Cmlap : Tzmillirdokat keresnek a "telejsdk" szlhmosai - senki sem lp fel ellenk |
Tzmillirdokat keresnek a "telejsdk" szlhmosai - senki sem lp fel ellenk
A botrnyos betelefonls tvvetlkedk utn idn az RTL Klubon s a TV2-n is megjelentek a jsmsorok. Az emelt djas hvsokbl vi tzmillirdos hasznot hz magyar mdiavllalkozs a vilg flszz orszgban szdti a nzket. Az apr bets rszben maguk is elismerik, hogy humbug az egsz.
Magyarorszg az utbbi vekben szinte szrevtlenl televzis nagyhatalom lett - mr ami a betelefonls tvvetlkedket illeti. Azokra a kvzmsokra kell gondolni, amelyek Virtom!, Pnzes, Telefortuna, Nyer vonal, Kvzarna s egyb nven futnak a kisebb-nagyobb adkon. A jtkokban a nzknek egy egyszer feladvnyt kell megoldaniuk, s a vlasszal egy percenknt 300-500 forintba fj telefonszmot feltrcszniuk. Aki msorba kerl, a szerencstl s tbb ms krlmnytl fggen akr meg is nyerheti a nhny tzezertl tbb szzezer forintig terjed sszeget.
Rejtzkd millirdos
Nagyhatalmi sttuszunk abbl fakad, hogy e msorok java rszt egyetlen magyar cgcsoport kszti. Annak is zszlshajja, a Telemedia InteracTV Kft., mely nemcsak idehaza egyeduralkod a piacon, hanem a vilg tven orszgba rdemi versenytrs nlkl sugrozza vetlkedit - egyenesen Bel-Budrl, a Bszrmnyi trl. Itt tallhatk a cg kzponti stdii, ahonnan tbb mint tven orszg tvcsatornjnak naponta 140 rban kzvettik mholdon - rendszerint Magyarorszgra utaztatott anyanyelvi msorvezetk segtsgvel - a jtkaikat. Ezzel vente szzmillinl is tbb emelt djas hvs s SMS gazdagtja ket, illetve a tvadkat s telefonszolgltatkat. Arrl pedig, hogy sok kicsi milyen sokra mehet, a Telemedia-cgcsoport forgalma rulkodik. A Telemedia Call Centre Investment Limited nev mltai offshore vllalkozs birtokban ll mdiabirodalom az utbbi hrom esztendben vi tzmillirdos bevtelre tett szert Magyarorszgon; s akkor mg nem beszltnk a mltai anyacg s ms klfldi bejegyzs vllalkozsaik helyi forgalmrl.
A Telemedia tbbsgi tulajdonosa egy, a nyilvnossgot jobbra kerl - a Heti Vlasz megkeressre sem reagl - millirdos, Trcsik Jen. Az eredetileg matematikus vllalkoz cge telemarketing-szolgltatsokkal kezdte, majd a Szerencsekerk cm vetlked, a Big Brother, a Survivor s ms valsgshow-k telefonos szavazsnak lebonyoltjaknt vlt ismertt. A nagy ttrst az hozta, amikor embernk rjtt: az emelt djas hvsokra nll adst is lehet pteni. gy szlettek meg a telefonos tvvetlkedk, melyeknek egy a clja: a sokszor bugyuta krdsekkel s klnfle manipulcikkal minl tbb nzt rvenni, hogy emelje fel a kagylt.
Utbb aztn Trcsikk arra jutottak: nyeremnyt sem kell fizetni ahhoz, hogy nzk ezrei eszket vesztve betelefonljanak a tvbe. Meglovagoltk ht azt a vilgtendencit, melynek rtelmben emberek millii kiltstalansgukban az asztrolgibl, azon bell is a jvendmondsbl mertenek vigaszt. s hogy ez mekkora tmegeket rint, arrl a Trki s az Image Factory kzvlemny-kutat intzetek tavalyi felmrse tanskodik. Eszerint a lakossg negyven szzalka hisz szletett gygytkban, 31 szzalkuk vallja, hogy vannak, akik meg tudjk jsolni a jvt, s minden negyedik polgrtrs meggyzdse, hogy a horoszkp "kihat a termszetnkre".
A keresztrejtvny tvvltozatnak kikiltott tvvetlkedk utn gy Trcsikk elksztettk a horoszkp televzis kiadsnak sznt asztromsorokat. Ezek az adsok tavalyig csak kisebb zugtvken szdtettk a nzket, mra viszont polgrjogot nyertek a kt orszgos kereskedelmi csatornn is. A Telemedia trscge ltal ksztett Ezo.tv msora naponta ktszer egy rban, kora dlutn, illetve ks este a TV2-n jelentkezik, az RTL Klubon pedig a nmetorszgi Questico AG Asztro Show-ja lthat dlutnonknt. Utbbi cg azonban nem tudta megrengetni Trcsikk uralmt: a piacvezet Ezo.tv tbb mint 750 rnyi adst sugroz havonta tbb mint negyven orszgba; a Bszrmnyi ti kzpont mellett vilgszerte 25 stdit mkdtetnek, ezernl is tbb anyanyelvi jssal dolgoztatnak, kztk szz magyarral. A cgcsoport tzmillirdos magyarorszgi bevtelbl az Ezo.tv 2008-ban mg csak 150 milli, 2010-ben viszont mr 1,3 millird forinttal vette ki a rszt.
