Cmlap : Le kell szllnunk a sllyed hajrl! |
Le kell szllnunk a sllyed hajrl!
A jelenlegi pnzgyi, gazdasgi keretek kztt semmi jra nem szmthat Magyarorszg. Ha nem ll be gykeres vltozs, az Eurpai Uni hajjval egytt fogunk elsllyedni – nyilatkozta lapunknak Vezr Lszl pnzgyi informatikus. A szakember gy vli, gy vagy gy, de felttlenl el kell rni, hogy haznk is rendelkezzen alternatv pnzrendszerrel.
- Pnik a tzsdn, a piacok idegesek, a rszvnyek zuhannak. Kifejezsek, amelyeket most a szokottnl is tbbet hallunk a hrekben. Mi trtnik a vilgban?
- Ez a mostani vlsg csak egy az ltalnos vlsgok sorban. Tudni kell, hogy az elmlt hatvan vben mintegy ktszz pnzgyi vlsgot lt meg a vilg, ezek kzl tven jrt pnzgyi sszeomlssal. Ami most a szemnk eltt zajlik, ez sem ms, mint a tbbi. Amit ltunk, azok egy alapveten beteg pnzgyi rendszer tnetei. Jelen krlmnyek mellett semmilyen pozitv vltozs nem vrhat. A rendszer rossz, megreformlhatatlan, ezen az ton nem lehet tovbb menni. Erre kell rjnnik a kzgazdszoknak s a politikusoknak.
A mostani helyzet annyiban azonban mgis klnbzik a korbbi vlsgoktl, hogy ez nem a perifrikon trtnik, hanem a vilg pnzgyi kzpontjaiban: az Egyeslt llamokban s az Eurpai Uniban. Az uniban ugyan egyelre csak a perifriallamok kerltek sorra, de csak id krdse, hogy a krzis mikor terjed t a tbbi orszgba.
- Hol kell keresnnk a gondok eredjt?
- Ott, hogy a vilg pnzrendszerei tulajdonkppen egy devizra plnek fel. Az Egyeslt llamokban a dollrra, az Eurpai Uniban rtelemszeren az eurra. Ez igaz mg Magyarorszgra, ugyanis a forint valjban nem ms, mint egy drga kntsbe csomagolt eur. Egyetlenegy devizval viszont kptelensg orvosolni a problmkat. A szakzsargonban multicurrencynek nevezett, teht tbb devizs, pl. a dulis rendszerek kpesek jl mkdni. A hozznk legkzelebbi plda erre Svjc, ahol kivlan mkdik a dulis rendszer. Ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy a svjci frank mellett ltezik egy csak bels hasznlatra ltrehozott devizjuk, a WIR. Ez a szisztma gy oldja meg a problmkat, hogy ha dekonjunktra esetn leesik a frank rfolyama, a meglv pnztmeg nem mkdteti a gazdasgot, Svjc t ttr alternatv pnzre, a WIR-re. A WIR-rel kpes megoldani a gazdasg finanszrozst. Mihelyt a gazdasg maghoz tr, frankalapon megy tovbb a gazdasg. Alternatv pnzek nlkl egyszeren nem lehet boldogulni manapsg!
Ezt az egszet ahhoz tudnm hasonltani, mint amikor valaki A pontbl B pontba egy lbon ugrlva akar eljutni. Meg lehet prblni, egy darabig el is lehet jutni, de elbb vagy utbb egsz biztosan bekvetkezik a buks. Innen mg fel lehet tpszkodni, egy darabig lehet tovbb bukdcsolni, de a cl gy majdnem elrhetetlen. Krlbell teht gy fest a jelenlegi pnzrendszer, szemben a svjcival, a knaival, az uruguayival s a brazillal. Itt megvannak az alternatvk, vagyis ezek az orszgok kt lbon haladnak. Ezt a ngy llamot meg is lehet nzni, a gazdasguk egszsges s jl mkdik.
(A teljes interj a Bar!kd hetilap cstrtki szmban olvashat.)
|