Cmlap : rdekes tnyek nyelvnkrl |
rdekes tnyek nyelvnkrl
Tudtad-e, hogy a magyar nyelv legrgibb emlkei kzl egy kbevsett magyar rovsrs tallhat az szak-amerikai jfundland (j Skcia) Yarmout blnl? Ezt a 992-ben lltott, ma 1005 ves nemrg megfejtett emlket Amerika els felfedezirl dokumentlta Tyrkir, aki a vikingekkel egytt vgrehajtott tettett magyar rovsrssal, kbe vsve rktette meg. Samuel Laing (1844 London) llaptotta meg elsknt, hogy Tyrkir magyar volt. Az izlandi nyelvben a "Tyrkir" a "Turk" megfelelje, amelyet arab, grg s trk forrsok egynteten turkok-knt a magyarok jellsre hasznltak.
Ezt az 1700-as vekben megtallt kvet (181 kils) ma a Yarmout Country Museum-ban rzik. A szveget nem skandinv rnkkal rtk, hanem magyar rovsrssal. Ezt a szveget 1984-ben Budapesten fejtette meg Szilva Lajosn s gy szl: "/Eric/son jrt e hejen is sok tr/sval/".
Tudtad-e, hogy a British Museum knyvtrban a legrtkesebb kzp-eurpai snyomtatvny szvege gy kezddik: "Az Ephesom helyeknek yrth Zent Pl levelnek elsew capitoliuma"? Keletkezsnek idpontja 1533, s magyarul rdott.
Tudtad-e, hogy "a Sorbonne egyetem nyelvszei, akik sszehasonltsokat vgeztek szmtgpek segtsgvel, a nyelvek sisgnek vizsglata kapcsn, hogy mely nyelv rztt meg legtbbet az smveltsg elemeibl, az s-etimonokbl, alapszavakbl, a kvetkez eredmnyre jutottak: a mai angol nyelv 4 % etimont, a latin 5 %, a hber 5 %, a csendes-cini nyelvek 7 %, az indiai mundakhol 9 %, a tibeti szanszkrit 12 %, az strk, trkmn 26 %, a mai magyar nyelv 68 % s-etimont tartalmaz!"
Tudtad-e, hogy ma tudomnyos kutatsokat vgeznek az snyelv krdsben? Mi magyarok mr 200 ve foglalkozunk ezzel, olyan kutatk, nyelvszek, trtnszek mint az 1812-ben elhunyt Keresztesi Jzseftl, Horvth Istvnon, Krsi Csoma Sndoron, Tncsics Mihlyon, Varga Zsigmondon keresztl az 1973-ban elhunyt Pass Lszlig. Ma Barth Tibor is "A magyar npek strtnete" cm munkjban, vagy Kemny Ferenc nyelvsz (Oslo), aki negyven nyelvet rt s tizentt beszl, az lltja, hogy a legsibb eurzsiai nyelv a magyar.
Tudtad-e, hogy magyar csaldnevek, fldrajzi nevek ezerszm fordulnak el a vilg klnbz helyein? A nemrgiben elhunyt Dr. Vmos-Tth Btornak s munkatrsai gyjtsnek ksznheten az azonostott magyar szavak gyjtemnye egy j tudomnygat kpvisel, amelyet TAMANA nvvel jellnek. Eszerint mintegy hatezer eredeti magyar nv s nvszerkezet fordul el szerte az egsz vilgon. Csak egy plda: "Magyar csaldnevnk, helysgnv Indiban, egy dombvonulat elnevezse Irakban s Libanonban, tovbb ht fldrajzi helyet jell Mltn,, teleplst Tuniszban, Burkina Fasoban, a Flp szigeteken, egy vros neve Indiban, teleplsnv a Kaukzusban s az udmurtoknl, ezen utbbiaknl ppensggel az "Alms", "Kldi", "Kocsis", s "Vajas" teleplsek szomszdsgban."
Val tny, hogy bizonyos szavak azonos mdon elfordulnak klnbz nyelvekben, de itt nem errl van sz csupn, hanem a feltnen nagy szm elfordulsban.
Tudtad-e, hogy nyelvnk sisgt egy angol nyelvsz s irodalmr, Sir John Bowring, aki sok nyelv mellett magyarul is beszlt, emgyen jellemzett az 1830-ban megjelent "Poetry of Magyar" cm verses ktetnek elszavban: "A magyar nyelv messze magasan ll, magban. Egszen sajtos mdon fejldtt, s szerkezetnek kialakulsa olyan idkre nylik vissza, amikor a legtbb eurpai nyelv mg nem is ltezett. nmagban, kvetkezetesen s szilrdan fejldtt nyelv, amelyben logika van, st matzis, er, a hangzatok minden hajlkonysgval s alakthatsgval.
E nyelv a nemzeti nllsg, a szellemi fggetlensg legrgibb s legfnyesebb emlke... A magyar nyelv eredetisge mg ennl is csodlatosabb tnemny! Aki megfejti, isteni titkot boncolgat, annak is az els ttelt: ..."?
Tudtad-e, hogy a magyar nyelv tmrt hatsa szinte egyedlll? Hogy hihetetlenl gazdag, kpalkot kpessge van szavainknak, hogy "trgyas ragozsval, harminchat mozzanatos, negyvenhat gyakort, sok-sok kezd, mveltet, hat igkkel, fleg pedig igektink elre s htravetsivel, amivel a cselekvs s az id boszorknyos rnyalatait s mozzanatait jellhetjk. Ilyen bravrra a vilg egyetlen ms nyelve nem kpes!"
Plda a "nz" ige mdozataira: nz, nzeget, nzeldik, nzben, nzve, nzvst, nzetlen, nzhetetlen, nztben, nzetben, stb.
Tudtad-e, hogy mg a nagy nyugati vilgnyelvek legjobb esetben is csak 7 magnhangzt ismernek (az olasz pldul csak 5-t), addig a magyar nyelv 14 magnhangzt ismer s hasznl: a-, e-, i-, o-, -, u-, -?
Tudtad-e, hogy a nyelvek sszehasonltsban mint a legdallamosabb az els helyen ll olasz s a msodik helyen ll grg utn a magyar kvetkezik? Ezt nem kisebb nyelvtuds, mint Giuseppe Mezzofanti bboros lltotta (1774-1849), aki 58 nyelven rt s 103 nyelven beszlt. maga mondotta, Ludwig August Frankl kltnek: "Tudja, melyik nyelvet tartom az olasz s grg utn minden ms nyelv eltt leginkbb dallamosnak s a versels szempontjbl a leginkbb fejldsre kpesnek? A magyart. gyeljen, mert egy feltndkl klti lngsz mg igazolni fogja nzetemet. A magyarok, gy ltszik, mg nem is tudjk, micsoda kincs lakozik nyelvkben..."
Valban nem tudjk, vagy csak kevesen! Hiszen akkor nem sietnnek olyan gyorsasggal tvenni az angolszsz szavakat, mikzben mindennapi nyelvhasznlatukban fjdalmasan hagyjk zsugorodni gazdag szkincsnket, helyet adva a slengnek, az j zsargon kifejezseknek.
Irodalom:
* Kiss Dnes: "S-nyelv nyelv-s", Antolgia Kiad Lakitelek 1993;
* Cth Jnos: "A magyarsgtudat kziknyve" 1999.
(j Magyar vezred)
|