Haznk trtnelme : Az aradi Golgota - I. rsz: Utols napok az aradi vrban |
Az aradi Golgota - I. rsz: Utols napok az aradi vrban
Oktber 5-n dlutn 2 rakor a minorita atyk megjelentek a vrban, s az eltltekhez vezettk ket. Kivtel nlkl valamennyien levlrssal foglalkoztak, hogy utols bcst vegyenek szeretteiktl. A szobkban kt r volt, az asztalokon kt-kt g gyertya kztt feszlet adott nma, ksrteties, nneplyes lgkrt a stt brtnszobknak. Damjanich kivtelvel – akinek lbtrse ezt nem tette lehetv – mindenki tbori gyrl felugorva, az ajtban fogadta a lelkszeket, akikkel tbb rai bartsgos beszlgetst folytattak.
A fegyverlettel
1849. augusztus 10-n minisztertancsi megbeszlsre hvtk az Aradon tboroz Grgeyt, aki akkor mg nem volt a magyar hadak fvezre. Kossuth s Grgey kzt dnt megbeszls zajlott, mikzben Temesvr alatt Dembinszky s Bem dnt csatt vvtak az osztrk fsereggel. A csatt elvesztettk.
1849. augusztus 11-n Aradon kt kiltvnyt tettek kzszemlre. Az egyikben Kossuth Lajos tudatta a nemzettel, hogy a nemzet letnek megmentse egyedl a hadsereg fvezrtl, Grgeytl vrhat, akinek a kormny tadta a legfbb polgri s katonai hatalmat. „Az igazsg s a kegyelem istene legyen a nemzettel!”-fejezdik be Kossuth kiltvnya. A msik hirdetmnyben Grgey tudatta mindenkivel, hogy a kormny lemondott, s minden hatalom az kezben sszpontosul. Augusztus 12-n mr egyeztetsek folytak Vilgoson a Bohus kastlyban a cri hadi kvettel a felttel nlkli fegyverlettelrl, a fegyverlettelt Grgey kzlte a tbor tisztjeivel is.
Msnap 1849. augusztus 13-n Grgey tborkarval Rdigerhez indult, hogy tjkoztassa a felttel nlkli fegyverlettel elfogadsrl. Mr naplemente volt, amikor Rdiger megrkezett a kt harcvonalba fllltott sereghez. Ellentmonds nem lehetett. A gyalogsg glkba rakta fegyvereit, a huszrok leszlltak lovaikrl, az gyk legnysg nlkl egyms mellett sorakoztak. Az annyi kzdelmet, veresget s gyzelmet ltott „Mria-zszlk” a lefegyverzett magyar csapatok eltt a fldn hevertek.
Ettl a pillanattl kezdve a magyar fsereg nem volt tbb, foglyok lettek. A lefegyverzett legnysget a szmukra kijellt tborba ksrtk. Grgeyt 13-n a kisjenei orosz fhadiszllsra ksrtk, ide rkeztek meg msnap a tisztek is. Innen – a terv szerint -15-n Nagyvradra, Paskievics orosz fvezr fhadiszllsra kellett volna rkeznik. Grgeyt oda is ksrtk, a tiszteket azonban Nagy-Szalontrl Sarkadra, majd Bks-Gyulra ksrtk, s az sszes tisztet tadtk az osztrkoknak. Grgey pldjt – ms vlaszts nem lvn - elbb-utbb kvette a tbbi hadtestparancsnok is. Damjanich is flttel nlkl fladta az aradi vrat a muszkknak, akik kiszolgltattk ket az osztrkoknak.
A belthatatlan kvetkezmnyekkel jr fegyverlettel az egsz nemzetet megrzta.
Utols napok az aradi vrban
A vilgosi fegyverlettellel meghalt a szabadsgharcunk. Gyulrl mr a hatalmas gyszmenet indult, amikor a tiszteket az osztrkokhoz vittk, hogy tadjk nekik. Aradon pedig mr megtrtnt a nagy temetkezs.
