Lipusz Zsolt: A dicssges oktberi nap emlkre
1956. oktber 23-n forradalom trt ki Budapesten, amelyet rvid idn bell kvetett a vidk forradalma is. Ez az esemny a magyar trtnelemben szinte plda nlkli trsadalmi konszenzust s egysget teremtett: a szovjet birodalom magyarorszgi helytarti s a modern kori janicsrok kivtelvel a magyar trsadalom minden felntt, politikailag rett tagja tudta, mi a ttje a kzdelemnek: az idegen szovjet hatalom Magyarorszgot 1945 ta megszllva tart katoninak kivonulsa, haznk nllsgnak visszaszerzse s semlegessgnek deklarlsa, valamint az, ami ettl elvlaszthatatlan volt, teht a Rkosi-utd Ger Ern dmoni horror-uralmnak megdntse.
Mi knyszertette 11 esztendvel a II. vilghbor befejezdse s az orszg nagy rsznek romhalmazz bombzsa utn apink, illetve nagyapink nemzedkt az jbli fegyverfogsra?
1945-ben, a II. vilghbor vgn a szovjet vrs hadsereg hordi elznlttk Magyarorszgot, s ezzel az apokalipszis knjai zdultak a hazai trsadalomra. A nemzeti vagyontrgyak megsemmistsn vagy elhurcolsn tl a tbori bordly intzmnyt nlklz szovjet hadsereg katoni, frfihsgket kielgtend, tmegesen kvettek el brutlis erszakot a megszllott terleten l ni lakossgon. Mintegy flmilli megbecstelentett s zsiai szifilisszel megfertztt n knyrgtt orvossg utn, amelyet a magyar kormny 1945 augusztusban hivatalosan is krt a nyugat-eurpai kormnyoktl – hogy gygytsk a Lenin-betegsget. A svjci nagykvetsg jelentsben gy szmolt be a szovjet katonk ltal elkvetett atrocitsokrl: „A nk elleni erszak okozza a legnagyobb szenvedst a magyar lakossgnak. Ezek az erszakoskodsok annyira ltalnosak 10 vestl 70 ves korig, hogy csak kevs n kerli el ezt a sorsot Magyarorszgon.” Mg a szovjetekkel s a kommunistkkal szembeni ellenszenvvel aligha vdolhat kbnyai kommunista alapszervezet 1945. februri beadvnyban is ezt olvashatjuk: „Hzrl hzra, trve-zzva, puszttva maga utn mindent, vonult be a vrs hadsereg Kbnyra. Anykat frjeik, gyermekeik szeme lttra erszakoltak meg rszeg katonk, fiatal, 12 vtl felfel lv korban lv lnyokon, akiket apiktl-anyiktl elhurcoltak, 10-15 katona keresztlment, sok esetben nemi betegsget is oltva beljk...”
1945-ben teht a bolsevik cr, Sztlin, aki gyllte Magyarorszgot, s mindenkit, akinek kze volt a tbb, mint ezer esztends magyar llamisghoz, az ltala mozgatott marionett-figura, Rkosi Mtys kpben tvette a hatalmat Magyarorszgon. Az j helytart kezdetben mg valamelyest gyelt az alkotmnyos formkra, aztn 1947-48-ban totlis egyeduralmat vezetett be. vltotta valra Vlagyimir Iljics Uljanov, ismertebb nevn Lenin, s Joszif Visszarionovics Dzsugashvili, vagyis munksmozgalmi nevn Sztlin ltal a trtnelemben valaha is megfogalmazott legszrnybb ideolgit: mindazokat az embereket, vagy emberi kzssgeket, akik szrmazsuknl, kpzettsgknl, vagyonuknl, mveltsgknl vagy kreativitsuknl fogva kiemelkednek a proletr cscselkbl, likvidlni kell a prt kle, a Pter Gbor ltal irnytott VH ltal, vagy a recski s kistarcsai koncentrcis tborba csukni, esetleg, jobbik esetben letfogytiglani idre bolondokhzba zrni.
