Cmlap : Rovsjelek a hun trgyakon |
Rovsjelek a hun trgyakon
Az elmlt kt vtized leletei sok j ismeretet hoztak a hun rovskutats szmra. A Bels-zsiban zajl rgszeti feltrsokon elkerlt trgyaknak, valamint a knai krnikk jrartelmezsnek ksznheten ma mr kisebbsgbe kerltek azok a kutatk, akik azt lltjk: seink nem tudtak bett vetni, arra a „fejlett” nyugati hatalmak tantottak meg bennnket.
Fra rttak
A hun rksget lekicsinyl nyugati kutatk legtbbszr a knai krnikk azon feljegyzseire hivatkozva tagadtk a hun rs ltezst, ahol a krniksok arrl rtekeztek, hogy a hunoknak s a velk rokon topknak nincs rsuk, hanem fra jeleket rnak. Ezt a mondatot sokan gy rtelmeztk, hogy seink nem is ismertk az rst. A fenti feljegyzsek azonban nem arrl szlak, hogy seink egyltaln nem tudtak rni, hanem inkbb arrl, hogy nem a knaiakhoz hasonl jelrendszert hasznltak, valamint nem paprra rtak, hanem fra rttk mondandjukat.
Az els leletek
Mr a mongliai trk rovsjeleket megfejt dn Thomsen gy vlte, hogy a trk rovs elzmnyei a hun korba vezetnek. A kutat a knai Si Csi, vagyis a Trtneti feljegyzsek nev, Kr. e. 2. szzadban keletkezett krnikra hivatkozva gy vlte, hogy a nagy hun fkirly, Maodun (Btor) falapokra vsett rovsjeles zenetet kldtt a knai udvarba. Az elmlet sokig nem kapott visszhangot nyugaton. Thomsen elmlett ksbb a bels-zsiai rgszeti leletek igazoltk. A 20. szzad els felben megindul hun rgszeti satsok sorn bmulatos leletek kerltek el. 1924-ben Kozlov szak-Mongliban hatalmas hun fejedelmi kurgnokat trt fel s a leletek egy rszn –sisakokon, csszken - rvid rovsjelek szerepeltek. A kzel kilencven v alatt a hun srokbl elkerlt rvid rovsjeleket a mongol, trk, kazak kutatk sszevetettk a trk rovsjelekkel s megllaptottk, hogy 14 jel megegyezik.
Szogd vagy hun?
1932-ben a Talasz-vlgyben, Kazahsztn s Kirgizia hatrn krlbell harminc rovsfeliratra bukkantak. A kutatk megprbltak vlaszt adni, hogy az korbl szrmaz kincsek vajon mely nphez tartoztak? Mivel a trsgben az irni npekhez sorolt, valjban szkta-faj szakk s szogdok jelentkeny szerepet jtszottak, hozzjuk kapcsoltk az rs megalkotst. Egyes orosz kutatk a 20. szzad els felben tlttk ki azt az elmletet, miszerint a rovsjelek az armi rs alapjn kszltek, majd a szogdok terjesztettk el keleti irnyba. Valjban, ahogyan a hun rgszeti feltrsokbl nyilvnvalv vlt, a rovst nagyjbl egy idben alkalmaztk a kzp-zsiai szkta npek, valamint a bels-zsiai hunok. Nem az armi alapjn alkottk meg rsrendszerket, hanem a rovs vlheten a sztyeppn mr sidk ta hasznlt nemzetsgi jelekbl, tamgkbl fejldtt ki. A trkk eltt a hunokkal rokon tabgacsok is azt hasznlhattk az szak-knai terletek kancellrin, melyet csak 425-ben cserltek le egy j rsra.
OB
|