Az aradi vr Arad vrostl keletre a Maros foly bal partjn terl el. Hrom oldalrl a foly kanyarulata vezi. Akkoriban Magyarorszg egyik legersebb vra volt. A vr dli oldaln lv kazamatkba a vilgosi fegyverlettel utn tbb szz foglyot brtnztek be, kzlk sokan rabsgukat is itt tltttk le. Sok eltlt, vagy kegyelmet kapott hallratlt, Kufsteinben s ms csszri brtnben raboskodott.
A 13 tbornok a vr kzepn tallhat ngyszgletes emeletes pletbe, a frhz ngyszgbe kerlt. Ezzel szemben volt a vr- s trparancsnoksg, innen 50 lpsnyire a templom.
Mindegyikket kln szobban helyeztk el. A hatlpsnyi hossz deszka padlzat szobkban tbori gy, egy szk, egy fikos asztal (melyen ettek), egy kis asztal, melyen mosdtl s egy kancs vz llott, valamint egy tkr volt. Szolglatukra t megbzhat kzlegnyt rendeltek ki, akiknek ktelessgk volt mindenrl jelentst tenni a fporkolbnak, amit nekik a tbornokok esetleg mondtak.
A tbornokokat a hadbrsg szeptember 21-n s 26-n hallgatta ki, ahol plds mltsggal viselkedtek. Ernst hadbrsgi elnk plds bntetst grt, mivel a csszrhoz htlenek lettek. Mindkt napon tletet hoztak.
21-n: Kiss Ernt golyra, Vcsey Kroly grfot akasztfra tltk. 26-n a tbbiek fltt tlkeztek. Schweidel Jzsef kivtelvel mindenkit akasztfra tltek. Mind a 13 tbornokot felsgrulsrt tltk el. A Haynauhoz eljuttatott kegyelmi krvnyeket elutastottk. Mindssze annyi vltozs trtnt, hogy kegyelembl Dessewffy Aristid s Lzr Vilmos hallos tlett goly ltalira vltoztattk.
1849. oktber 5-n 9 rakor a Haynau ltal megerstett hadbrsg tletet felolvastk. Az eltltek mell lelkszeket rendeltek, s a vrban rendkvli intzkedsek lptek letbe. Teljes kszenltet, kijrsi tilalmat, megkettztt rsget rendeltek el. A msnap vgrehajtand hallos tletekhez negyed 6 rra a Wocher-zszlaljat rendeltk ki. A vrban mg a helyrsg is abban a hiszemben volt, hogy mindssze kt szemlyt fognak kivgezni. Ennyi gyilkossgra senki sem gondolt, arrl csak a hadbrk tudtak.
Oktber 5-n dlutn 2 rakor a minorita atyk megjelentek a vrban, s az eltltekhez vezettk ket. Kivtel nlkl valamennyien levlrssal foglalkoztak, hogy utols bcst vegyenek szeretteiktl. A szobkban kt r volt, az asztalokon kt-kt g gyertya kztt feszlet adott nma, ksrteties, nneplyes lgkrt a stt brtnszobknak. Damjanich kivtelvel – akinek lbtrse ezt nem tette lehetv – mindenki tbori gyrl felugorva, az ajtban fogadta a lelkszeket, akikkel tbb rai bartsgos beszlgetst folytattak.
Damjanich Jnos tbornok els krdse Kossuthtal volt kapcsolatos, de a pap nem tudott r vlaszt adni. „Csak legalbb t vja meg Isten a mi sorsunktl, gy legalbb mg marad nmi remny, hogy haznknak mg egyszer flvirrad!” „El vagyok kszlve, lelkem tiszta s az Isten a tanm, hogy amit tettem, nem magamrt, hanem mint becsletes patrita a hazrt s mindnyjunkrt tettem. Elvaktottak, megcsaltak benneteket. Bocsssa meg nektek az Isten!” Nemsokra t is megltogattk a minoritk, akiket lelkeslten fogadott, Kossuthrl, Klapkrl, Bemrl s a haza sorsrl beszlgettek egyfolytban.