Az j politikai rendszer teht plda nlkl ll volt az egsz eurpai civilizci trtnetben, hiszen alapjai a despotizmus, a Marxot fiatal korban hatalmba kert stnizmusbl eredeztethet ateizmus, a trsadalom irnytsban legfbb elvknt rvnyesl kontraszelekci, valamint a legmlysgesebb egyhzellenessg s antihumanizmus volt. A rendszer megtestesti haznkban Rkosi Mtys s klikkje: Ger Ern, Farkas Mihly, Rvai Jzsef, Rajk Lszl, Kdr Jnos s trsaik. Azonban, amikor Moszkvban 1953. mrcius 5-n meghalt Sztlin, a helytart, Rkosi helyzete is megingott: mr 1953-ban rknyszerlt az j moszkvai, Hruscsov ltal irnytott prtvezets utastsra, hogy miniszterelnki posztra emelje a kommunista prt, illetve akkori nevn Magyar Dolgozk Prtja mrskeltebb irnyzathoz tartoz, majd ksbb ppen 1956-os szerepvllalsa miatt nemzeti mrtrr vl, Kdr Jnos hitszegse ltal kivgzett Nagy Imrt. 1956 nyarn moszkvai utastsra Rkosit is levltottk, mely lpsnek az lett a kvetkezmnye, hogy Rkosit a Szovjetuniba vittk, itthon pedig addigi helyettese, Ger Ern vette t a kommunista prt irnytst. Az a Ger, aki gy hreslt el, mint a barcelonai hhr, aki a spanyol polgrhbor idejn nknteseivel, az n. Lenin-fikkal tbb tzezer embert gyilkoltatott le, felgettetett tbb szz templomot, st, papi ruhba ltztt emberei az egyik spanyolorszgi teleplsen 19 apca holttestt stk ki, aztn sorba lltottk ket a lednttt templom megmaradt falhoz, majd levizeltk holttesteiket.
E horrorfilmbe kvnkoz borzalmak vzlatos megemltse termszetesen nem volt ncl, pusztn annak illusztrlsra szolglt, hogy megrtsk, hogy mirt s kik ellen fogott fegyvert a magyar np 1956-ban. (s akkor mg nem szltunk a hrhedt ‘mlenkij robot’-rl, melynek sorn tbb szzezer magyar llampolgrt hurcoltak el szovjetunibeli rabszolgamunkra, a szintn ilyen nagysgrend szerencstlen hadifoglyokrl, akiknek nagy rsze ismeretlen, jeltelen tmegsrokban nyugszik valahol Oroszorszgban, s a szerencssebbek kzl nhnyan taln mg ma is letben vannak, mint ezt a 2000-ben hazatrt Toma Andrs trtnete is bizonytja.)
Csak tisztelet s fhajts illetheti 1956 hseit s kevss ismert vagy nvtelen harcosait, ldozatait s tmegeit, hogy 8 esztendei terror s brutalits utn sem kvetkezett be valamifle vrgzs nptlet s bosszhadjrat a dicssges oktberi napokban (pedig akkor ms vilg lenne itt most - a szerk.), s br rtheten elfordultak utcai lincselsek fleg VH-sok ellen, mgsem ez volt a tipikus s az ltalnos, hanem a pozitv cl kvetse: a nemzeti sszefogs s kibontakozs a szabadsg kihvsra. Ahogyan Mindszenty Jzsef hercegprms – akit az VH, mint annyi ms magyar llampolgrt, kegyetlenl meggytrt – mondotta: „Senkivel szemben nincsen gyllet szvemben.” mbr lehetett volna…
Magt Gert sem rte bntds: a forradalom utn a Kdr-rendszerben a Magvet kiad igazgatjaknt tevkenykedett s megbecslt emberknt halt meg 1980-ban Budapesten. Pter Gbor, az VH vezetje pedig mg az n. rendszervltozst is meglte, s gyban, prnk kztt szenderedett jobbltre.
Az tvenhatos szabadsgharcosok f clja az volt, hogy visszavezessk Magyarorszgot arra az tra, amelyrl 1945-ben a szovjet hdoltsg letrtette: hogy a tbbprtrendszer, az alkotmnyos, parlamentris politikai szerkezet, valamint a szls-, sajt-, gondolat- s vallsszabadsg visszalltsval Magyarorszg ismt eurpai jogllamok kzssgbe tartozzk. 1956-ban teht a magyar np nemzeti nrendelkezst, szabadsgot s polgri demokrcit akart, nem pedig valamifle megreformlt szocializmust, mint ezt olykor ma is hallhatjuk s olvashatjuk bizonyos baloldali trtnszektl.
