Varga Csaba: Nyelvnkrl
2010.05.07. 10:52
Mindig csak ezt halljuk, s tanknyveink sem gyzik hangslyozni: ezt a szt is tvettk, azt a szt is tvettk, amazt a szt is tvettk valamilyen msik nyelvbl. Nyelvnk mintha msodrend, szmtalan nyelvbl vletlenszeren sszehordott, fsletlen egyveleg lenne. A legklnsebb: nem az idegenek, hanem a magyar tudomnyos rteg vlemnye az, hogy a magyar nyelv csak valamifle hordalknyelv.
Bizonyra sokan emlkeznek a Millenrison felptett „lmok lmodi – Vilgra szl magyarok” cm killtsra. (E sorok rja is ott szernykedett, a falon lgva – mint filmrendez.) Nos, aki ezt a killtst nyitott szemmel vgignzte, meghkkenhetett: mi kitallni val maradt msoknak? Bizony kevs. Tudjuk jl lelemnyeink sort: ejterny, szlturbina, taposmalom, markolgp, lnchd, szemlyfelvon, vzturbina, gzturbina, dinam, elektromotor, porlaszt, benzinmotor, benzinmotoros aut, torzis inga, villamos gyjtberendezs, vast villamostsa, automata sebessgvlt, bolygkerekes sebessgvlt, bakelit hanglemez, sttkamra, porcelnfajansz, telefonkzpont, szmtgp, golystoll, gyufa, helikopter, lkhajts repl, torped (robotreplgp), vilgt dida, hold-radar, a kozmikus sugrzs s a biomgnesessg felfedezse, abszolt geometria, mely az ltalnos relativits alapkve, hangosfilm, kptvr, a stressz fogalma, hologram stb., stb., s hogy eleinkrl is megemlkezznk: kerk, fazekaskorong, tejpor, kengyel, visszacsap j, gomb, fehrnem, szauna, kzponti fts, rz, vrsrz, aclrug, kocsi (hint), stb., s bizony… az rs s a knyv is: mrpedig a felsoroltak (s mg sok-sok tovbbi) csaknem kiteszik a mai mvelt vilg alappillreit. s akkor mg itt vannak az rink, kltink, zeneszerzink is… (Jellemz mdon Karinthy Frigyes tallmnya a felfjhat gumi-fldgmb.)
Teht csaknem mindannak az alapelve, amely a mai letnk alapkve, nyelvnkn gondolkodk teremtmnye. Az alaplelemnyeket aztn msok tkletestettk, kicsinytettk, nagytottk, sokszoroztk stb.
S mi trtnt ezzel a killtssal?
Aki emlkezik e killtsra, az bizonyra arra is emlkezik, hogy a 2002-ben hatalomra kerlt kormnykoalci, a nagy botrnnyal sem trdve, azonnal lebontatta s eltntette az „lmok lmodi – Vilgra szl magyarok” cm killtst.
Vajon mirt? Mikzben hatalmas volt a killts ltogatottsga, s igazn bszkv tett minden magyart. Nem lehet nem szrevenni, hogy emgtt is ugyanaz a hts szndk ll, mint a magyar nyelv alacsonyrend voltnak sulykolsa mgtt.
Tovbb kutakodvn az okok utn, trjnk vissza a nyelvnkre.
Aki vizsglni kezdi megalaptstl kezdve mindmig tartan a Magyar Tudomnyos Akadminak a magyar nyelvrl (s a magyar trtnelemrl) alkotott hivatalos vlemnyt, bizony nagyon meglepdik: a magyar nyelvrl s trtnelemrl alkotott magyar tudomnyos vlemny a Kiegyezs utn lendlt t teljesen az ellenkez oldalra: mgpedig a magyarokra megalzv.
Vajon mi volt a Magyar Tudomnyos Akadmai hivatalos vlemnye e nagy plfordulsa eltt? A Magyar Tudomnyos Akadmia 1860-as kiadott sztrbl ez vilgosan kiderl. (Ez az gynevezett Czuczor-Fogarasi rtelmez sztr, melynek elksztsben Vrsmarty Mihly is rszt vett.)
E sztrban lthatjuk: a Magyar Tudomnyos Akadmia hivatalos vlemnye akkoriban az volt, hogy a magyar nyelv snyelv, s pldul az kori nagy nyelvek (s nyomukban a mai eurpai nyelvek) is a magyar nyelvnek csupn „leny-nyelvei”, vagyis klnbz kppen romlott vltozatai. Mg a romls okt is megmagyarzza a sztr elszavnak rja:
„E lenynyelveken azt tapasztaljuk, hogy az anyanyelv szavaival jobbra gy bnnak, mint mer lelketlen anyaggal, melyet majd megcsonktva, majd megtoldva, nha kisimtva, majd szvevisszahnyva sajt szerveikhez s izlskhz idomtanak a nlkl, hogy gykeiket s kpziket psgben hagynk, s alaprtemnykrl ntudatok volna. Ezekben a szoros rt. vett nyelvalkot rzk s szellem kihalt, s helyette csupn az idomtsi hajlam s gyessg mkdik.”