Nagy-Sndor Jzsef tbornok lngol gyllettel nyilatkozott Grgey eljrsrl s az osztrkokrl. „Eleget figyelmeztettem Kossuthot, fjdalom nem hitt nekem, mg ideje volt…”
Leiningen-Westerburg Kroly grf, tbornok szeretett felesgrl, rokonairl beszlgetett a lelksszel, s nmetl a kvetkezt is mondta: „Szzszor inkbb a csatban elesni, mint egy percig osztrk fogolynak lenni!”
Vcsey Kroly grf, tbornok imdott felesgrl s egszsgi llapotrl beszlgetett tbbnyire, s megjegyezte: ”hogy inkbb meghalni akarok, mint e helyen egy esztendeig lni”.
Lzr Vilmos tbornok is gyngden, szeretettel leginkbb felesgrl s gyermekeirl beszlgetett, s tbb tbornok-trsa fell tudakozdott.
Lahner Gyrgy s Pltenberg Ern tbornokok utols gondolatai a csaldjukhoz szltak.
Knzich Kroly tbornok volt taln a legkomorabb, alig szlt. Imdkozott.
Trk Igncz tbornok sajt, vrerdtmnyekrl szl munkjt olvasta nmetl. A lelki atytl Komrom sorsa fell rdekldtt. De mivel a minorita-atya nem tudta, hogy elz nap mr letettk a fegyvert, csak annyit mondott, hogy k is letenni kszlnek a fegyvert. Trk Igncz felshajtott, s megjegyezte:”Ht hiba erstettem meg gy!”
Kiss Ern tbornok volt a legkevsb nyomott hangulatban. Utols kvnsgai kzt az szerepelt, hogy „csak legalbb egy csatban veznyelhetne mg...” is Kossuth sorsrl tudakozdott.
Schweidel Jzsef tbornok knnyezve, lelssel fogadta Bardcz-atyt. Elmondta, mint rendel a bcsi fhaditancs Budra, hogy harcoljon Jellassich serege ellen. Pesten letette az eskt a magyar kormnyra katonival egytt, s mint igaz, h, magyar hazafi harcolt az eskjhez s a magyar nemzethez hven. rtatlannak tartotta magt. Aggodalommal tlttte le, hogy fia, aki kapitnyknt harcolt, szintn az sorsra jut majd, s gy felesgnek s gyermekeinek nem marad tmasza. Fia tle nem messze volt bebrtnzve, de nem kapott engedlyt, hogy elbcszhasson tle. Nla lv pnzt – miutn a pap az rket kikldte - tadta a papnak, aki azt a ksbbiekben eljuttatta a csaldjnak.
Aulich Lajos tbornok a gyertyalng mellett Horatiust olvasott. Hallgatag volt, tletvel nem foglalkozott. Amikor lelksz-vendgt meg akarta knlni szivarral, ltta, hogy mindssze egy szivarja maradt. „Sajnlom, ezzel meg nem knlhatom, kell a reggeli tra.”
Mr dlutn 5 ra volt, amikor a lelkszek elvgeztk a lelki gyakorlatokat. Mindannyian htattal imdkoztak, s arra krtk a papokat, hogy msnap reggel amennyire lehetsges korn jjjenek. A papok Howiger vrparancsnoknl jelentkeztek, aki frivol hangon rdekldtt, a „pacienseikrl”, majd trflkozva megjegyezte, mr csak egy alkalom van htra.
Ezt kveten Damjanich, Lahner, s Vcsey tbornokok felesgeinek megengedtk, hogy frjeiket megltogathassk. Ekkor tudtk meg a szerencstlen asszonyok, hogy utoljra lthatjk frjeiket, mert msnap kivgzik ket.
(Folytatjuk)
Orbn va
barikd.hu
|