a magyarok llekszmt nvelte. Dl-Erdlybl mintegy 200 000 magyar telepedett t, mg romnia terletrl, a Krptokon tlrl mg 60 000 magyar rkezett. Ezzel prhuzamosan az szak-Erdlybe beteleptett, kb. 200 000 fs romn nemzetisg – azok, akik az adminisztrciban, a vasutaknl, a csendrsgnl s ms munkakrkben a magyarok helybe kerltek – hazament sei fldjre. Idkzben az anyaorszgbl is nagyszm magyar rkezett, tbbsgk azok kzl kerlt ki, akik 1918 s 1922 kztt menekltek el Erdlybl. Szmuk elrte a 197 000-et. E npessgmozgs rvn az szak-erdlyi rszen tbb magyar, a dl-erdlyi rszen tbb romn lt. A szmok egyrtelmen mutatjk azt, hogy hamis az a romn propaganda, amely szerint szak-Erdly romn tbbsg volt. A jeles geogrfus, Rnai Andrs Trkpezett trtnelem cm knyvben kzlt npessgi adatok alapjn – 1944 februrjra vonatkoztatva – egyrtelmen llthat, hogy szak-Erdly valban dnt tbbsgben magyarok ltal lakott terlett vlt, 3 011 000 lakosbl 1 867 000 magyar (62,%), mg 1 036 000 romn (34,4%), azaz alig tbb, mint a npessg egyharmada.
Elmondhatjuk, hogy a bcsi dnts a magyarsggal szemben elkvetett gyalzatos trianoni dikttum igazsgtalansgait rszben enyhtette. A bcsi dntsben a magyar np rthet mdon igazsgttelt ltott, s kitr rmmel fogadta, mg a romnok – elssorban azok, akik Erdly megszerzse utn (1918) telepedtek ide – nehezen tudtk elfogadni szak-Erdly elvesztst.
szak-Erdly
Azok a magyar fiatalok, akik a romn uralom idejn magyar iskolk, illetve nyelvismeret hinyban nem tanulhattak, a "kis magyar id" alatt lehetsget nyertek a tovbb tanulsra. Kulturlis s trsadalmi szervezetek szzai alakultak. Az erdlyi gazdatrsadalom a magyar llam gazdasgpolitikjnak s a hbors konjunktrnak ksznheten anyagilag talpra llt. A legtbb gazda – kztk a szkelyek is – ekkor szerezte be korszer mezgazdasgi felszerelseit. Sajnos a hbor itt is reztette hatst, mert megszabtk a termelst s a fogyasztst is.
Mivel a romn uralom idejn felszmoltk a tapasztalatokkal s kzigazgatsi ismeretekkel rendelkez erdlyi magyar tisztviselrteget, ezrt a szakemberhinyt a szakmailag felkszlt anyaorszgiakkal ptoltk. A magyarorszgi tisztviselk nmely rsze azonban nem ismerte a helyi szoksokat, ezrt kisebb konfliktusok s feszltsgek is kialakultak.
llampolitikai szinten a romnsggal val egyttmkdsre trekedtek, ezrt a magyar llamvezets igyekezett visszafogni a romnellenessget. Brtnbntetst rhattak ki azokra, akik a kisebbsgre lealacsonyt szavakat hasznltak. A magyar iskolkban a magyar gyermek nemcsak tanulta a romn kisebbsg nyelvt, de romn nyelvbl is rettsgiznie kellett. E sorok rja tbb olyan szemlyt ismer, aki Sepsiszentgyrgyn a Szkely Mik Reformtus Kollgiumban romn nyelvbl is rettsgizett. Ismert olyant is, aki magyar rendrknt romn teleplsen teljestett szolglatot, de a poszt elnyersrt romn nyelvbl is kellett vizsgznia. Mindezek mellett – a romn teleplsek egy rszn – a magyar nyelv oktatsa formlis volt. Helyi szinten itt-ott kerlt olyan magyar tisztvisel is, aki nacionalista belltottsg volt, de viselkedst nem felsbb utasts hatrozta meg.