A vesnkbe ltnak
A fldi rgvalsgon tli vilg aprpnzre vltsa sosem llt tvol a Telemeditl: a cg SMS Ige nven mr 2002-ben vallsos zenetkld szolgltatst indtott, melynek jegyben az elfizetk heti 475 forintrt naponta egy transzcendens gondolatot kaptak mobiltelefonjukra. Most viszont mr percenknt kell ugyanennyit fizetni ahhoz, hogy valaki a 90-es elhvj emelt djas szmon akr az adsban, akr azon kvl kapcsolatba kerljn a megfelel jssal.
"Krem a keresztnevt s a szletsi vt. Ksznm, va, 1949, egy, kett, hrom, mr kldm is a pnzenergit" - ha bekapcsoljuk az RTL Klub Asztro Show-jt, ilyen mondatokat hallunk Lominitl, az egyenesen Atlantiszrl szalajtott tisztnlttl. Jovilis klsejt llszakllal misztikuss maszkroz embernk mindenfle hkuszpkuszok kzepette kldi boldog-boldogtalannak a pnzenergit, avagy veszi le a rontst a telefonlkrl. "A vesjben ltok egszsggyi problmkat; anyagi helyzete oktbertl fog jobbra fordulni. Ha msor utn felhv, konkrtabb tancsokkal is tudok szolglni" - ezt mr Mystic, a domina klsej jsn darlja a TV2-n, miutn krtyval kivetette a betelefonl nyugdjas nni jvendjt.
"A tvmsor csupn reklmja annak a szolgltatsnak, amit csinlunk. A lnyeg a telefonon keresztli jsls" - idzte Trcsik Jent tavaly a Magyar Narancs. Valban: a jvendmondk a nap 24 rjban rendelkezsre llnak, hogy telefonon, st akr SMS-ben, e-mailben lljanak a kliensek - fknt kzpkor vagy idsebb nk - rendelkezsre; egy tszz szavas rsos jvendls 7900 forint, az 1250 szavas prognzisrt viszont mr 18 900 forintot kell kikhgni. Az Ezo.tv emellett kiterjedt partnerprogramot mkdtet: ha valaki a maga honlapjn vagy ms csatornin hirdeti a cget, 15-20 szzalknyi jutalkot kap minden ltala kzvettett szolgltats utn.
s hogy mennyire reklm a jsmsor, azzal kapcsolatban Koltay Tams, a TV2 szvivje megersti: az Ezo.tv a jogszablyok szerint televzis vsrls, ezrt "esetben a kereskedelmi kzlemnyekre vonatkoz szablyok irnyadk". Vagyis az ilyen adsokbl naponta legfeljebb kt rt lehet bemutatni, a reklmclnak minstett bevtelek hat szzalkt pedig magyar filmek ltrehozsra kell fordtani. Krds, ezen tl a mdiahatsgnak van-e lehetsge fellpni a jsmsorok ellen "Mi csak a televzis vsrlsok ms mdiatartalmaktl val elklntst, a msorszmok megszaktsnak szablyszersgt, a msorok hangerejt, a televzis vsrls egy napra szmtott idtartamnak megtartst vizsglhatjuk. Eddig ezen szempontok alapjn nem trtunk fel trvnysrtst a jsmsorokkal kapcsolatban" - mondja a Heti Vlasznak Kollarik Tams, a Mdiatancs tagja. Mint kiderlt, a megtvesztst fknt a tartalmi gyekben leginkbb illetkes Gazdasgi Versenyhivatal llapthatn meg, m k eddig csak a tvvetlkedk gyrtit marasztaltk el s szabtak ki rjuk brsgot.
Beismer valloms
Noha a jsdk azzal bszklkednek, hogy a legkivlbb jvendmondkat alkalmazzk, felettbb nleleplez, hogy amikor a panaszok miatti lehetsges jogkvetkezmnyek all akarjk mentesteni magukat, mennyire elhatroldnak munkatrsaiktl. Az Asztro Show szerzdsi feltteleiben a gyrt Questico AG pldul felsorolja, mi mindenrt nem vllal felelssget: a jsok ltal szolgltatott informcik helyessgrt s minsgrt, pontossgrt, biztonsgrt, idszersgrt, jogszersgrt, alkalmazhatsgrt. "Klnsen nem felel a szolgltat olyan krokrt, amelyek abbl addnak, hogy a hibs informcikat a felhasznlk kvetik" - ll a szvegben, mely gy annak kzvetett beismerse: az egsz hatalmas humbug.