Teht a magyarbl lett leny-nyelvek (grg, latin, mai eurpai nyelvek stb.) keletkezsnek oka: kihalt e npekbl a nyelvalkoti rzk, s helyette csupn az idomtsi hajlam s gyessg mkdtt. (Ez a nyugateurpaiak ltletete is.) Az MTA-nak ez a sztra a megfelel cmszavakban rendre meg is adta, hogy az a sz mely nyelvekbe kerlt t az si idkben: latin, grg, szanszkrit, nmet, angol stb.
Nagy kltnk, Berzsenyi Dniel nmaga is kutatta a magyar nyelvet, s eredmnyrl gy r: „Bukdozsaim haszon nlkl nem maradtak, st rmest tapasztaltam, hogy a magyar nyelv tn az egsz vilg nyelveinek gykere s anyja“.
m jtt a 180 fokos fordulat. Kitettk a magyar nyelvszeket s trtnszeket a Tudomnyos Akadmia vezet posztjairl, s helyettk nmeteket hoztak. Kzttk volt, ki akkor kezdett magyarul tanulni, amikor mr magas rangot betltve teljhatalm nyelvsze volt a magyar nyelvnek a Magyar Tudomnyos Akadmin. (Pl. Josef Budenz, Paul Hunsdorfer. Ez utbbi arrl is nevezetess vlt, hogy mr mint magyar tuds, elgette a Szentkatolnai Blint Gbor ltal sszegyjttt magyar rovsrsos emlkeket. A nmetek magyarellenessge rgi kelet. A XVIII. szzadban lt nmet J. E. Fischer s A. L. Schlzer mr trtnelem nlkli npnek minstette a magyarokat. Ez a vlemny „gyrztt” be vgl Magyarorszgra is, s ma is ez uralkodik.)
E nagy tisztogats utn a valban magyar tudsok, rk, kltk mr csak a partvonalrl, figyelhettk, micsoda rombols, sskajrs trtnik itt. (Ismerjk a tisztogatsokat az 50-es vekbl is.) Arany Jnos ezt rta szomoran (Az ortholgusokra):
„Kistik, hogy a magyar nyelv
Nincs, nem is lesz, nem is volt,
Ami j van benne mind rossz,
Ami rgi, az meg tt.“
Jkai Mr pedig elegns s mar gnnyal tiltakozva ezt rta:
„.Csak azt mondhatom: a magyarok nyelve mindig magyar volt.“
Hrom adat jl jellemzi a magyar nyelv vdelmezinek mindenkori, ltalnos helyzett. Czuczor Gergely brtnben rta a fent emltett hatalmas sztrnak jelents rszt (hallra tltk egy 48-as versrt, de hat v utn szabadult). Bajcsy Zsilinszky Endre ugyancsak brtnben rta a „Legrgibb nyelv a magyar” cm knyvt. S mg az 1970-es vekben is ngyilkossgba kergettk Romniban a szkely Szabdi Lszlt, miutn megjelent a latin s a magyar nyelv mly azonossgt rszletesen feltr, „A magyar nyelv strtnete” cm knyve. De a kzelmltban is rdekes megfigyelsre addott lehetsg. Nemrgiben jelent meg az olasz nyelvsz, Mario Alinei „si kapocs” cm knyve, melynek eredeti cme: „Etruszk: a magyar archaikus formja”. Vagyis hogy az etrusz nyelv a korabeli magyar nyelvvel azonos. Ezt persze tudtuk eddig is jpran, csak ht egszen ms, ha klfldi tuds is ezt lltja. m lthattuk: ahol hrt adtak e knyvrl, csak a szerz s a knyv lejratsra gyeltek a hivatalos frumok. Ezzel szemben viszont rendre sszeakadok olyan nyugati nyelvszekkel, akik lzas sietsggel tanulnak magyarul. k mr tudjk, hogy a magyar nyelv az alapnyelv.
Vilgos teht: ugyanazon ok miatt nem ill a magyar nyelv egyedlll s nagyszer tulajdonsgairl, si eredetrl beszlni, ami miatt srgsen lebontottk – az els pillanatban, mihelyt lehetett – a Millenrison az „lmok lmodi – Vilgra szl magyarok” cm killtst.