A nacionalizmusrl beszlve ne feledjk el, hogy 2011-ben, 66 vvel a hbor utn, ha valaki azt mondan egy sznmagyar teleplsre kihelyezett romn rendrnek, hogy illenk ismernie a helyi lakossg nyelvt, bizonyra nem szerezne j pontot. Azt meg egyenesen felhbortnak reznk, ha Szkelyfldn vagy Erdly magyarlakta rgiiban a romn diktl megkvetelnk a helyi lakossg nyelvnek ismerett. Mg elgondolni is szrny, hogy a romn dik magyar nyelvbl is rettsgizzk. Ismerve a romn nacionalizmust, bizony a mdiban mlene a magyar elnyoms rmkpe. Azt, hogy a romn pnznemre a hat legnpesebb romniai nemzetisg nyelvn is felrjk az rtket, mg elkpzelni is nehz, mert a romn nacionalizmus mg a Szkelyfld nevet sem engedi hivatalos okmnyban lerni.
Dl-Erdly
A Dl-Erdlybe szakadt magyarsg helyzete a hbor alatt tovbb romlott. A legembertelenebb, legmegalzbb helyzetbe a katonai s a munkaszolglatra rendelt magyarok kerltek. A klnbz brsgok, tladztats nyomasztan hatott a gazdasgi letre. A klcsns nemzetisgpolitika egyltaln nem mkdtt. A dl-erdlyi magyarsg vezeti a fokozd nemzeti elnyoms miatt igyekeztek megszervezni a magyarsg rdekvdelmt. Ion Antonescu kormnyf jvhagysval 1940. november 4-n megalakult a Romniai Magyar Npkzssg. E szervezet – a cenzra, a gylekezsi tilalom, az utazsi korltozsok ellenre – elssorban a jogvdelem rvn prblta orvosolni a magyar srelmeket.
A magyarsg egy msik jelents szervezete, a Dl-Erdlyben maradt Erdlyi Magyar Gazdasgi Egyeslet egy rsze a Npkzssg keretben, Nagyenyed kzponttal folytatta tovbb tevkenysgt. A dl-erdlyi magyarsgnak olcsn kzvettettek mezgazdasgi gpeket, mtrgyt, tenyszllatokat.
A gazdasgi let megszervezse mellett a magyarsg vezeti fontos feladatnak tekintettk a magyar kultra polst is. Ebben a helyzetben megntt az egyhzak szerepe. A Gyulafehrvri Rmai Katolikus Egyhzmegye 86 plbnit tartott fenn, mg az Erdlyi Reformtus Egyhzkerlet 205 egyhzkzsget. Az unitriusok, az evanglikusok szintn igyekeztek egyhzkzsgeiket s felekezeti oktatsukat fenntartani. Erre igencsak szksg volt, mivel a romn llam bezratta a magyar iskolk tbbsgt. Magyar nyelv oktatst csak a hitvallsos iskolknak nevezett tanintzetekben engedlyeztek, de a magyar gyermekek alig fele jrt oda.
A magyarsgnak nem volt kpviselete a kzponti hatalomban, de mg a helyi igazgatsban is csekly. A katonai diktatra 1942-ben betiltotta a magyar lapokat, vgl 1943-tl engedlyeztk az Erdlyi Gazda s a havi Szemle megjelenst. A knyvkiads a mlypontra jutott.
A szovjet csapatok elnyomulsa
Amikor egyrtelmv vlt, hogy a szovjet csapatok elretrse megllthatatlan, az erdlyi magyar politikai elit, a klnbz politikai s civil szervezetek kpviseli – 1944. augusztus 24-n – Kolozsvron tancskozst tartottak. Tbb krdst vitattak meg. Clknt tztk ki a gyrak, zemek leszerelsnek s elszlltsnak megakadlyozst. Elhatroztk azt is, hogy a magyar kzigazgats kivonsa utn megszervezik a kzrend fenntartst. Eredmnye: valban sikerlt megakadlyozni a fosztogatsokat. A gylsen rszt vevk felkrtk Horthy Miklst, Magyarorszg kormnyzjt, haladktalanul kezdje meg a fegyverszneti trgyalsokat a Szovjetunival, hogy elkerlhet legyen Erdly hadszntrr vlsa. Ekkor alakult meg az Erdlyi Magyar Tancs.
1948 s 1968 kztt
Miutn a kommunistk tvettk az orszg irnytst – 1948 s 1952 kztt –, brtnbe vetettk a Magyar Npi Szvetsg vezetit s a magyar kultra jeles szemlyisgeit. Az MNSZ 1953-ban feloszlatta nmagt, javait a Romn Munksprt vette t.
