Cmlap : Bazs Blint: Az v blffje? Az IMF-nek nagyobb szksge van rnk |
Bazs Blint: Az v blffje? Az IMF-nek nagyobb szksge van rnk
A hazai s nemzetkzi mdiban naponta elhangzik, hogy haznk mennyire kiszolgltatott, m kzben senki nem beszl arrl, hogy egy magyar llamcsd Eurpa egszt dntheti be. Az IMF-nek s az EU-nak ennlfogva nagyobb szksge van a megllapodsra, mint neknk, gy a knyszerhelyzet, amibe kerltnk mr jval rnyaltabb kpet mutat.
A kialakult helyzetnek kt f oka van, viszont mindkett egy trl fakad. A kormny csapong, kiszmthatatlan s sokszor egymsnak ellentmond intzkedsei furcsa szimbizisba kerltek a prtolhat, m rosszul megtervezett s legfkpp rosszul kommuniklt klnadkkal. gy az Orbn-fle gazdasgpolitika egyszerre haragtotta magra az eurpai bankrendszert s btortotta fel a spekulns, mozg tkt, hogy az lve a kivl lehetssggel – a hitelminstk hatkony kzremkdsvel - kedvre shortolhassa (jtsszon r az rfolyamcskkensre) a magyar llampaprokat.
Neknk nem utlni, vagy pp ellensgknt kell kezelni a mozg tke spekulatv mkdst, ahogyan a kormny teszi, hanem egsz egyszeren tudni kell kezelni. Ha a kormny a piacrl akarja magt finanszrozni – ahogyan az elmlt msfl vben annyiszor elmondtk – akkor ne csodlkozzon azon, ha egy piaci zleten bukik.
Ahhoz, hogy a kormny sikeresen trgyaljon az IMF-fel s az EU-val, vgre valahra hatkonny kne tenni a kommunikcijt s egyrtelmsteni a clokat, ami finoman szlva sem volt eddig erssge Orbnknak.
Krtyavr – cinkelt lapokbl
Hatkony trgyalsi technikkra pedig szksg lenne, hiszen lthattuk, gyakorlatilag brmikor be tudjk dnteni az orszgot, bizonytottk ezt az elmlt hetek esemnyei, krds mr csak az, valban rdekkben ll-e ez?
A vlasz: termszetesen nem. Az orszg s a kormny zsarolsi potencilja pontosan ez lenne, hiszen ideje lenne ltni: nem csak haznknak van szksge a stabilitsra, hanem az EU-nak is. Egy csdbe men Magyarorszg knnyedn bednti Kzp-Eurpa gazdasgt, hiszen pontosan a spekulatv tke jellegbl fakadan a csd esetn hirtelen vonulnnak ki a befektetk a trsgbl, ezzel gyakorlatilag mindegyik krnykbeli llam fizetskptelenn vlna szinte azonnal. Lehet, hogy mi vagyunk a legkisebbek, de attl mg az sszes domint eldnthetjk. Ezt tudnia kell az IMF-fel trgyal Fellegi Tamsnak is, egyben tudatostani is minden alkalommal, nem csak a Valutauni brokratival, hanem a megjelen sajtval, s persze a kemnyked EU brsszelita mindentudival.
Ne legyenek ktsgeink, ezt tudjk mind Brsszelben, mind Washingtonban. m azt is tudjk, hogy a magyar politikai elit nagy rszben sem a kell politikai akarat, sem a tudatos elrelts nincs meg az adusz elhzshoz, ahogyan a Brsszel fel hajbkol jobbliberlis jegybankelnkk, Jrai Zsigmond s Bod Pter kos kirv pldja mutatja.
Tlzott deficiteljrs
Magyarorszg lnyegben az EU-csatlakozsa ta tlzott deficiteljrs alatt ll, vagyis gyakorlatilag folyamatosan magasabb az llamigazgats strukturlis hinya hrom szzalknl. Nyilvn senkit nem zavar, hogy a tagorszgok jelents rsze szintn ilyen eljrs alatt ll, igaz a szlt sem vigasztalja, ha nem csak az gyereke bukik meg v vgn matematikbl.
A magyar kltsgvets hinya viszonylagos, hiszen azt a magas llamadssg fojtja le, gy akadlyozva meg a hatkonyabb s gazdasglnkt politikt. A magas adssg azonban mg gy sem lenne nagy gond (elg csak a nyugati szomszdok pldjt ltni), viszont a magas csdkockzat s a sorozatos leminstsek miatt a finanszrozsa rendkvl drga s nehz. Az eljrs viszont kivl jogalapot ad az uninak arra, hogy megtallja a fogst a magyar kormnyon, s beleszljon olyan krdsekbe is, amikhez egybknt semmi kze nem lenne.
19-re lapot hztak?
Sem az EU-nak, sem a Valutaalapnak nem rdeke egy sszeoml Magyarorszg, a drgn mrt IMF pnzen „megmentett” orszg viszont annl inkbb. Egy llegeztetgpen tartott Magyarorszg nem csak az immr teljesen kinyitott (rtsd: eladott) piaca miatt ri meg az Uninak, hanem a pldastatuls miatt is: lm, ide juthat mindenki, aki kicsit is nll gazdasgpolitikt akart kvetni.
Az Orbn-kormny a hibt ott kvette el, hogy gy kezdett bele gazdasgpolitikjba, hogy maga sem hitte el, vgig tudja vinni. A floldalas, minden rdeknek megfelelni akar, de egyben szinte minden rdekkrt magra haragt politikt rtelmezni nehz, m az eredmnye lthat. gy trekedtek gazdasgi fggetlensgre, hogy kzben Magyarorszg sajt tartoszlopait gyengtettk meg az egykulcsos adval, illetve az rthetetlen mdon elmaradt gazdasglnkt politikval.
A spekulns tke termszetesen jl rezte, hol csaphat le, honnan tud hatalmas rfolyam-nyeresggel minl gyorsabban pnzt kivenni. Nem ez a bn, a spekulns tke mr csak gy mkdik.
A hiba ott van, hogy ezt hagytk megtrtnni.
Bazs Blint
|