Cmlap : Az aradi tletek s kivgzsek 1849-ben - korabeli dokumentumon az eltltek nvsora |
Az aradi tletek s kivgzsek 1849-ben - korabeli dokumentumon az eltltek nvsora
A vilgosi fegyverlettel utn kezdett vette a megtorls. Az osztrkok nem vlogats nlkl lltak ugyan bosszt, de azoknl, akiket kivlasztottak, a megtorls gyors s brutlis volt.
A bcsi kormnyzat augusztus 20-i hatrozata amnesztiban rszestette a kzkatonkat az rmestertl lefel, fltve, hogy a Szent Korona joghatsga alatt ll orszgban szlettek. Minden szolglatra alkalmas honvdet besoroztak kzkatonnak a csszri-kirlyi seregbe. Hadbrsg el kerlt minden magasabb rang rebellis tiszt s mindazok a tisztek, akik mr 1848 eltt is tisztknt szolgltak. A kzs monarchia tbbi koronatartomnybl szrmaz felkelket is brsg el citltk, a kzlegnyeket bntetszzadokba osztottk be. A minisztertancs Haynau tborszernagyot bzta meg a hatrozat vgrehajtsval; mint csszri-kirlyi teljhatalm megbzott jvhagyhatta a hallos tleteket vagy kegyelmet gyakorolhatott.
Egy 1851-ben kzztett hivatalos osztrk beszmol szerint Habsburg-trvnyszkek 1848. november eleje s 1850 vge kztt 4628 magyar gyt trgyaltk. Kztk volt a csszri-kirlyi hadsereg 24 tbornoka, akik azonban 1849-ben mr egyltaln nem teljestettek szolglatot, tbbsgket mgis slyosan megbntettk. Az igazi, rebellisnek tartott tisztek pere, akik 1849-ben is Kossuth mellett maradtak, szeptemberben folyt. Azzal vdoltk ket, miszerint nem engedelmeskedtek a csszr-kirly, V. Ferdinnd 1848. oktber 3-ai manifesztumnak, amely feloszlatta a magyar orszggylst, s az orszgot katonai kzigazgats al helyezte, lzadnak s rulnak blyegzett mindenkit, aki e dtum utn mg magyar oldalon maradt. A dokumentumot megkldtk minden magyarorszgi hivatalos szemlynek s katonai parancsnoknak.
Kzjogi rtelemben azonban paradox helyzet alakult ki. Az oktber 3-ai manifesztum utn sem szakadt meg a hivatalos kapcsolat a kirly s a magyar llami intzmnyek kztt. gy a kirly sorozatosan erstette meg a de jure nem is ltez magyar kormny, illetve Orszgos Honvdelmi Bizottmny katonatiszti ellptetseit az osztrkok ellen harcol, de jure szintn nem ltez magyar hadseregben. Ksbb az aradi vsztrvnyszk eltt a magyar tbornokok mind – joggal – arra hivatkoztak, hogy mirt is vettk volna komolyan az oktber 3-ai manifesztumot, ha „felsge oktber 17-n kirlyi elhatrozsokat kldtt meg Mszros hadgyminiszternek, s azokat ki is hirdettk”.
Vgl is sszesen 498 volt Habsburg-tisztet lltottak haditrvnyszk el Magyarorszgon, kzlk 231-et hallra tltek, s mintegy 40-et kivgeztek. Ha a civileket is szmba vesszk, sszessgben 500 katont s polgri szemlyt tltek hallra, s mintegy 120-on hajtottk vgre az tletet. A perbe fogottak ktharmada elzleg a csszri-kirlyi gyalogsgnl szolglt, egyharmada a lovassgnl. Nagy tbbsgk magyar volt, de akadt kzttk nhny tucat magyarorszgi, illetve birodalmi nmet is, egy kevs lengyel, szerb s egyb nemzetisg. A legnevezetesebb per Aradon folyt le, ahol egyszerre 14 tbornokot tltek hallra, pontosabban Lzr Vilmos ezredesi rendfokozattal rendelkezett. Gspr Andrs kivtelvel, akinek az tlett letfogytiglani brtnre vltoztattk t, mindet kivgeztk oktber 6-n, Latour grf osztrk hadgyminiszter bcsi forradalom idejn trtnt meggyilkolsnak vforduljn. A kzismert aradi 13 mellett 1849. oktber 25-n ugyancsak Aradon vgeztk ki a nagy nyelvjt fit, Kazinczy Lajos ezredest is.
A kivgzetteknek korbban az osztrk katonai hatsgokkal soha nem volt semmifle fegyelmi gyk. Minstsi lapjuk, Conduite-Liste-jk vrl vre kedvezen rt rluk. Szinte mindegyikk ns volt s csaldapa. Voltakppen az 1849-es tragdia bekvetkeztre az a magyarzat, hogy az 1848. vi prilisi, az uralkod ltal szentestett trvnyek nem tisztztk Ausztria s Magyarorszg kzjogi viszonyt. Teht a hadgy s klgy vonatkozsban nem volt politikus s hadvezr, aki tisztn s jogilag egyrtelmen ltott volna. Esetnkben konkrtan: minthogy volt kln osztrk s kln magyar hadgyminiszter a kzs monarchiban, a kormnytagok s ftisztek sem tudtk, vajon a magyar hadgyminiszter joghatsga al minden magyarorszgi katonai alakulat nemzetisgtl fggetlenl, esetleg a magyarorszgi sorozs, akrmely nemzetisg, de a birodalomban brhol llomsoz katonai egysgek, netn csak a magyar nemzetisg katonk tartoznak-e. Komikusnak hat, de vannak r forrsaink, miszerint az osztrk oldalon harcol kzkatonk a csszrrt harcoltak a lzad magyarok ellen, mg magyar rszrl az ellensges osztrkok ellen vonultak hadba a kirly nevben, nem sejtvn, hogy a kett egy s ugyanazon szemly.
A kzjogi helyzet rendezetlensge okozta teht az 1849-es bonyodalmakat s tragdiasorozatot, persze mindez mg gy is elkerlhet lett volna, ha a fiatal uralkod, Ferenc Jzsef l kegyelmezsi jogval, s az 1848-as trvnyek szabta alapra helyezkedik. Az mr csak betetzi az 1849. vi tragikus llapotokat, hogy a Szent Korona-tan szerint Ferenc Jzsef ekkor mg nem is volt trvnyes magyar kirly, hiszen palotaforradalom tjn kerlt hatalomra 1848. december 2-n gy, hogy a de jure nem, m de facto nagyon is ltez magyar orszggyls vlemnyt ki sem krtk, s rtelemszeren a koronzs beavatsi ceremnija sem trtnt meg. Erre majd csak az 1867-es kiegyezs alkalmval kerlt sor. Igaz, akkor mr a kzjogi krdst is rendeztk a kzs gyek s minisztriumok fellltsval.
Lipusz Zsolt – Kuruc.info
Adalkknt egy rendkvl rdekes, korabeli dokumentumot trhatunk az rdekldk el egy kedves olvasnk jvoltbl.
Az Aradi eltlsek nevet visel sszellts keletkezsi ideje sajnos ismeretlen, bekldje csak annyit tud rla, hogy a csaldi hagyomny szerint kzvetlenl az tletek meghozatala, illetve azok "jogerre emelkedse" utn szlethetett, felteheten akkori idkben illeglisnak mondott nyomdban. (Rkattintva nagythat.)
|