Cmlap : "Szabadsgharc" - avagy Bayer Zsolt eddigi legnagyobb pofra esse |
"Szabadsgharc" - avagy Bayer Zsolt eddigi legnagyobb pofra esse
gy nzett ki ma dlutn a Magyar Hrlap cmlapja - de csak pr pillanatig. Jobbrl Bayer szoksos Fidesz-magasztal iromnya, mely szerint itt szabadsgharc folyik az IMF ellen, s hazarul a baloldal clja az IMF visszahvsa haznkba - balrl pedig a friss hr... hogy a visszahvs megtrtnt.
Az a visszahvs, melyet a nemzetellenes baloldal akar, de bezzeg Orbn Viktor, veznyl tbornokunk, hs vdelmeznk, aki mer ms utakon jrni, nem hajland ilyen rulsra. Nem bizony, mert szabadsgharcot vv ezek ellen.
Kollga, eddig csak megvetettnk... de most mr sajnlunk is. Nem lesz knny a kvetkez jegyzetben elmagyarzni, hogy Haynau oldaln is a szabadsgharcot vvjtok. De menni fog, nem ez az els ilyen kihvs.
Fggelk: Bayer cikke, mely szerint el kell dnteni, melyik oldalon llunk: az IMF-n, vagy a ma dlutnig ellene lltlag szabadsgharcot vv Fidesz oldaln.
Arra a szegny szerz gondolni sem mert, amikor a tegnap pontot tett rsa vgre, hogy 24 ra elteltvel imdott prtja ttncol azokhoz, akik elleni "harct" tegnap mg megnekelte - a msik oldalon pedig nem marad ms, mint a gyllt Jobbik, s ezentl r fognak vonatkozni az albb lert dicsr szavak... A veznyl tbornok r pedig az IMF-bart, hazarul baloldallal kerl egy platformra. Bizony, 24 ra alatt...
Szabadsgharc
Azrt olyan nagyon nagy okossg nem kell ahhoz, hogy az ember lssa: valami nagyon nincsen rendben a forint mostani rfolyamzuhansa krl. Az pedig szinte mellkes, de azrt jellemz krlmny, hogy ennek az rfolyamzuhansnak mdfelett rlnek a hazai baloldaliak, a sajtjuk s a hozzjuk kapcsold pnzgyi krk. Termszetesen azt mondjk, hogy nem rlnek, s termszetesen llandan aggdnak, de nem tudjk elrejteni a kajn vigyort, ami kil az arcukra, hiszen mindezzel az Orbn-kormny alkalmatlansgt tudjk bizonytani – ms cljuk pedig nincsen. Illetve, dehogyis nincs! A msik cljuk az IMF visszahvsa Magyarorszgra, s a magunk mgtt hagyott nyolc v gazdasgpolitikjnak folytatsa.
Ennek a clnak rendelik al egsz mkdsket, s e cl rdekben csoportostjk a hreket. Ami nekik fontos, s ami ltszlag az igazukat tmasztja al, az le sem kerl a cmlapjaikrl, minden egybrl pedig hallgatnak. nmagban ez mg belefr a politikai csatrozsba, de most sokkal tbbrl van sz. Most tnyleg Magyarorszgrl van sz.
Nzznk nhny tnyt. A forint elkpeszt mlyreplsbe kezdett a mlt hten, s a napokban elrte trtnelmi mlypontjt az eurval szemben. (Termszetesen ugyangy gyenglt a svjci frankkal s a dollrral szemben is.) A hrre reaglva az ideiglenesen haznkban tartzkod mainstream baloldal nem lanyhul energival hangoztatja: mindez a kormny elhibzott gazdasgpolitikjnak eredmnye, mindent vissza kell csinlni, s haladktalanul vissza kell hvni az IMF-et. (Csak egy apr sznfolt az esemnyek srjben, de azrt jellemz: miutn a kormny plzastopot jelentett be, Vadai gnes, a Gyurcsny-fle Demokratikus Koalci dvtelenkje bejelentette, hogy a Gazdasgi Versenyhivatalhoz s az Eurpai Unihoz fognak fordulni, mert ez a lps srti a piaci szabadsgot, tovbb ellenttes az unis jogszablyokkal is, elssorban azrt, mert esetleg egy magyar tulajdon zletlncot hozhat helyzetbe. Ezekkel lnk egytt, felebartaim. De meddig mg?)