Az llamostskor (1948) felszmoltk az nll magyar intzmnyrendszert, az egyhzi iskolkat llami tulajdonba vettk. Megszntnek nyilvntottk az Erdlyi Mzeum Egyesletet s az Erdlyi Magyar Kulturlis Egyesletet is. A sznhzak, a mzeumok, a knyvkiads, a folyiratok a romn llam hatskrbe kerltek.
llami magyar sznhzi trsulatok mkdtek Marosvsrhelyen, Kolozsvron, Nagyvradon, Szatmrnmetiben s Sepsiszentgyrgyn. Kolozsvron opera s bbsznhz is volt. 1948-ban a marosvsrhelyi Szentgyrgyi Istvn Sznmvszeti Intzetben beindult a magyar sznszkpzs. Nhny vtizeddel ksbb a magyar sznhzak keretben – azok korltozsra s ellenrzsre –, romn tagozatok alakultak.
Az ’56-os magyar forradalommal val szimptirt, illetve a helyi szervezkedsek miatt hrom-ngyezer magyar nemzetisgt tartztattak le. Elg volt Illys Gyula Egy mondat a zsarnoksgrl cm versnek lemsolsa, szavalsa, hogy brkit tz vi brtnre lehessen tlni. 1959-ben felszmoltk a Bolyai Egyetemet, beolvasztottk a Babes Egyetembe. Hozzfogtak a magyar tannyelv kzpiskolk romn iskolkkal val sszevonshoz. Fokozatosan httrbe szorult a magyar nyelv szakkpzs. A magyarokat, az rtelmisget a Securitate ellenrzse al helyeztk. A romn llamnacionalizmus elretrst mutatja az, hogy 1959-ben a "nemzeti kisebbsg" fogalma helyett bevezettk a "romn np s az egyttl nemzetisg" megnevezst.
Az egyhz s az llam kapcsolatt az 1948-as kultusztrvny szablyozta. Mivel a katolikus egyhz nem mondott le a Vatiknnal val kapcsolatairl, s nem vllalta a romn llammal szembeni alrendeltsget, pspkei s papjai fokozott ldztetsben rszesltek. Mrton ron pspkt brtnbe zrtk. Brtn, szmzets lett a sorsa az 1948 s 1964 kztt letartztatott 130 rmai katolikus papnak is. Felszmoltk a grg katolikus egyhzat s a szerzetesrendeket. A protestns egyhzakat a romn llamnak rendeltk al, ezrt papjaik letartztatsi arnya kisebb.
Az 1921-es, az 1945-s fldreform, a Casbi-trvny kisajttsai utn, a magyarsg gazdasgi erejt az 1948-as llamostssal igyekeztek megtrni. Felszmoltk az Erdlyi Magyar Gazdasgi Egyesletet. A magyar tulajdonban lv nagyipart, bnykat, szlltvllalatokat, a Cski Magnjavakat llamostottk. 1949 s 1953 kztt megkezddtt az erszakos kollektivizls, amelyet 1962 prilisra fejeztek be. Mr a kezdeti vekben 170 ezer gazdlkodt deportltak, kzlk sokan a Duna-csatornhoz kerltek. A termnyekre hatalmas beszolgltatsi kvtt rttak ki, hogy arra knyszertsk a gazdlkodkat, fldjeiket, felszerelsket, llatllomnyukat tadjk az llamnak, vagy belpjenek a teszbe.
Diktatrban (1968–1989)
1968-ban, a megyk jjszervezse idejn, kulturlis intzmnyek alakultak. Magyar szempontbl nagy jelentsg a Domokos Gza irnytsval lteslt nemzetisgi knyvkiad, a Kriterion. Beindult a pr rs magyar nyelv televziads. Kiadtk A Ht cm kulturlis folyiratot, orszgos s megyei napilapok indultak. Nicolae Ceausescu prtftitkr a nemzetisgi krdst mr 1968-ban vglegesen megoldottnak nyilvntotta. Erre hivatkozva tartotta flslegesnek az j "magyar stattum" kiadst, helyette ltrehozta a Magyar Nemzetisg Dolgozk Tancst, amelynek formlis szerepet sznt.
A liberalizmust 1971 utn a nylt diszkriminci vltotta fel. Ennek egyik kes pldja a beiskolzs, a gyermekltszm meghatrozsa volt. Az 1973. mjus 13-i 273-as szm trvnyrendelet elrta azt, hogy a nemzetisgi iskolkban az tdik osztlyt 25, a kilencediket 36 fs ltszmmal lehet indtani, mikzben a romn tagozatokon ezt nem ktttk ltszmhoz. A nemzetisgek ltal lakott kzsgekben, ahol oktats folyt, ktelezv tettk a romn tagozatok szervezst, akr egy tanulval is. A frissen vgzett magyar szakemberek tbbsgt a Krptokon tlra helyeztk.
