Cmlap : Gysznap: elegk lett a kanadaiaknak, tbb nem fogadjk be a cignyainkat |
Gysznap: elegk lett a kanadaiaknak, tbb nem fogadjk be a cignyainkat
Magyarorszgot biztonsgos orszgnak fogjk minsteni, az innen rkez meneklteknek szinte semmi eslyk nem lesz kint maradni, s rvid ton visszakldik ket. Kanada millirdokat sprol, s megszabadul a cignybnzinktl - akik gy tovbbra is bennnket "boldogtanak" majd.
A kanadai kpviselhz elfogadta azt a trvnyt, amely trja az orszg menekltgyi rendszert. A C-31 kdjel j javaslat 159 igen, 132 nem mellett ment t az alshzban, most tkerl a szentusba, amelynek szintn jv kell hagynia.
Jason Kenney bevndorlsgyi miniszter a szavazs eltt azt mondta, hogy a trvny segt kzdeni az embercsempszet ellen, valamint biztostja, hogy a menekltgyi rendszer a jvben gyorsan s igazsgosan mkdjn. Remli, tette hozz, hogy a szentus (a ktkamars kanadai trvnyhozs felshza) a parlament nyri sznete eltt elfogadja a trvnyt. Ha gy lesz, a trvnyjavaslatot mr csak a kirlynt kpvisel fkormnyznak kell alrnia, hogy hatlyba lpjen.
A drkinak nevezett trvnyt kemnyen brltk a szakrtk s ellenzki kpviselk is. Egy sor mdostt benyjtottak, ezek kzl azonban csak nhnyat vett figyelembe a kormnyzat. Az ellenzki NDP egyik kpviselje, Jinny Sims azt mondta, hogy a jogszably "rossz fnyt vet Kanadra a nemzetkzi kzssg szemben".
Korbban a parlament konszenzussal elfogadott egy ellenzk ltal is tmogatott vltozatot, de az alshzban tbbsget szerzett konzervatvok most a sajt vltozatukat szavaztk meg, amely felgyorstan a deportlsokat.
A Canada.com szerint a trvny alapjn a bevndorlsgyi miniszter sajt hatskrben felllthatja a biztonsgos orszgok listjt: az innen rkezk menedkkrelmt automatikusan elutastjk, nem lesz joguk fellebbezni, s a korbbi, tlagosan 1000 nappal szemben 45 napon bell kitoloncoljk ket. gy arra sem szmthatnak, hogy humanitrius vagy knyrletessgi alapon az orszgban maradhatnak, amg a krelmk fggben van. Magyarorszg egsz biztosan szerepelni fog a listn, hiszen a jogszablyt deklarltan a mi cignyaink miatt alkottk meg, a trvnnyel az krelmeik elbrlst akarjk leegyszersteni, mivel a kormny szerint a cigny "menedkkrk" rendszeresen szabotljk az eljrst. A krelmekrl dnt Immigration and Refuggee Board (IRB) a berkez cigny krelmeknek csak 1-2 szzalkt tallja megalapozottnak: azok tbb mint 90 szzalkt vagy visszavonjk, vagy nem viszik vgig, illetve eltnik a krelmez.
Ez a magas arny a kanadai kormny szerint egyrtelmen annak a jele, hogy a krelmez nem a menekltsttusz elnyerse, hanem az eljrs ideje alatt ignybe vehet szocilis ellts, iskolztats, valamint a leglis munka lehetsge miatt rkezett, azaz nem tekinthet jhiszem menedkkrnek.
A jogszably szigortja az embercsempsz-hlzatokra, s az azokat jelents sszegekrt ignybevev menedkkrkre kiszabhat bntetseket. A trvny szerint azokat, akik ilyen mdon, tmegesen rkeznek vzi vagy lgi ton, azonnal lecsukjk, s t vig mg azok se krhetnek lland tartzkodsi engedlyt, akiknek a krelmt utbb megalapozottnak talljk.
A Kanadba irnyul els "meneklthullm" 1998-as kezdete ta sszesen b 19 ezer magyar llampolgr, zmmel cignyok krtek menedkjogot Ottawtl. Az els hullm a vzumknyszer 2001 decemberi visszalltsig tartott, akkor szk ngy v alatt kzel kilencezren jelentkeztek a repltereken.
A vzumknyszer drasztikusan visszavetette a "meneklthullmot": azutn lnyegben csak az utazhatott Kanadba, aki bizonytotta, hogy turista, zletember, dik, leglis munkavllal vagy a munkaerpiaci kvnalmaknak megfelel kivndorl.
A vzumknyszer 2008 mjusban ismt megsznt, s ekkor azonnal jraindult a cignyradat. A bevndorlsi statisztikk szerint az els kt teljes vben vente mintegy 2500-an, 2011-ben s idn pedig sszesen 4400-an krtek menedkjogot. Ezzel vezetjk az orszgba rkez menekltek forrsorszgainak listjt, mikzben a minket kvet orszgok, pldul Kna s Nambia se az emberi jogok, se a demokrcia rvnyeslse szempontjbl nem vethetk ssze Magyarorszggal.
s most ennek vge...
(CBC.ca - Canada.com - Index nyomn)
|