1956. oktbere sajnos csupn kt, szkre szabott ht szabadsgot hozott haznknak: a szovjet hadsereg 1956. november 4-n Kdr Jnos, Mnnich Ferenc, Marosn Gyrgy s ms hazarulk segtsgvel megkezdte az irthadjratot a derk magyar hazafiak ellen, elfoglalta Budapestet s megtorlskppen kivgeztettek kb. 400 embert. 250 ezren mentek emigrciba, s sok szerencstlen fiatal, akiket kegyelembl letben hagytak, egsz letkben gy knyszerltek lni, mint kztrvnyes bnzk, noha csak egy „bnk” volt: harcoltak a magyar szabadsgrt.
A hsk ldozata mgsem volt hibaval, hiszen Kdr s utdai politikjt a rendszervltozsig meghatrozta az jabb forradalom kitrstl val flelem, ez is egyik oka volt annak, hogy a 60-as s 70-es vekben egy puha diktatra alakult ki Magyarorszgon, s az orszg fokozatosan eladsodott, hogy az egybknt meglehetsen csekly letsznvonalat nyugati klcsnk felvtelvel fenn lehessen tartani. Amit persze a mai aktv nemzedknek kellene visszafizetnie az azta mintegy hatszorosra ntt adssghalmazzal egytt. Msrszt 1956 fnyl erklcsi plda s szimblum is volt mindenkor a nem kommunista politikai erk s minden magyar eltt, akiket nem buttott el a hivatalos llami oktatspolitika ltal kzvettett primitv osztlyharcos materializmus: hirdette, hogy a diktatra sem tarthat rkk, s miknt 1848-49 ldozata is meghozta gymlcst 1867-ben, gy 1956- sem lesz hibaval, s valban gy is lett. 1990-ben trtnt egy rendszervltoztatsi ksrlet, s a szovjet birodalom felbomlott 1991-re, a vrs hadsereg katoni pedig elhagytk Magyarorszgot.
Igaz, tudjuk, az talakuls olykor fjdalmas teherttelektl sem mentes: 1956 eltiprinak szellemi-politikai rksei itt lteznek kzttnk ma is, a kommunista prt nmi kozmetikzssal s cgrtfestssel ma is mkdik MSZP nven st 1994 s '98 kztt a magyar vlasztpolgrok tekintlyes rsznek szabad dntse, no meg a prt rdekben kisebb-nagyobb mrtkben mindenkor alkalmazott vlasztsi csalsoknak ksznheten a hatalmat is visszaszerezte abszolt tbbsggel, alkotmnyos parlamenti vlasztsok tjn. gy az a kzp-eurpai abszurd-groteszk mfajba kvnkoz jelenet is bekvetkezhetett, hogy ngy esztendeig az llami vforduls nnepsgeken az 1956-ban mg szovjet oldalon, sajt npe ellen fegyverrel harcol miniszterelnk, a pufajks Horn Gyula koszorzta meg az 1956-os hsk emlkmvt, vagy ppen mondott nnepi beszdet emlkkre. A hhr az ldozatnak. S a magyar groteszk ezzel nem rt vget: 2002 ta a kommunista utdprt, az MSZP van uralmon Magyarorszgon, s ezen ht esztend alatt sikerlt is teljesen tnkretennie haznkat minden tekintetben.
Remljk, hogy ilyen feledsre mlt trtnelmi epizdok tbb nem rnykolhatjk be feledhetetlen nemzeti nnepnket, s valamennyien tanultunk annyit a trtnelembl, hogy ne higgyk el azt a Geothe-nek tulajdontott mondst, miszerint a trtnelem egyetlen tanulsga, hogy a npek s a kormnyok soha semmit sem tanultak belle, s igenis megtanuljuk azt, hogy csak olyan politikai erket engedjnk kormnyozni, amelyek a magyar trtneti alkotmny talajn llnak, s nem idegen hatalmi rdekeket szolglnak ki sajt nemzetk ellenben s sajt nemzetk megtagadsval.
Lipusz Zsolt – Kuruc.info
|