Cmlap : Az apokalipszis lovasai |
Az apokalipszis lovasai
Albrecht Drer a XV. szzad vgn mg pokoli harcos dmonok kpben brzolta azt a stt ert, mely az emberisg, illetve az akkori eurpai kultra pusztulst okozza majd. Kpei ma is tallak, csak a vgzet angyalai ma nem lovagl fenevadak, hanem bankrok.
Az a gazdasgi folyamat, ami napjainkban vgig spr trsgnkben, nagyjbl tz vvel ezeltt mr megjsoltatott, korunk Nostradamusainak azonban nem volt szksgnk isteni sugallatra, kzgazdsz vgzettsgkhz elg volt nmi jzan sz s tisztessg. Mert azok a pnzgyi folyamatok, melyek a kilencvenes vekben meggykeresedtek a nemzetkzi pnzgyi vilgban, azonnal kannibl mdjra szabadultak r a valdi, termelsalap gazdasgra. A bankrok, brkerek, pnzgyi tancsadk manipulatv beavatkozsai borzalmas torzulsokat okoztak nhny ven bell s vgs soron a piac maga is kikpte volna vadhajtsait, ha nem trtnik meg az, ami vgl bekvetkezett: a liberlis pnzgybl politika lett, beszivrgott a fejlett s kevsb fejlett orszgok trvnyhozsaiba s megszletett az j, minden eddiginl ellenrizhetetlenebb s kiszmthatatlanabb szrny: a piaci folyamatokat mr nem a vals nemzetgazdasgi folyamatoknak rendeltk al, hanem ppen fordtva: sorra szlettek azok a politikai dntsek, melyek a monetris s fisklis pnzgyi mutatvnyokat emeltk oltrra, hovatovbb kanonizltk.
Magyarorszg, az eminens
Taln nem is csoda, Magyarorszg gazdasgpolitikja az elmlt huszonegy vben ppen ebbe a folyamatba illeszkedett bele tkletesen. Igaz, ez gy pontatlan, nem illeszkedett, hanem szablyosan beleerszakoltk. A nemzeti vagyont valjban mr a nyolcvanas vek kzepre felltk a posztkommunistk, hiszen egy fenntarthatatlan gazdasgi modellt finanszroztak – hitelbl, ami bizony a piacgazdasg trvnyszersge, a tnyleges fells az vezred utols vtizedben vlt valsgg a privatizcis folyamatokkal, de a termel csatornkat a mindenkori kormnyok nem lltottk helyre, ellenkezleg, felszmoltk a mg mkd ipargakat is s ugyanaz volt akkor is a jelsz, mint most: az ideraml mkd tke majd mindent megold, multik nlkl egyszeren nem megy. Jl tudjuk azonban, mennyivel tbb pnzt tntettek el a klfldi nagyvllalatok, mint amennyit visszapumpltak a nemzetgazdasgba.
Ezzel prhuzamosan a Magyarorszgon kipl, nagyrszt szintn klfldi tulajdon bankvilg ppen gy kivette a rszt az rtkpapr piacokon val zsonglrkdsbl, mikzben a piaci viszonyokhoz kpest mregdrga hiteleket folystott a honi magn szfrnak, A magyar gazdasg a ktezres vek els felben ksznte szpen, jl elvolt, mert gyakorlatilag a nagy nemzetkzi pnzgyi lufi infzijn tengdtt, no meg azon, mert ennek ellenre a termeli szfra is kezdett ledezni. Csakhogy az alrendszerek finanszrozsa (nyugdj, trsadalombiztosts, nkormnyzatok) gy is vrl-vre nagyobb hinyt eredmnyezett s ehhez mg hozzjrult egy sorozatos ktvnykibocsts az llam rszrl, radsul deviza alapon. A forint viszonylagos stabilitst, elmletben mr 2006-ra elvesztette, a visszaess mr akkor elkezddtt, csak a szmadatok meghamistsval (Gyurcsny – Veres pros) mg ideig-rig kpes volt fenntartani a ltszatot, de a valsg az volt, a magyar gazdasgot mr ezekben az vekben is a virtulis rtkpaprokon keletkezett haszon tartotta vz felett, pontosabban, annak az illzija, hogy ltezik ilyen vagyon tmeg. Most mr tudjuk, hogy tulajdonkppen nem ltezett.