Szomor a tanulsg: rgta az a cl, hogy eltnjn minden, ami magyar. gy van ez a trtnelmnkkel is. Nhny apr rdekessget emltek ezzel kapcsolatban is.
Tudja-e az olvas, hogy II. Andrs kirlyunk 20 000 fs keresztes haddal megrkezvn a Szent Fldre nem kezdte mszrolni az ellenfelet, hanem egyms nyakba borultak. Mert kiderlt: szentfldi ellenfeleink magyar ajk rokonaink. A ppa ki is tkozta II. Andrst. (Ezttal mr msodszor, s most mr a teljes magyar nppel egyetemben. Mg ennl is rulkodbb, hogy II. Andrs Jeruzslem kirlya lett.)
Tudja-e az olvas, hogy Jeruzslem neve is magyar, nem rg mg gy is rtk: Hieroslyom. Igaz a hier rgi mdon rt szavunk, ma: har, jelentse „felmagasl”, innen e hegynevek: Hargita, azaz Har-gita, Har-snyi hegy stb. Teht Jeruzslem=felmagasod, magassgos slyom. Slyom pedig a szentllek madara, pontosabban isten lelknek megszemlyestje, de azt hiszem, ezt nem kell rszleteznem egy magyarnak. (Solymr teht nvrokona Jeruzslemnek: a slyom okn.)
Tudja-e az olvas, hogy a Bibliban is „mlesztve” sorjznak magyar szavak, nevek. Pl. Aba, mos, Arad, rpd, Bla, Dalajs, ber, Eper, r, Erdei, Gl, Gth, Hr, Hs, Jsafa, Juta, Kcor, Kdr, Kllai, Kedes, Kenz, Kszi-fia, Keszed, Kis, Kc, Kt, Ld, Ms, Moholi, Pra, Perec, Sallai, Srai, Sros, Szabad, Szalka, Szrai, Szled, Szemes, Szin, S, Sfai, Sr, Tbor, Tl-Harsa, Torma, r, Uri stb. Tessk csak feltni a Biblit! Horvt Istvn rja 1825-ben („Rajzolatok a magyar nemzet legrgiebb trtnetei“-bl, Pest, 1825): “Pzsg a’ Szent rs mindenfel a’ rgi Magyar nevektl s rgi Magyar rsmdtl. Ti jjel-nappal Szent rst olvas Rokonim! Hogyan nem vetttek ezeket szre a’ sok szzad alatt!”
Tudja-e az olvas, hogy egykor ngy nagy orszgunk is volt, mgpedig egy idben?
Az egyik a Kaukzus alatt, a Kaspi-tenger s az Arart kztt volt. E terleten kt Zab nev foly van mg ma is, nem messze tlk pedig mg ma is lthatk a trkpen ilyen fldrajzi nevek: Vajk s a Tndrek hegy, Kangavr, Alms. Krnikinkban ez az orszgunk hol Evilth, hol Hunnia nven szerepel. Az itt l eleink nyelvt leginkbb az igazolja, hogy az 1200-as vekben magyar nyelv papokat krtek a pptl.
A Kaukzus szaki oldaln is volt egy orszgunk, mgpedig szintn rpd-hzi kirlysg, 1200 krl mg llt. (Kirlyaink az 1200-as vekig leveleztek velk.) Legnevesebb kirlya szlvosan rva: Jeretyn, magyarul Gyertyn, s ezen orszgunk fvrosnak neve mr eleve nmagrt beszl: Magyar. (Az 1700-as vek kzepn mg lthatk voltak palotinak romjai.) Tovbb az sem szerepel a tanknyvekben, hogy Kiev neve is magyar sz: Kev, azaz kv=k. lmos itt lt hossz ideig, s mg a IX. szzadi nagy kievi magyar ptkezsek vezetinek nevt is tudjuk: Cseke s Keve kapitnyok).
Volt egy negyedik is orszgunk is: ide ment Julinusz bart.
Az eddig lertakbl pedig mr sejthet, hogy mirt csak e Julinusz-fle orszgunkrl hallhatunk: mert ez a Julinusz-fle magyar hon van legmesszebb a „mvelt vilgtl”.
gy fgg ssze trtnelmnk s nyelvnk trtnetnek vgletekig val megcsonktsa a magyar teljestmnyeket bemutat killts srgs lebontsval. Az ok ugyanaz.
Nyelvnk azonban l mg, csonktatlanul, si teljessgvel. Vigyzzunk r. Az emberisg legnagyobb szellemi kincse, s rgi idk kincsei kztt egyedlll abban, hogy l.
|