"A tancsadk nem alkalmasak arra, hogy klnbz betegsgeket diagnosztizljanak" - folytatdik a szablyzat; ez a kittel nyilvnvalan nem teljesl, hiszen a jsok majd' minden msorban megllaptjk, hogy a betelefonl ids hlgynek - min meglepets - zleti, keringsi vagy veseproblmi vannak. Arra a krdsre azonban, hogy ez alapjn el lehetne-e marasztalni a jvendmondkat, Flp Zsuzsanna, a Fogyasztvdelmi Ffelgyelsg szvivje nemmel felel. "Akkor tudnnk eljrni, ha a js a betegsget nemcsak diagnosztizln, hanem a gygytsval kecsegtetne, de ez rendszerint nem fordul el" - mondja.
Krds tovbb, hogy ha a jsok szolgltatsait a gyrtk szablyzata szerint csak nagykorak vehetik ignybe, mirt nem lthat a kperny sarkban a 18-as karika. "A televzis korhatrjelzs nem arra vonatkozik, hogy kik vehetik ignybe a jsok szolgltatsait, hanem arra, hogy ki az, aki megnzheti az adst. Ebbl a szempontbl viszont a televzis jslsnl nem lenne indokolt a 18-as karika" - nyilatkozza Kolosi Pter, az RTL Klub programigazgatja. Kollarik Tams ugyanakkor felhvja a figyelmet, hogy a trvny szerint a kereskedelmi kzlemnyek nem tehetk kzz olyan idpontban, amikor tartalmuk miatt nem volna helyk a kpernyn. "Helyes lehet teht az a mdiaszolgltati magatarts, amely a jsmsorokat a ks esti rkra helyezi, amikor a kiskorak mr feltehetleg nem televziznak" - vlekedik a Mdiatancs tagja.
A jelek szerint teht meg kell bartkozni a gondolattal: a hatlyos trvnyek lehetv teszik a telejsdk mkdst. A lap szerint azonban illetkes hatsgok kztt "megindult a prbeszd arrl", miknt lehetne jobban rvnyesteni a nzk vdelmt ebben a krdsben. s hogy addig is milyen esetben lehetne megfogni a jvendmondkat? "Esetleg akkor, ha ki lehetne mutatni, hogy milyen krt szenvedett a telefonl. Ha pldul valaki bizonythatan a jslat hatsra fektette be rosszul a pnzt, s ebbl kra szrmazott, akkor meg lehet prblni perelni" - vlaszolja a lapnak Fut Barnabs gyvd. Persze a telejsdk sem most jttek le a falvdrl: nyilvn ezen eshetsg kivdsre szgezik le az Asztro Show szerzdsi felttelei, hogy jsaik nem adhatnak pnzgyi, befektetsi tancsokat.
Jogszi vlemnyek szerint felmerlhet mg egy lehetsg: ha egy telefonlt a jvendmond nyilvnosan rossz sznben tntet fel - pldul azt lltja, ronts van rajta -, s a nz be tudja bizonytani, hogy szomszdai emiatt fordultak el tle. Krds persze, hogy az eset eljut-e az tletig, avagy az gy mr menet kzben kudarcba fullad - pldul azrt, mert nem akad br haznkban, aki rhgs nlkl le tudn vezetni a trgyalst.
Virtjk a lvt
"Nem hiszem el, hogy nem tudod a megoldst! Gyernk, mindjrt letelik az id! Autmrka, V-vel kezddik. Na ne! Itt virtanm a lvt, te meg nem telefonlsz!" - krleli a nzt a dekoltlt n a Viva tvn a Virtom cm televzis jtkban. A Val Vilg cm valsgshow-ban celebb vlt Szgeczki gi vezette kvzt az Ideabridge Kft. kszti. E cg tulajdonosa ugyanaz a Pakai Tibor, aki Trcsik Jen birodalmnak zszlshajjt, a Telemedia InteracTV Kft.-t is igazgatja. A Virtomhoz hasonlan a legtbb tvkvz a millirdos rdekeltsge; nemhiba rdemelte ki embernk az amerikai sajttl "a televzis jtkok Bill Gatese" elnevezst.
A n lltsval ellenttben azonban a nzk telefonlnak - percenknt 375 forintrt -, csak tbbsgket nem kapcsoljk adsba. A hol durcs, hol agresszv krlels clja minl tbbeket rvenni, hogy ragadjanak kagylt. Elismerte ezt Trcsik is, amikor 2006-ban gy nyilatkozott a New York Timesnak: "Clunk, hogy a show alatt minl inkbb emelkedjk a hvsok szma. Ha nem emelkedik, valamit megvltoztatunk: nveljk a nyeremny sszegt vagy fokozzuk a feszltsget. Utbbira ezernyi mdszernk van."