Ecce Eurpa
Mr az elejn is rtam, ez nem egyedi helyzet, Magyarorszg csak msolta ms nemzetek feleltlen pldjt, illetve elfogadta a nemzetkzi pnzgyi krk diktlta feltteleket. Hiszen ugyanebbe a folyamatba bukik bele november vgre Grgorszg, ez a veszly fenyegeti Olaszorszgot, Spanyolorszgot, Portuglit s a legjabb jelek szerint Franciaorszg sem ssza meg.
Az jabb ktvnyek kibocstsa merben felesleges (a magyar kormny mlt heti prblkozsa teljes kudarcba torkollott), mivel minden orszg gazdasgi teljestmnye egyre szkl, pnzgyi ereje a tlzott eladsods s a hatalmas llamhztartsi hiny miatt hanyatlik s ezrt ppen hitelkpessge romlik. Az zsiai orszgok pedig mindezt nem fogjk finanszrozni – hatalmas klnbsg van ugyanis kelet s nyugat kztt: Oroszorszg, India, Kna, de mg Brazlia gazdasgi filozfija teljesen ms, ezek az orszgok a hitelrendszert a termels-kereslet egyenslynak rendelik al. Ahhoz, hogy az eurpai gazdasgi rgi megmenekljn, tbb szzmillird eurra lenne szksg, de ezt a kelet nem fogja kifizetni, mivel mindannyian tisztban vannak azzal, hogy ez az sszeg ppen a gigantikus hinyok eltntetsre szolglna. ppen a bankok konszolidcijra menne, hogy a pnzintzetek tovbbra is fizetni tudjk a bettesek hozamait, illetve, hogy tovbbi hiteleket legyenek kpesek folystani. Csak ezt az sszeget mr lehetetlen leltrba venni, lerni, pont azrt, mert tbb vnyi nem ltez, virtulis vagyon csupn, ami csak elektronikus rtkpapr szmlkon ltezik, hiszen a gazdasgi trsasgok eszmei rtkei, melyek a tzsdken szerepelnek, meg sem kzeltik ezeket az rtkeket.
A nagy bumm
Relis veszly teht a csdhullm s az uni politikusai brmennyire is szeretnk, kptelenek kezelni a helyzetet. Tbbsgk ugyanis ugyanebbe a neoliberlis pnzgyi politikban szocializldott. Emlkezhetnek mg nk is egy ciceri kpessgekkel megldott szocialista (!) miniszterelnknkre, aki a bankrvilgbl jtt s oda is tvozott. Beszdes adat az is, hogy a szexulis botrnyba keveredett Dominique Strauss Kahn, az IMF egykori elnke mg a francia szocialistk lehetsges elnk-jelltjeknt is szba kerlt. Amit fentebb mr jeleztem, ppen ez a legnagyobb baj, az rtkpapr piac, no meg az abban lezajlott, kimondhatatlan sszeg manipulcik gyrtk maguk al a tnyleges piacot s a gazdasgi politikt, nem pedig fordtva.
Magyarorszg pedig nagyon slyos bajban van, taln azta, hogy 1848-ban kilpett a feudalizmus vilgbl, sohasem volt ilyen nehz helyzetben. Az llamhztartsi hinyt Matolcsy Gyrgy miniszter ktsgbe esetten prblja lefaragni jabb leptsekkel, adnemekkel, de akkora hitelspirlba kerltnk, ahol a korrekci, mg a legslyosabb megszortsok rn is csak szpsgtapasz lehet ideig-rig. A legfrissebb adat, hogy a 2012-es kltsgvets, hatlyba lpse eltt msfl hnappal mris 200 – 250 millird forint kiigaztsra szorul, mivel a kormny nhny hnappal ezeltt mg msfl szzalkos gazdasgi nvekedssel szmolt, most mr kilenctizeddel. Meggyzdsem, hogy mg ez a prognzis is tlsgosan optimista, ami azrt baj, mert egyrtelm, hogy a november elsejn megemelt adk, meg a jv v elejtl hatlyba lp j adnemek, illetve a kormny tovbbi kiadscskkent intzkedsi is kevesek lesznek. Ami azt jelenti, hogy jvre mg kemnyebb megszortsokra lesz szksg. Pedig a magyar trsadalom, a kis-s kzp vllalkozk egszen biztosan nem lesznek tovbb terhelhetk, a huszonht szzalkos FA risi rvgs lesz mindenkinek, ami a fogyaszti rindexet is tovbb rontja majd.
