Cmlap : Ne legyen msodrang llampolgrsg! Mi egy nemzet vagyunk! |
Ne legyen msodrang llampolgrsg! Mi egy nemzet vagyunk!
A kuruc.info hrportlon jelent meg F. V. rs erdlyi olvas rsa 2011. augusztus 7-n, amelyben a magyar llampolgrsg visszaadsnak vlasztjogi kodifikcis kvetkezmnyeit taglalja. A krdsrl mr lnyegben 1990 ta meglehetsen indulatos vitk folynak hatrainkon bell s kvl egyarnt. E sorok szerzjnek vlemnye szerint meglehetsen lesjt, s nemzettudatunk llapott egyfajta indiktorknt mutat jelensg az, hogy errl egyltaln vitatkozni kell, illetve ez krdsknt felvetdik.
Tragikus ugyanakkor, hogy a kzvlemny-kutatsok tansga szerint Fidesz szavazinak 30%-a, a Jobbik bzisnak pedig csak 18%-a adna vlasztjogot klhoni nemzettestvreinknek. (Az MSZP-vel s az LMP-vel itt s e vonatkozsban nem is rdemes foglalkozni). Mr elljrban olvasink tudtra bocstom, hogy F. V. rs minden gondolatval s problmafelvetsvel egyetrtek.
Az albb kvetkez sorok csupn kiegsztsknt rdtak erdlyi haznkfia remekbe szabott cikkhez. Tudjuk, milyen politikai vihart okozott Magyarorszgon a ketts llampolgrsg krdse. A Gyurcsny Ferenc vezette politikai bnszvetkezet a lakjmdia hathats tmogatsval 2004. december 5-n megfosztotta a Krpt-medencei, illetve az sszmagyarsgot attl az lmnytl, hogy jra – legalbb szimbolikusan – testvrek, illetve egy nemzet polgrai lehessenek. A jelenleg regnl koalci becsletre legyen mondva, miszerint egyik els trvnyhozsi teendje volt, hogy visszaadta az llampolgrsgot klhoni testvreinknek, illetve lehetv tette szmukra ennek visszaignylst. m ehhez valban hozztartozik elidegenthetetlen jogknt a parlamenti vlasztsokon trtn voksols lehetsge is.
Nos, ami a lnyegi problmafelvetst illeti, az „Aki nem Magyarorszgon adzik, az ne szavazzon” okoskodssal a magam rszrl – akrcsak erdlyi olvasnk – egyszeren nem tudok mit kezdeni. F. V. rs nagyon helyesen emlti, miszerint ez a krds voltakppen rtelmezhetetlen.
Hiszen val igaz az az elgondols, hogy – minden bizonnyal – millis nagysgrendben lnek ma haznkban olyanok, akik nem fizetnek adt, lvn munkanlkliek, rszint nhibjukon kvl, tekintettel a „rendszervltoztats” utni kormnyaink orszg-kirust s munkahelyeket megszntet politikjnak kvetkezmnyeire, rszint pedig azrt, mert egyszeren nem is akarnak dolgozni, s letk nagy rszben nem is vgeztek semmifle munkt soha. S itt emltend meg az uzsors lskd trsadalmi rteg, illetve az offshore gazemberek dszes trsasga, akik br irdatlan vagyonuk utn millikat adzhatnnak, mgsem teszik, mert klnfle cg- s knyvelsi trkkkkel papron nincstelenek, illetve kimenektik klnfle adparadicsomokba millirdjaikat. Vagyis ha a klhoni ketts llampolgrsg magyarsgtl megvonjuk a szavazati jogot, abban az esetben, amennyiben kvetkezetesek akarunk lenni, a fentiekkel is hasonl mdon kell cselekednnk.
Azon llts is tarthatatlan, miszerint „A hatron tliak nem tudjk, hogy mi van itt, nem tudnak dnteni”. Nos, mondja meg mr valaki, hogy a nyolc ltalnost befejezni kptelen, vagy az akr kzpfok vgzettsget is elr, de gyakorlatilag funkcionlis analfabta, „mveltsgt” a kereskedelmi mdia klokjbl magba iv „llampolgr” mifle felelssgteljes politikai dntst tud hozni a ngyvente esedkes voksolsokon? Ha egyltaln el is megy szavazni, gze sincsen arrl, kire adja le a szavazatt. Esetleg arra, aki kortesplinkval leitatta s lejrt szavatossg konzerveket osztogatott neki a kampnyfinisben. lltlag megtrtnt 1994-ben, mbr knnyen lehet, csak egyfajta kzleti legenda, mindenesetre millik politikai tudatossgra vall, hogy az egyik „derk” honpolgr imigyen szlva jrult a vlasztsi bizottsg el: „A magyar igazsg nevben jttem Horn Gyulra szavazni. ljen a Kisgazdaprt!”