A Gazdasgi Versenyhivatal (GVH) mr 2007-ben felfigyelt a trkkkre, s eljrst indtott. A msorvezetk lltsval ellenttben ugyanis nem minden telefonl kerlhetett a jtkba - de nekik is fizetnik kellett a hvsrt -, csak azok, akiknek szmtgpes vlogatssal erre lehetsget adtak. "St volt, hogy foglalt vonal esetn is ntt a telefonszmla; ezrt kzbenjrsunkra a telefonszolgltatk megszntettk ezt a lehetsget" - mondja Fischer Gbor, az Orszgos Fogyasztvdelmi Egyeslet szakrtje. Emellett azt sugalltk, hogy a helyes vlasz automatikusan nyeremnyt eredmnyez, holott sok krdsre tbb megolds lehetsges. A gyrtk ezrt vllaltk, hogy mindezen krlmnyekrl tjkoztatjk a nzket, s nem hangzik el olyan llts, hogy senki nem hvja a msort.
Nem telt egy vbe, s megszegtk vllalsukat. A Telemedia pldul az akkor az ATV-n fut jtkban a GVH szerint tisztessgtelenl sugallta: ha a nz telefonl, jutalma egy trkorszgi t. A nyeremny aztn csak a szllst fedezte, az utazst s ms kltsgeket nem. Ezrt a GVH hrommilli forint brsgot szabott ki. Tavaly pedig Trcsik cgnek azrt kellett tzmilli forintot fizetnie, mert msorban a hzigazda - a valsggal ellenttben - azt sugallta, hogy senki nem hvja a msort. (Tz esetben mr a Mdiatancs is elmarasztalta a televetlkedket, s sszesen egymilli forint brsgot szabott ki.)
A megtveszts ennek ellenre folytatdik - nyilvn mert a nhny millis brsg meg sem kottyan a tzmillirdos forgalm cgnek. s hogy ha nem annyira a helyes vlaszokon, mint Fortuna kegyn mlik a nyeremny, mirt nem vonatkozik e msorokra a Szerencsejtk Felgyelet szigorbb szablyozsa? Most tessk megkapaszkodni: azrt, mert a telekvzek az adsban feltett bugyuta krdsek miatt nem szerencse-, hanem "tudsalap jtknak" minslnek.
Nesze semmi!
A mlt hten az Ezo.tv kt jst is felhvta a Heti Vlasz, hogy vlaszt kapjanak a krdsre: ngygyermekes szlkknt lesz-e tdik gyermekk. A szerkesztsget ezzel jelents kltsgbe vertk - hogy a vgn ugyanolyan tancstalanok maradjanak, mint nhny perccel korbban, radsul kzel 10 ezer forinttal szegnyebbek is. Az egybknt nagyon kedves, sok boldogsgot kvn jsasszonyok egyike szerint ugyanis bvl a csald, a msik szerint viszont nem.
Lona 06-90-602-790, mellk: 535
"Lssuk csak, kivetem a krtyt. Tessk? Nem, nem kell megadnia a szletsi dtumt, a hangja is elg. Nos, hadd mondjam el, hogy nben bels bosszsgot ltok. A jvje alapveten rmteli lesz, ezt azonban bernykoljk a mltbl hozott flelmek. A rossz gondolatok pedig gtakat tudnak szabni nnek. Idsebb hozztartozjval kapcsolatban gygyult keringsi betegsget ltok, a felesge viszont alhasi megfzsra hajlamos, st kifejezetten petevezetk-szkletet ltok. Nem volt neki ilyen? Azrt csak krdezze meg tle. Ami a teherbe esst illeti: fl ven bell nem lesz gyermeklds, de msfl v mlva gyermeket ltok rkezni, mghozz fit."
Zska 06-90-602-790, mellk: 537
"Krem a szletsi dtumt. Ksznm. Nos, n az elz letben mellzte a csaldot, a felesgnek pedig a prkapcsolatban kellett rendet tennie. Most szp hzassgban lnek, de ksbb ellaposodhat a kapcsolatuk, erre vigyzzon. Elvileg 2012. jnius 20-a krl fennllhat egy sima szls lehetsge, de ngynl tbb gyereket nem ltok. Tudnia kell, hogyha vdekeznek vagy nincs szexulis kapcsolatuk, akkor a felesge nem esik teherbe. Vrjon, megnzem a hber numerolgiban is. Nos, itt sincs tbb gyerek. De azrt el kell mondjam, hogyha a llek meg akar szletni, akkor maguk a fejk tetejre is llhatnak, akkor is megszletik."
(Heti Vlasz nyomn)
|