A legrosszabb mg htra van. Az unis piacok sszeomlsa azt eredmnyezheti, hogy Magyarorszg mg azt az olcsbb, silny minsg lelmiszert sem kapja meg, amit most a hipermarketekben megvsrolhat, mivel a termels mindenhol minimum akadozni kezd, rosszabb esetben lell. Ez komoly lelmiszerr emelkedst produklhat, esetenknt hinyt. Korbbi rsomban mr utaltam arra, hogy a jelenlegi llapotban a magyar nemzet nem termel mg annyi lelmiszert sem, amennyi nmaga szmra szksges s elrkezhet a legrosszabb: Magyarorszgon hnsg alakul ki. Ahol pedig az emberek lre mennek egymssal nhny hagymrt, vagy burgonyrt, ott elszabadul a pokol.
Van megolds?
Megolds mindig, minden esetben ltezik, mg akkor is, amikor az sszeomls rme mr puszta valsg. Az gondolat persze elsre szrrelisnak hathat, de maga a helyzet mg inkbb az. Tny, a mai magyar gazdasg nmagtl nem kpes kilbalni, sem talpra llni, ehhez tlsgosan beteg. A megolds most valban egy ktlpcss, rendkvl bonyolult folyamaton mlik: els, a meglv hitelllomny jratrgyalsa, minden hitelezvel kln-kln. A Jobbik mr tbbszr hangslyozta, most is ezt teszem, nem arrl van sz, hogy holnaptl egyetlen fillrt sem fizetnk vissza, ez gyakorlatilag lehetetlen s aki mst mond, nem tudja, mit beszl, de szmos ms megolds van: az ttemezs, a kamatok jratrgyalsa s lecskkentse, esetleg rgi hitelek rszbeni elengedse. Ezzel prhuzamosan pedig ms hitelezkhz kell fordulnunk, hogy a napi likviditsi egyenslyt az llam megrizze, hogy a nyugdjak, az egszsggyi szolgltatsok, a gyermekek utn jr llami tmogatsok ne akadozzanak, csak az j hitelezk ezttal mshol vannak. Ott, ahol felkel a nap. A hitelt nem az uni kzs alapjbl kell biztostani, sem az IMF-tl, ezek ugyanis nem engedik, hogy a kapott sszeget a gazdasg talpra lltsra s a honi gazdasgi szereplk feltkstsre s teljestmnyk fokozsra biztostsuk. Mrpedig neknk, magyaroknak most pontosan ez az rdeknk.
Trkorszg, Irn, Kna ugyanis jl tgondolt nemzeti stratgia mellett lehetnek termszetes zleti partnereink, k azok, akik a mr emltett termels alap gazdasgban hisznek. Ezektl az orszgoktl lehetne hossz lejrat, alacsony kamatozs hitelt felvenni olyan kondcikkal, melyet csak rszben kellene visszafizetnnk, egy rsze pedig olyan beruhzsok kpben lthetnnek testet, melyek talpra llthatjk a mezgazdasgot s a feldolgoz iparunkat, stabil munkahelyek szzezreit teremtve. Radsul a ksztermk, vagy akr a nyersanyag e keleti orszgokban azonnal fizetkpes piacra lelnnek. Ezzel prhuzamosan a magyarorszgi bankszektor is olyan megreformlson mehetne keresztl, mely azt eredmnyezn, hogy a pnzintzetek ismt a valdi gazdasg kiszolgli legyenek, termszetes, de egyenslyban ltez piaci szereplkknt.
Mskppen nem megy. s csak percek vannak htra.
Csandi Gbor Ferenc – barikad.hu
|