A nemzetikommunizmus az "egyttl nemzetisg" fogalmt "magyar szrmazs romn dolgozk"-ra vltoztatta. A beolvasztsi politika 1984-tl kezdve teljesen nyltt vlt. 1988-tl a helyneveket, a teleplsneveket, akrcsak 1937 utn, nem lehetett magyarul lerni. Magyarellenes, szlssges uszt knyvek megjelenst engedlyeztk. Mivel szls- s sajtszabadsg nem ltezett, az erdlyi magyarsg elnyomsrl a nemzetkzi kzvlemnyt csak szamizdat (Ellenpontok) formban lehetett tjkoztatni.
Az 1968-as megystssel felszmoltk a Maros Magyar Autonm Tartomnyt. Szkelyfld terlett hrom megybe – Kovszna, Hargita s Maros – tagoltk. A "hivatalos" romn npszmls adatai szerint 1977-ben Hargita megye lakossgnak 85 szzalka volt magyar, mg Kovszna megyben 78,4 szzalk. Maros megye szkely szkeit, a trtneti Marosszket s Nyrd mentt tbb romn tbbsg rgival bvtettk ki, gy a szkelysg szmarnya 44,3 szzalkra esett vissza.
Az erdlyi magyarok szma az 1980-as vekig emelkedett, a szaporodsi mrleg pozitv volt, a szkely rgi 2000-ig, br 1977 s 1992 kztt az erdlyi magyarsg llekszma szzezer fvel cskkent. Hivatalosan 63 ezren hagytk el az orszgot, de az illeglis kivndorlk llekszma elrte a 30 ezer ft. A legjabb felmrsek szerint, 1989 utn 21 v alatt jabb 300 ezer erdlyi magyar hagyta el az orszgot. A hivatalos romn npszmlls szerint Erdlyben 1956-ban 1,61, 1966-ban 1,71, 1977-ben pedig 1,87 milli magyarul beszl lt. 2002-re mr csupn 1,41 milli, br romniai szinten a magyarsg szma 1,5 millira tehet.
A szocialista iparosts s a termelerk sszer elosztsa rgyn megvltoztattk az erdlyi vrosok etnikai arnyait. Moldvbl 800 ezer romnt teleptettek Erdlybe, de Havaselvrl is sokan rkeztek. Az egykori magyar s nmet nagyvrosokban – Nagybnyn, Nagyvradon, Kolozsvrt, Szatmrnmetiben – a romnsg kerlt tbbsgbe. Megntt a vegyes hzassgok szma, s ntt az asszimilci arnya is. A tervszer betelepts Szkelyfld vrosait sem kmlte. Ennek els ldozata Marosvsrhely. Az erdlyi vrosokban az 1910-es npszmls adatai szerint a romnok szmarnya csak 19 szzalk volt, ez nhny vtized alatt megvltozott. Magyar tbbsgket csak Szkelyfld vrosai s nhny kisebb partiumi vros rizte meg.
Szkelyfld romnostsa a megyekzpontok beteleptsvel kezddtt, de a tmbmagyar trsg etnikai fellaztsra mr nem kerlt sor. A fejetlen gazdasgpolitika miatt eladsodott orszg az 1980-as vekben rknyszerlt a klfldi klcsnk megadsra. Ceausescu s klikkje a lakossg kiheztetse rn fogott az adssgtrlesztshez. A lelassult iparostssal prhuzamosan cskkent Szkelyfld beteleptsnek teme is, ezrt az iskolk elromnostsa jabb lendletet nyert. A szkely megyekzpontokat a nyolcvanas vekben zrt vrosokk nyilvntottk, ahov csak llamalkot telepedhetett.
1988-ban dolgoztk ki a falurombolsi tervet. Ennek esett ldozatul a 180 hzbl ll szkely telepls, Bzdjfalu, amelyet 1988-ban vzzel rasztottak el. E Maros megyei telepls a falurombols szimblumv vlt. A diktatra az egsz orszg npt panellakv, ellenrizhetbb, kiszolgltatottabb akarta tenni, s egy kalap alatt rkre szerette volna megoldani a nemzetisgi krdst is. E borzalmas terv megbukott, mert a kommunista termelmd, amelyet a diktatra kmletlensge tartott fenn, mr nem volt mkdkpes. Az 1989-es fordulat Tks Lszl reformtus lelksz nevhez kapcsoldik. A Temesvron 1989 decemberben kirobbant "forradalom" utn, Romniban az orszg irnytst jrszt a "msodvonalbeli" kommunistk vettk t.