De visszatrve az esemnyek fsodrhoz. Teht a forint s a BUX gyenglse az ideiglenesen itt llomsoz baloldal szerint a kormny bne. Azrt nhnyan felteszik a krdst: mikzben cskken az llamadssg, mikzben a kormny elg nagy mennyisg tartalkot halmozott fel a vlsg kivdsre, s mikzben a vrtnl jobb GDP-adatok lttak napvilgot, mirt zuhan a forint? A kormnybartsggal nem vdolhat MNB kzlemnye is gy fogalmaz: a hazai gazdasgi mutatk nem indokoljk a forint rfolyamnak alakulst. Ht akkor mi indokolja?
A spekulci. Az indokolja. Minden magra valamit ad szakrt tudja ezt. s a btrabbja hangot is ad ennek. A hazai nyilvnossgban elsikkadt egy hr: Nouriel Roubini, a 2008-as vlsgot elre megjsol amerikai kzgazdsz professzor nyilatkozatot adott ki, miszerint: „Be kellene fejezni a forint elleni spekulcit.”
Naht! Csakugyan errl lenne sz? Igen, errl. A nemzetkzi pnzvilg, a globlis tke egyszeren nem hajland megbocstani Orbnnak, hogy ms utakon merszel jrni. S ezrt brmire kpes a magyar kormny s az orszg ellen. Nyolc nagybank pldul az EU-hoz fordult a bankad miatt, s segtsget kr (rtsd: nem akar sem bankadt fizetni, s nem hajland lenyelni, hogy a magyar devizahitelesek rgztett rfolyamon visszafizethetik klcsnket). A spekulnsok tmadjk a forintot, s elrik, hogy az rfolyam zuhanjon, mikzben ezt semmilyen vals gazdasgi eredmny nem indokolja. A hitelminstk leminstenek – ekzben az EU illetkes biztosa harcot hirdet a hitelminstk ellen, nagyon helyesen: a hitelminstk a globlis pnztke, a kaszinkapitalizmus kutyi ugyanis. Vagy ahogy a portugl miniszterelnk mondta volt: rosszabbak, mint a terroristk…
A The Economist arrl rtekezik, hogy Orbn tavaly az intenzv osztlyrl hozta ki Magyarorszgot, ekzben a hazai baloldal arrl rtekezik, hogy Orbn tnkreteszi Magyarorszgot. Amikor Orbn Knba ment (nyilvn pnzrt), az ideiglenesen itt llomsoz baloldal nekiesett, hogy mit fog szlni ehhez a „Kna-bartsghoz” a Nyugat s az EU. Majd a grg vlsg miatti cscstallkoz utn Sarkozy rohant a knaiakhoz, pnzrt knyrgni. De neki szabad…
Egy sz, mint szz: tnyleg szabadsgharc folyik. Igazi hbor, (egyelre) lfegyverek nlkl. A globlis pnztke az agresszor, a trsadalmak megprblnak vdekezni. Errl szl immron minden, a Wall Street elfoglalinak mozgalmtl Orbn bankadjig. s j tudni, ki melyik oldalon ll.
Nzzk meg a Lopott id cm filmet. Tkletes ltlelet. Nmi utpiba csomagolva: mirlunk. Errl a vilgrl. A filmben nincs mr pnz, mindenrt idvel fizetnk. s akinek lejr az ideje, azonnal meghal. A gettban lnek azok, akik napi idbrrt robotolnak, s legfeljebb egyheti idejk van. Az egyes znban pedig az idmilliomosok lnek. S a legnagyobb idbankr, egy bizonyos filmbeli Weis r. Aki harmincszzalkos kamatra ad idt klcsn. s egymilli vet riz privt szfjben.
Na, ht ellenk folyik most a szabadsgharc.
Bayer Zsolt
|