Mindenesetre F. V. rs nagyon is jogosan veti fel, hogy mifle megfontolsbl juttattk hatalomra a magyarorszgi vlasztpolgrok 1990-ben az Antall-fle MDF-et. S ehhez mr n teszem hozz: ezzel meg is pecsteltetett haznk legjabb kori trtnelmi tja. Vagyis az, hogy gyarmati sorsa tltettnk, ha hagyjuk magunkat. Aztn erre rkontrzott az 54% 1994-ben azzal, hogy a pufajks, npe ellenben 1956-ban szovjet zsoldban fegyvert ragad, hazarul Horn Gyult hozta e jobb sorsa rendeltetett csonkaorszgi nemzet nyakra. Folytatva, 2002-ben a teljesen jelentktelen, mekeg-makog Medgyessy kvetkezett, akinek szmra nagy erfesztst jelentett egy nyomorult tmondat folyamatos kiejtse. Az kori Rmban, a Catk, Cicerk s Qintilianusok korban a szentus vagy a npgyls kzelbe sem eresztettk volna! Vgl az sem minden tanulsg nlkl val „trtnelmi” esemny volt, hogy a habitulisan ssze-vissza hazudoz s az orszgot tnkretev Gyurcsnyt 2006-ban ismtelten tbbsgi akarattal – mg ha vlasztsi csalst is kvettek el a szocialistk, amely soha sem llott tlk tvol – jravlasztottk. MSZP-stl, SZDSZ-estl.
Azt a Gyurcsnyt, aki miniszterelnkknt 2004. december 5-e eltt mindent bevetett annak rdekben, hogy a magyar llampolgrok a npszavazson az llampolgrsg visszaadsa ellen szavazzanak. S ehhez tegyk hozz, hogy tavaly, msodik nekifutsra mr a szocialista frakci is igennel voksolt – kivve persze Gyurcsnyt, s mg kt elhanyagolhat jelentsg s kaliber elvtrst. Valsznleg az a hatron tli magyar, aki veszi magnak a fradsgot, hogy elmegy szavazni, felelssgteljesebb s megfontoltabb dntst fog hozni, mint sokan azon magyarok kzl, akik itt lnek.
Erdlyi olvasnkkal abban is egyetrtek, hogy a vilghl s a modern informatika korban rtelmetlensg arrl szt ejteni, hogy valaki a Krpt-medencben, de akr Amerikban, esetleg Ausztrliban, netn j-Zlandon nem tud arrl, mi trtnik Magyarorszgon. Ahhoz ma mr tlsgosan kicsi a vilg.
Harmadik – gyakran hallhat itthoni – rvknt emlti a cikkr, hogy egyesek azzal hozakodnak el, miszerint „A Fidesz megveszi majd a szavazataikat” a klhoni magyaroknak, s bebetonozza magt a hatalomba. Nos, vlemnyem szerint ez az llts is tarthatatlan. Ez egyltaln nem bizonyos. Szociolgiailag, kulturlisan, ideolgiailag a hatrainkon tli testvreink valban nem alkotnak egy homogn masszt. St, ellenkezleg: egy nagyon is tagolt, sznes s heterogn kzssgrl van sz.
Vgezetl megemltend, hogy nem engedhetjk meg magunknak morlis s demogrfiai megfontolsokbl sem azt a luxust, hogy ne ruhzzuk fel szavazati joggal a klhoni magyarsgot. Tragikus trtnelmi sorsunk miatt kerltek k klfldre, a Krpt-medenceiek gy, hogy seik ki sem tettk a lbukat szlfldjkrl: egyszeren a hatr lpett t a fejk felett.
A nyugati emigrci sei pedig embertelen s gyilkos politikai rezsimek ordas bosszja ell knyszerltek – jrszt 1944-45-ben, illetve 1956-ban, valamint „disszidensknt” a kdri konszolidci korban – Nyugat-Eurpba, az USA-ba s Kanadba, Dl-Amerikba, illetve Ausztrliba. Viszont az emigrnsok, valamint eleik hossz generciinak munkja, vres vertke s hazaszeretete is benne van mindabban, amit ma magyar llamnak, szellemnek, kultrnak s ptett rksgnek neveznk.
Mr csak ennek okn is megilleti hatron tli nemzettrsainkat a szavazati jog.
Lipusz Zsolt – Kuruc.info
|