Hatalomvlts utn
A Nemzeti Megmentsi Front 1989. december 24-n hirdette meg a teljes nemzeti egyenlsget. Termszetesen a romn nacionalizmus nem hagyta magt. Ennek ellenre a magyarsg hozzltott sajt intzmnyeinek jjszervezshez, amely a magyar tbbsg rgikban sikerrel jrt. Amikor a magyar iskolk s llami egyetem visszalltst kvetel 1990. februr 10-i knyves-gyertys tntetsekben tbb szzezer magyar vett rszt, ennek mrete megrmtette a szlssges nacionalistkat, akik mrcius 19-n nemzetisgi konfliktust robbantottak ki. Tettk egy olyan vrosban, mint Marosvsrhely, ahol 1941-ben a romnok arnya alig 3,9 szzalk volt. Egy ilyen etnikai mlt, akkor mg magyar tbbsg teleplsen egy gygyszertr magyar nyelv felirata mr elg volt ahhoz, hogy a romn falvakbl fejszkkel felfegyverzett parasztok ezreit csdtsk a vrosba, s ostrom al vegyk az RMDSZ Maros megyei szkhzt. A szlssgesen magyarellenes pogrom eredmnye azonban nemcsak hat magyar ember halla volt, hanem tbb ezer magyar kivndorlsa s az ezt kvet diszkriminatv trvnyszki tletek. A vres etnikai konfliktus msik eredmnye a Romn Hrszerz Szolglat (SRI), az 1989. december 30-n feloszlatott Securitate jogutdjnak a megszervezse lett.
Tny, hogy amit a magyarsg a fordulat hnapjaiban megteremtett, nagyjbl azzal is maradt. Mg a 2010/2011-es tanvben is romn nyelven oktatjk a Romnok trtnelmt, Romnia fldrajzt. A szakoktats szintn romn nyelv. llami magyar egyetem Romniban mg ma sem mkdhet. E sorok rsa idejn a marosvsrhelyi orvosi egyetemen pp a magyar oktats diszkriminlsa folyik.
A "forradalom" utni napokban alakult meg az RMDSZ, amely az els vlasztsoktl kezdve rszt vesz a parlamenti munkban. llandan vdekez pozciba knyszerl, az gynevezett kis lpsek politikjt knytelen kvetni. A vlasztsokon rendszerint azzal a romn prttal lp koalcira, amely gretet tesz a magyarsg jogainak bvtsre. ltalban felems megoldsok, rszleges eredmnyek szletnek. Hiba hoznak trvnyt, mert ha kisebbsgi jogrvnyestsrl van sz, akkor az a gyakorlatban hossz vek elmltval s rszben valsul meg. Ilyen volt pldul a 2002-ben kiadott trvny az elkobzott ingatlanok, az egyhzak ingatlanjainak visszaadsrl. Br az RMDSZ rszt vllal a kormnyzsban is, befolysa kevs, mert mg a kisebbsgi trvny elismerst sem tudja kiharcolni.
A helyi nkormnyzatok munkjt a kormnyt kpvisel prefektusok akadlyozzk. Az 1991-ben elfogadott j alkotmny Romnit nemzetllamm nyilvntja. A magyarsgot erre hivatkozva fosztjk meg a legelemibb kollektv jogoktl. Romniban csupn egyni jogok rvnyeslhetnek, gy biztostott az identitshoz s az anyanyelv oktatshoz val jog. Az anyanyelv hasznlata a kzigazgatsban a 20 szzalknl magasabb arnyban lakott magyar teleplseken lehetsg, de mg mindig nem mkdik.
*
A politika s a trtnelem hatrvonaln, a publicisztika eszkzeivel kszlt sorozatunk nem szakdolgozat. Vzolni szerettk volna a romn fennhatsg al kerlt magyarsg jogfosztottsgt, diszkriminlst. Tudatostani akartam, hogy nemcsak Erdlynek, de Szkelyfldnek sincs jvje, mert a romn nacionalizmus nem akar lemondani a homogn nemzetllam megteremtsrl. Ebbl kvetkezik, hogy az erdlyi magyar politikban nincs helye a szthzsnak. Az autonmirt folytatott harcban egysges fellpsre van szksg s az 1990-es tntetsekhez hasonl mret tiltakozsokra is.
Hisszk, hogy a bels nkormnyzat Romnin bell is megteremthet!
Kdr Gyula - Hromszk
|